Macaristan Budapeşte Hakkında Tüm Bilgiler

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Bir zamanlar “Doğu Bloğunun Paris’i” olarak adlandırılan, tarihi binaları, köprüleri, müzeleri, sanatı ve mimariyi; kafelerle, tiyatrolarla ve gece kulüpleriyle harmanlayan Macaristanın başkenti Budapeşte’deyiz.

Budapeşte Nerededir

Macaristan’ın Kuzey kesiminde yer alan, düz ve engebeli bir alan üzerinde yükselen Budapeşte, Tuna Nehri’ni içine alan bir bölgede kuruludur.

Budapeşte Hakkında Bilgiler

 17 Kasım 1873 tarihinde Buda ve Peşt şehirlerinin birleşmesi ile oluşmuş şehir, Orta Avrupa’nın en önemli kentlerindendir. Buda şehrin daha çok tarihi kısmı, Peşt ise modern kısmı olduğu söylenebilir. Budapeşte Avrupa Birliği’nin 9. en kalabalık kenti olmasının yanı sıra, Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehri olup ülkenin politik, ticari, endüstriyel ve kültürel merkezi sayılmaktadır. Budapeşte coğrafi konumu, tarihî eserleri ve diğer çekicilikleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Türk ve İslam Kültürü’ne dair birçok eser bulabileceğiniz bu şehirde; camiler, mescitler, medreseler ve hamamlar özellikle Buda tarafında yoğunlaşmış durumdadır. Peşt tarafı ise Buda tarafına oranla göre daha düz olduğundan dolayı gökdelenler, iş merkezleri ve diğer çalışma ofisleri bu tarafta gruplaşmıştır.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Buda Kalesi

Kral Béla IV tarafından, 13. Yüzyılda Moğol ataklarına karşı kurulmuş ve uzunca bir süre yerleşim merkezi olarak kullanılmış Buda Kalesi, 1987 yılında Dünya Mirası UNESCO listesine dahil edilmiştir. Defalarca kuşatma ve saldırılara maruz kalan Buda Kalesi çok kez yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir. Bu yüzden orijinal kaleden geriye pek bir şey kalmamıştır. Budapeşte’ye gelen çok sayıda turistin ilk olarak görmek istedikleri yerlerden biri olan bu harika yapı içerisinde ve çevresinde görebileceğiniz başlıca turistik yapılar ise şöyle sıralanabilir; Macaristan Ulusal Galerisi, Ulusal Szechenyi Kütüphanesi, Budapeşte Tarih Müzesi, Topuz Kale, Matthias Çeşmesi, Aslanlar Kapısı.

Zincir Köprüsü (Chain Bridge)

 1849 yılında açılan ve İngiliz Mühendis William Tierney Clark’ın tasarladığı Chain Bridge yani Zincir Köprüsü, Macaristan’daki Tuna genelinde ilk kalıcı köprüdür. Tuna Nehri’nden Buda ve Pest arasında uzanan bir asma köprü durumunda olan bu yapı, Yapım aşamasında, modern dünyanın mühendislik harikalarından biri olarak kabul edilmiştir. Dökme demirden yapılan süslemeleri ile sakin ve dengesini yansıtan yapısı, Zincir Köprüsü’nü Dünya’nın birçok yerinden turist çeken bir konuma getirmiştir. Budapeşte gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken güzellikte bir yapıdır.

Budapeşte Gezilecek Diğer Yerler

 Tuna Nehri, Gellert Tepesi, Margaret Adası, Andrassy Bulvarı, Vişegrad Sarayı, St. Michael Kilisesi, Balıkçılar Burcu, Gül Baba’nın Türbesi, Macaristan Ulusal Müzesi, Terör Müzesi, Memento Park

Budapeşte Gece Hayatı

Avrupa’nın diğer başkentleri gibi Budapeşte’de de hareketli ve renkli bir gece hayatı bulunmaktadır. Barlar, kulüpler, diskolar ve şehrin çeşitli park ve salonlarındaki festivaller sizi eğlendirmek için sıraya girmektedir. Astoria Nightclub, Octogon, Blaha Lujya Poco Jumbo, Dolce Vita bar, Irıs bar Budapeşte’de gece hayatının kalbinin attığı mekanlardır. Gece klüpleri yerine daha sakin vakit geçirmek isteyenler şehirde kafe-pub tarzı mekanlarda zaman geçirebilirler. Özellikle Tuna Nehri’nin şehre kattığı hava nedeniyle geceleri başka bir kimliğe bürünmektedir. Tuna boyunca yapılan ışıklandırmalar ile her yeri fotoğraflaya bilir, Borozo isimli şarap barlarında Budapeşte’ye özgü tatları deneyebilirsiniz.

Budapeşte Ne Zaman Gidilir

Karasal iklimin etkilerinin bazı bölgelerde etkin olarak görüldüğü Macaristan’da, Tuna Nehri’nin etkisiyle Budapeşte’nin havası diğer şehirlere nazaran daha yumuşaktır. Tam bir geçiş ikliminin yaşandığı Budapeşte’ye özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında gidebilirsiniz. Ancak Budapeşte’de düzenlenen festivalleri de kaçırmak istemiyorsanız yaz aylarını da tercih edebilirsiniz.

Budapeşte Nasıl Gidilir

Budapeşte Liszt Ferenc Uluslararası Havalimanı’na İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları bulunmaktadır. Macaristan’ın bu eşsiz şehrine 2 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Ayrıca Lufthansa, Tyrolean Airways, Swissair, Pegasus gibi şirketler ile aktarmalı olarak da Budapeşte’ye ulaşma şansınız bulunmaktadır. Budapeşte Liszt Ferenc Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım ise toplu taşıma, minibüs ve taksiler ile sağlanmaktadır.

Budapeşte Nerede Kalınır

  • Mamaison Hotel Andrassy Budapest
  • Queen’s Court Hotel &Residence
  • Adina Apartment Hotel Budapest
  • Boscolo Luxury Residence
  • George Residence All Suite Hotel Deluxe
  • Iberostar Grand Hotel Budapest
  • Corinthia Hotel Budapest
  • Hilton Budapest WestEnd

Budapeşte gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

BUDAPEŞTE GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Zürih Hakkında Bilgi ve Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde zürih eğlence yerleri, zürih gece hayatı ve zürih gezilecek yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gökpınar Gölü Nerededir Nasıl Gidilir?

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları; bu yazımızda Sivas’ta bulunan, gezilip görülmeye değer saklı cennet adeta tabiatın mucizesi olan Turkuaz renginin vermiş olduğu...

Kapat