Macaristan Nerede – Macaristan Gezilecek Yerleri

Macaristan Nerede – Macaristan Gezilecek Yerleri; Orta Avrupa’da bulunan, denize kıyısı olmayan, Kelt ve Roma dönemlerinden sonra kurulan, dünyanın en büyük ikinci termal gölü olan Heviz Gölüne sahip olan muhteşem bir ülkedir.

Macaristan Nerede – Macaristan Gezilecek Yerleri

Orta Avrupa’nın en büyük gölü ve Macar Denizi diye anılan Balaton’u topraklarında bulunduran, 93.030 kilometre kare yüz ölçümüne sahip, Başkent’i Budapeşte olan ülke Macaristan’dır.

Macaristan Nüfusu

93.030 kilometre kare yüz ölçümüne sahip Macaristan’ın nüfusu, 10.198.315’tir. Ural-Altay, Fin-Ugor kavimleri Macarların ataları olan kavimlerdir.

Macaristan Önemli Şehirleri

Yirmi kentsel bölgeden ve bir Başkentten oluşan Macaristan’ın en önemli şehirleri; Orta Avrupa’nın en önemli kentlerinden sayılan, Avrupa Birliğinin nüfus bakımından dokuzuncu en büyük kenti olan, Tuna Nehrini içine alan bir bölgede kurulu halde bulunan, büyük Macaristan Ovasına sahip, Budapest Marriot Hotel, Boscolo New York Palace, Hilton Budapest, Four Seasons Hotel Gresham Palace gibi beş yıldızlı otelleri bulunan, Budapeşte Kalesi ve Gellert Termal Banyoları ile dikkat çeken Başkent Budapeşte, Baranya, Eger, Heves, Gyor, Bacs-Kiskun’dur.

Macaristan Din ve Konuşulan Dil

Macaristan’da Hıristiyanlık ve Yahudilik dini esasları hüküm sürmektedir. Ortodoks, Protestan ve Katolik mezheplerine de ülkede rastlanılmaktadır. Ülkenin resmi dili Macarca olarak kabul edilmiştir. Macaristan’da yaşayan Slovak ve Alman azınlıklar nedeni ile Almanca ve Slovakça dilleri de ülkede kullanılmak ile birlikte halkın geneli İngilizce bilmektedir.

Macaristan İklimi / Ne Zaman Gidilir

Denize kıyısı olmayan Macaristan’da karasal iklim egemendir. Tuna Nehri özellik ile Başkent Budapeşte’de iklimin ılımanlaşmasına sebep olmaktadır. Özellik ile Budapeşte’de düzenlenen sayısız festivallerden birine katılmak isteniyor ise, yaz mevsimleri tercih edilmelidir.

Macaristan Gezilecek Yerler

Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de çok sayıda müze ve yemyeşil park alanları bulunmak ile birlikte, Türk Hamamı keyfini yaşatabilecek bin üç yüze yakın kaplıcada bulunmaktadır. Şehrin en önemli merkezlerinden biri olan Andrassy Caddesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Tuna Nehrinde yapılan tekne turlarına katılmak şehrin eşsiz manzarasını doyasıya izlemek için değerlendirilmesi gereken seçeneklerin içinde yer almaktadır.

Macaristan Tarihi Yerleri

Kanuni Sultan Süleyman döneminden kalan Gül Baba Türbesi, şehrin muhtelif yerlerinde bulunan Çan Kuleleri, on üçüncü yüz yılda inşa edilen Matthias Kilisesi, Dominik Kiliseleri, St. Stephen Bazilikası, Balıkçılar Tabyası ya da Balıkçılar Burcu olarak adlandırılan UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer edinmiş olan Kale, Margaret Adasında bulunan St. Michael Kilisesi, Gellert Hamamları, Aquincum Müzesi ve Roma kalıntıları Budapeşte’de bulunan ve mutlak suret ile ziyaret edilmesi gereken tarihi yansıtan mimariler ve mekânlardır.

Macaristan Gece Hayatı

Macaristan’ın gece hayatında ön plana çıkan Budapeşte hareketli ortamları ile dikkat çekmektedir. Poco Jumbo, Dolce Vita Bar, Irıs Bar ve Astoria Night Club Budapeşte gecelerinin en gözde mekânları olarak eğlence severlere hizmet vermektedirler.

Macaristan Ne Yenir / Ne İçilir

Macar mutfak kültürü zengin çeşitliliğe sahiptir. Özellik ile ülkede hazırlanan Macar Peyniri ile Macar Salamı mutlak suret ile denenmelidir. Sığır eti ve patates ile hazırlanan, salçalı ve baharatlı koyu kıvamı ile dikkat çeken Goulash Çorbasının lezzetine bakılmalıdır. Meyveli turta ve meyveli hamur tatlısı ile Gundel Pancake tadına bakılması gereken ülkeye has lezzetlerdir. Başkent Budapeşte’de özellik ile Tuna Nehri boyunda görülen gece kulüplerinde yerel içecek olan Borozo ismi verilen şarapların tadılması tavsiye edilir. Barack adı verilen içki ile Palinka olarak adlandırılan ve oldukça sert olduğu gözlenen Macarların geleneksel içkisi en fazla tüketilen alkollü içecekler arasında yer almaktadır.

Macaristan Nasıl Gidilir

Ülkeye ulaşımda kullanılan Budapeşte hava alanı, Balaton hava alanı ve Debrecen hava alanı öne çıkan önemli hava alanlarıdır. Türk Hava Yolları, Pegasus Airlines, Wizz Air Macaristan hava yolu şirketleri bahse konu hava alanlarına direkt uçuş gerçekleştirmektedir.

Macaristan Foto Galerisi

 

Bir önceki yazımız olan Kosta Rika Nerede - Kosta Rika Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Costa Rican Center Of Science And Culture, Kosta Rika Din ve Konuşulan Dil ve Kosta Rika Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kosta Rika Nerede – Kosta Rika Gezilecek Yerleri

Kosta Rika Nerede – Kosta Rika Gezilecek Yerleri; İspanyolcada zengin kıyı anlamına gelen, bir Orta Amerika ülkesi olan, on dokuzuncu...

Kapat