Londra’nın Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizleri, sanatın ana merkezlerinden birine, yürümenin ve hayaller kurmanın şehrine, güneşin batmadığı krallık olan İngiltere’nin başkentine Londra’ya götürüyoruz. Londra Nerededir? Londra Hakkında Bilgiler, Londra Gezilecek Yerler, Londra Gece Hayatı, Londra Ne Zaman Gidilir, Londra Nasıl Gidilir ve Londra Nerede Kalınır? Gibi birçok merak edilen sorunun cevaplarını bulacağınız yazımıza başlayalım.

Londra Nerededir?

İngiltere’nin ve Birleşik Krallıkların başkenti olan Londra, ülkenin güneydoğusunda yer almaktadır. Ayrıca 0 derece meridyeninin geçtiği Greenwich Kasabası ’da Londra yakınlarında bulunmaktadır.

Londra Hakkında Bilgiler

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise altıncı zengin şehri olan Londra, her yıl iş ya da gezmek için gelen milyonlarca kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 8,5 milyonluk nüfusuyla AB’nin 2. kalabalık kenti olmasının yanında Londra, dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Uluslararası yolcu trafiğinde dünyanın en işlek, toplam trafikte ise dünyanın üçüncü havaalanı unvanına sahip Heathrow Havaalanı ile birlikte şehirde toplam beş havaalanı bulunması bu bölgeyi, uluslararası turizmin kesişme noktası haline getirmiştir. Dünyanın en yeşil şehri olarak da bilinen Londra’da 143 adet kayıtlı park ve bahçe bulunmaktadır. Londra dünyanın eski kentlerinden birisi olması sebebiyle içinde barındırdığı tarihi zenginlikleri bakımından Londra’ya dünyanın her tarafından ziyaretçiler akın akın gelmektedir. Thames nehrinin ikiye ayırdığı bu şehir, 300’den fazla dilin konuşulduğu kozmopolit bir yerdir.

Londra Gezilecek Yerler

Buckingham Sarayı (Buckingham Palace )

Birleşik Krallık hükümdarlarının yönetim merkezi ve Londra’daki ikametgahı olan bu büyüleyici saray, Westminster Şehri’nde bulunmakta ve sık sık devlet işlerinde ve yabancı devlet insanlarının ağırlanmasında kullanılmaktadır. 1703’te Buckingham Evi olarak adlandırılan bu ev Westminster Dükü’nün konağı olarak kurulmuştur. 1763’te III. George tarafından Kraliçe Charlotte için alınan bina daha sonra “Kraliçenin Evi” olarak adlandırılmaya başlanmıştır.Saray 1837’de Kraliçe Victoria’nın tahta çıkmasının ardından Londra’daki ikametgahı olmuştur. 1962’de halkın ziyaretine açılan sarayda Kraliyet Koleksiyonu’nu sergilenmektedir. 300 yıllık, 775 odalı bu muhteşem ve tarihi İngiliz Kraliyet Sarayı .

 Westminster Sarayı (Palace of Westminster)

İngiltere’de Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’ndan oluşan İngiliz Parlamentosu’na ev sahipliği yapan yapının Yaklaşık 1.100 odası, 100 merdiven çıkışı ve toplamda 4,8 kilometreyi bulan uzun koridorları bulunmaktadır. 19. yüzyılda yapılmış olmasına karşın, bugün katafalk törenleri gibi bazı etkinliklerin düzenlendiği Westminster Hall ve Jewel Kulesi’si gibi tarihi bölümlerde hala ayakta durmaktadır. Londra’ gezilecek yerler listesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olarak yer almaktadır

Londra Kulesi ( Tower of London)

Londra’nın merkezinde, Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan tarihî yapı,yaklaşık 900 yıllık geçmişi ile şehrin en eski yapılarından birisi durumundadır. Kule’nin yapılış amacı kale olup kraliyet sarayı ve saray suçlularının tutuklandığı bir yer olmasının yanı sıra, idam ve işkence merkezi, cephanelik, devlet hazinesi, hayvanat bahçesi, darphane ve gözlemevi olarak da hizmet vermiştir.

Londra Gezilecek Diğer Yerler

 • London Eye
 • Big Ben Saat Kulesi
 • British Museum
 • St Paul’s Cathedral
 • Tower Bridge
 • Westminster Abbey
 • Piccadilly Circus
 • Camden Town
 • Trafalgar Meydanı
 • Covent Garden Market
 • Hyde Park
 • St James Park
 • Greenwich
 • Tate Modern
 • Oxford Street
 • Madame Tussauds Müzesi
 • Londra Ulusal Galeri
 • Shakespeare’s Globe
 • Londra Bilim Müzesi
 • Londra Doğa Tarihi Müzesi

Londra Gece Hayatı

Londra gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçmektedir. İçki içerek müzik eşliğinde arkadaşlarınızla sohbet etmek isterseniz ünlü İngiliz Pub’larına gidebilirsiniz. Özellikle “Soho” ve “Covent Garden” civarında güzel publar bulunmaktadır. Daha sıkı bir eğlence arıyorsanız “Fabric”, “Ministry of Sound”, “Heaven”, “EGG”, “Pacha” gibi Londra’nın meşhur gece kulüplerine gidebilirsiniz. Hafta sonlarında bazı mekânlarda içeri girebilmek için kuyrukta beklemeyi göze almanız gerekebilir.

 Londra Ne Zaman Gidilir?

İngiltere’nin başkenti Londra, dört mevsim ılıman bir iklime sahiptir. Ayrıca ülkenin en ılıman iklimine sahip şehirlerinden birisidir. Bu nedenle Londra, yılın her mevsimde birçok yerli ve yabancı turisti kendine çeken bir yapıya sahiptir.

Londra Nasıl Gidilir?

Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted, London City olmak üzere toplam da 5 tane havaalanı bulunana Londra’da oldukça gelişmiş bir ulaşım ağı bulunmaktadır. İstanbul üzerinden THY, Pegasus ve Atlasjet ile aktarmasız olarak bu güzel şehre ulaşabilirsiniz. Fakat hangi havaalanı kullanacağınızı önceden belirlemeniz ulaşacağınız bölgeye daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

 Londra gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

 LONDRA GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan En İyi Yurtdışı Kayak Merkezleri Nerede? başlıklı makalemizde dünya kayak merkezleri, en iyi kayak merkezleri ve kayak için nereye gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
En İyi Yurtdışı Kayak Merkezleri Nerede?

Kış sporları ile ilgilenenler için alternatif yurtdışı kayak merkezleri Değerli gezilecekyer.org takipçileri soğuk havaların etkisini tam anlamıyla hissettirdiği bu günlerde...

Kapat