Maden Deresi ve Şelalesi Hakkındaki Merak Ettikleriniz

Sevgili gezilecekyer.org okurları bu yazımızda sizlere doğa harikası, yeşil alanıyla büyüleyen bir mesir alanı olan aynı zamanda rahatça yürüyüş yapabileceğiniz temiz hava alacağınız yer olan Sakarya’da bulunan maden deresini sizlere aktaracağız.

Maden Deresi ve Şelalesi

Maden deresi Sakarya’nın Karadeniz kıyısında bulunan Kocaali ve karasu ilçeleri arasında yer almaktadır. Maden deresi kaynağını çam dağından almaktadır. Yeşilliğiyle büyüleyen, derenin huzur dolu sesiyle yerli ve yabancı turistlerin son zamanda en çok uğradığı yerlerden biridir.

Maden Deresi yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek ailenizle veya dostlarınızla piknik yapmak için güzel yerlerden biridir. Ekim ve Kasım aylarında giden ziyaretçiler kestane toplayabilme imkânı bulabilirler.

Maden deresi sık ormanlar arasında yer alan bir mekândır. Kestane ve çınar ağaçları arasında yer almaktadır, bu yeşil alanda tüm yorgunluğunuzu atabilme şansına sahipsiniz.  Ayrıca alabalık ve sazan balığının bulunduğu derede balık avlama şansına sahipsiniz. Çevrede bulunan alabalık tesislerinde yorgunluk sonrası yemek yiyebilirsiniz.

Traking  yapmak, doğa harikası yerde güzel bir kahvaltı yapmak, doğayla iç içe eğlenceli vakitler geçirmek için sizde mutlaka bu gizli cenneti ziyaret etmelisiniz.

Şelale için piknik alanından şelaleye doğru tırmanabilirsiniz. Derenin içinde yürümek için kaymayan ayakkabı giymeniz önerilir. Şelaleden akan su oldukça soğuk bir sudur.

Maden deresinde bulunan şifalı su özellikle sedef hastalığı, yaraların iyileşmesine, mide rahatsızlıklarına etkili olduğu bilinmektedir. Bu şifalı sular birçok hastalığa şifa olmuştur ziyaretçilerin akınına uğramıştır. Maden deresi yapılan çalışmalarla daha güzel bir görünüm kazanmıştır.

Maden deresinin toplam uzunluğu yaklaşık 30 metredir. Bu bölgede yaban çileği bulunmaktadır. Mayıs başı ve haziran aylarında ziyaret eden ziyaretçiler burada yaban çileği yeme şansını yakalayabilirler.

Maden deresine giriş ücreti araba başına 15 TL gibi bir miktar alınmaktadır. Derede kamp yaparak konaklamak mümkündür.

Maden deresi ve şelalesine ulaşım

 Adapazarı’na yaklaşık 1,5 saat, karasu’ya ise 10 dk uzaklıkta yer almaktadır. Maden deresine otobüs veya dolmuş seferi bulunmamaktadır. O yüzden maden deresine özel araçlarınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul Pendik – Adapazarı Sakarya Maden Deresi arası mesafe süre olarak yaklaşık 1 saat 31 dakika sürmektedir.

Maden deresi ve şelalesi Resimleri

Bir önceki yazımız olan Sabun Çayı Şelalesine Nasıl Gidilir ve Ne Yapılır? başlıklı makalemizde Sabun Çayı Şelalesi gezilecek yerler, Sabun Çayı Şelalesi hakkında bilgiler ve Sabun Çayı Şelalesi nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sabun Çayı Şelalesine Nasıl Gidilir ve Ne Yapılır?

Değerli gezileceker.org okurlarımız bu yazımızda su ve doğaseverlerin ilgisini çekebilecek doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini hayran bırakan bir şelaleyi araştırdık Sabun Çayı...

Kapat