Madagaskar Gezilecek Yerleri – Madagaskar Nerede

Madagaskar Nerede – Madagaskar Gezilecek Yerleri; Afrika’nın doğu kesiminde yer edinmiş, Hint Okyanusunda yer alan bir ada ülkesi konumunda bulunan, büyüklüğü nedeni ile dünyanın dördüncü büyük adası olarak ismi geçen, 88 milyon yıl önce Hindistan Kara Kütlesinden ayrılarak oluşmaktadır.

Madagaskar Nerede – Madagaskar Gezilecek Yerleri

Yüzde doksanı dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayacak olan hayvan ve bitki türlerini üzerinde barındıran, 587.041 kilometre kare yüz ölçümüne sahip olan, Antananarivo’nun Başkentlik yaptığı, resmi adı ile Madagaskar Cumhuriyeti olarak bilinen, Afrika kıtası ile ülke arasında Mozambik Kanalının yer aldığı, ülkenin adının adada yaşamakta olan halktan ve bu halkın konuşmakta olduğu Malagasy dilinden geldiği ülke Madagaskar’dır. Ada biyolojik yapısı itibari ile çeşitlilik yönünden dünyanın en önde gelen yerlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca sanılanın aksine adaya ilk yerleşen insanlar Afrika kıtasından gelme değil, Hint Okyanusunu aşarak İndonezya üzerinden adaya gelen ve yerleşen insanlardır.

Madagaskar Nüfusu

587.041 kilometre kare yüz ölçümüne sahip Madagaskar’ın nüfusu 20.653 milyondur.

Madagaskar Önemli Şehirleri

Antananarivo, Toliara, Antsiranana, Mahajanga, Fianarantsoa ve Toamasina olmak üzere altı eyaletten meydana gelen Madagaskar’ın en önemli şehirleri; Kısa ası ile Tana olarak nitelendirilen, Pirate’s Museum, Prime Minister’s Palace, Rova, Museum Of Art And Archeology ve Tsimbazaza Zoo’nun bulunduğu ormanlık alanlar sayesinde birçok bitki ve hayvan türünü barındıran, merkezde bulunan bir gölün ortasında konumlanmış olan Meçhul Asker Anıtı ile ün yapan, Başkent Antananarivo, Andasibe, Andevoranto, Fianarantsoa, Mahavelona, Nosy Be ve Toamasina’dır.

Madagaskar Din ve Konuşulan Dil

Madagaskar nüfusunun yüzde kırk birlik oranı 19.uncu asırda misyonerler tarafından ülkeye getirilen ve yayılması sağlanan Hıristiyan dinine mensuptur. Adada Müslüman nüfusta bulunmaktadır. Müslüman kesimin nüfusa oranı yüzde yedi civarındadır. Ülkede kabul edilen resmi dil Malagasy ile Fransızcadır. Ülke nüfusunun yüzde ellisi okuryazardır.

Madagaskar İklimi Ne Zaman Gidilir

Madagaskar bir ada ülkesi olması nedeni ile özellik ile kıyı kesimlerde tropikal iklim gözlenmektedir. Adada Nisan ayı ile Kasım ayı arası yağmurlu ve sıcak sezon olarak nitelendirilirken, Mayıs ayı ile Ekim ayı arası kuru ve soğutucu sezon olarak nitelendirilmektedir. Adayı Ocak ayı ile Mart ayı arası ziyaret etmek en uygun dönemlerdir.

Madagaskar Gezilecek Yerler

Madaagaskar’ın Başkenti Antananarivo’da bulunan Museum Of Ethnology And Paleontology, Prime Minister’s Palace, Isalo National Park, Avenue Of The Baobabs, Nosy Mangabe, Ranomafana National Park, Ankarafantsika National Park, Zahamena National Park, Cape Sainte Marie, Lac Anosy, Ambohimanga Palace, Museum Of Art And Archeology ve Rova gezilecek yerler arasında ön plana çıkan ortamlar olmak ile birlikte en fazla turist çeken yerlerdir.

Madagaskar Tarihi Yerleri

Madagaskar’ın Başkenti Antananarivo’da bulunan, Rova Of Antananarivo ile Pirate’s Museum tarihi dokusu ile mutlak suret ile ziyaret planlamalarına dâhil edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Madagaskar Gece Hayatı

Madagaskar’da renkli gece hayatlarına rastlamak mümkün değildir. Başkent Antananarivo’da bulunan Le Bus, Le Caveau, Le Six, Pandora ve Le Palladium öne çıkan ve popüler olan gece kulüpleri arasındadır.

Madagaskar Ne Yenir Ne İçilir

Madagaskar mutfak kültüründe en çok göze çarpan besin Malagasy ekmeği denilen pirinç kekleridir. Ayrıca ülkede yüzlerce çeşidi bulunan muz da dikkat çekmektedir. Mutlaka denenmesi gereken diğer bir lezzet ise, el yapımı bol sütlü kahvedir. Bonbon Anglais adı verilen aromalı soda da tadılması gereken içecekler arasındadır.

Madagaskar Nasıl Gidilir

Madagaskar’ın Başkenti Antananarivo’da bulunan hava alanı aracılığı ile ülkeye ulaşmak mümkündür. Ayrıca ülkede bulunan Antalaha Antsirabato hava alanı, Mahajanga Philibert Tsiranana hava alanı, Mananara Avaratra hava alanı, Tolagnaro hava alanı ve Antsiranana Arrachart hava alanı ile Antananarivo hava alanına Air France’nin aktarmalı olan Paris seferleri ile ulaşmak mümkündür.

Madagaskar Foto Galerisi

 

Bir önceki yazımız olan Letonya Hakkında Bilgi - Letonya Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Letonya Din ve Konuşulan Dil, Letonya Foto Galerisi ve Letonya Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

madagaskar nerede,MADAGASKAR GECE HAYATI

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Letonya Hakkında Bilgi – Letonya Gezilecek Yerleri

Letonya Hakkında Bilgi – Letonya Gezilecek Yerleri; Doğu Avrupa’da yer alan, 64,589 km2 yüz ölçümüne sahip, Başkenti Riga olan Leton,...

Kapat