Libya Gezilecek Yerleri – Libya Nerede

Libya Gezilecek Yerleri – Libya Nerede; Afrika kıtasında yer alan 1.759,540 km² yüz ölçüme sahip Libya’nın resmi ismi “Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi’dir. Mısır, Sudan, Nijer, Çad, Cezayir ve Tunus’ la çevrili Libya’nın Akdeniz’ e kıyısı vardır.

Libya Gezilecek Yerleri – Libya Nerede

Başkenti Trablusgarp’tır. Geniş petrol yataklarına sahip ülke bu sayede yüksek gelir elde etmiştir.

Libya Nüfusu

Libya’nın nüfusu 7 milyona yaklaşmış durumdadır. Fakat son yıllarda yaşanan siyasi olaylar sebebiyle ülkeden dışarıya göç yoğun olarak görülmektedir. Ülkenin başkenti Trablusgarp tarafında bile yoğunluk oldukça azdır.

Libya Önemli Şehirleri

Trablusgarp: Diğer adı Tripoli olan Trablusgarp Libya’nın başkentidir. Bab el-Aziziye Kışlası, Tripoli Üniversitesi Trablusgarp’ tadır. İlkbahar son ayları ile Sonbahar son ayları Trablusgarp’ a gitmek için uygundur. Yaz ayları çöl ikliminin ve deniz kenarında olmanın etkisi ile oldukça sıcak ve nemli geçtiğinden bu aylarda seyahat edilmesi tavsiye edilmez.

Bingazi: Libya’nın ikinci büyük şehri olan Bingazi aynı zamanda Doğu Libya’nın da başkentidir. Al-Buduzeera, Al-Fuwayhat parkları gezilip görülebilecek mekânlardandır.

Derne:Liman şehri olup oldukça az nüfusa sahiptir. Tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır.

Libya Din ve Konuşulan Dil

Resmi dil Arapçadır. Ayrıca İngilizce, İtalyanca ile birlikte yerel dillere, Berberice, Sudani gibi dillere rastlanabilir. Libya’ da halkın önemli bir kısmı İslamiyet’ e inanıyor ve çoğu Sünni ve Vahhabi mezhebine mensuptur.

Libya İklim/ Ne Zaman Gidilir

Libya topraklarının çoğunluğunu oluşturan çöl, ilkim üzerinde de oldukça etkilidir. Bazı yerlere yıllarca yağmur yağmadığı görülmüştür. Sıcaklıklar kışları ortalama 15 derece civarında iken bu sıcaklık yaz aylarında 40 dereceye yaklaşmaktadır. Yıllık yağış oranı fazla değildir. Kum fırtınalarına karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

Libya son yıllarda iç savaş halinde olduğundan çoğu bölgede güvenlik açığı bulunmaktadır. Ülkeye gidecek olanların bu durumu göz önüne alması gerekmektedir.

Libya Gezilecek Yerler

Murals caddesi, Red Castle Müzesi, Gurgi Camii, Yeşil Meydan, Cemahiriye Müzesi, Saat Kulesi, En-Naka Camii, Eski Kent, 23rd July Lake(Türkçe’ ye 23 Temmuz gölü olarak çevirebiliriz), Libya Müzesi gibi pek çok yeri gezebilirsiniz. Gitmeden önce otantik bir şehre gideceğinizi unutmayın ve fotoğraf makinenizi mutlaka çantanıza atın. Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri bazı yerlerin akşam saatlerine kadar açık olmama ihtimalidir. Özellikle yazıları oldukça sıcak olan ülkede öğleden sonra bile bazen açık mekân bulmak zordur. Sıcaklığı azaldığı saat 16–17 den sonra işyerleri açılmaya başlar. Döviz Büroları ise öğleden sonra 15.00 da kapanmaktadır. Para işlemleriniz olduğunda bu ayrıntılar önemlidir.

Libya Tarihi Yerleri

Acacus Dağları gezilecek tarihi mekânlardan biridir. Tarih öncesi kaya süslemeleri ile ünlü Acacus Dağları Ghat şehrinde yer almaktadır.

Diğer mekânlar El-Hamra Kalesi görülmeye değerlerdendir.

Libya Gece Hayatı

Ülkede alkol yasağı mevcuttur. Bu sebeple alkollü mekânlar yerine etrafta bulunan alkolsüz içecek satılan Otelleri, kafeleri, restoranları bulabilirsiniz. Ülkenin geleneksel içkisi naneli çaya çoğu mekânda rastlayabilirsiniz.

Libya Ne Yenir/ Ne İçilir

Al-Makulaat al-Lubnaniya ızgaraları sebebiyle tavsiye edilen mekânlardan biridir. Ayrıca Al-Murjan’ da balık yiyebilir, dilerseniz As – Soraya’ ya gidebilirsiniz. Restoran çeşitleri ve yemek isteyeceğiniz yemek türü sayısı fazladır.

Yöresel yemeklerden buğday ve irmik ile yapılan Couscousi tavsiye edilir. Sosunu sebzelerden yapmaktadırlar. Yine sıcak sos ile yapılan Bazen tavsiye edilen diğer yemeklerdendir. Ayrıca deniz kıyısı olması sebebiyle balık çeşitleri menülerde zengindir. Ülkede alkol bulabilmeniz çok zor çünkü alkol yasağı var. Alkol yerine naneli yeşil çay içebilirsiniz.  Ayrıca Libya yemeklerinde baharatın ayrı bir önemi vardır. Çoğu yiyeceklerde baharat kullanıldığını Libya’ da yemek yemeden önce hatırlayın.

Libya Nasıl Gidilir

İstanbul’dan yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk ile Trablusgarp’ a direk uçuşlar bulmanız mümkündür. Dilerseniz İskenderiye üzerinden kara yolu vasıtası ile Libya ya ulaşabilirsiniz.

Libya Foto Galerisi

 

Bir önceki yazımız olan Bahreyn Nerede başlıklı makalemizde Bahreyn Din ve Konuşulan Dil, Bahreyn Foto Galerisi ve Bahreyn Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bahreyn Nerede

Bahreyn Nerede – Bahreyn Hakkında Bilgi; Katar ve Suudi Arabistan' a komşu olan Bahreyn adalar üzerine kurulmuş toplam 763,5 km²...

Kapat