Malatyada Gezilecek Güzel Yerler

Aslında Türkiye’de gezilecek ve görülmeye değer birçok Şehir ve bu Şehirlerin güzellikleri bulunmaktadır. Onlardan biride Malatya ilidir. Bizler gezilecekyer.org olarak  bugün siz değerli okuyucularımız için Malatya’nın güzelliklerini  ve Bilgilerini araştırdık.

MALATYA

Malatya,Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Havzasında ve Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Van çöküntü alanının Güneybatı ucunda yer almaktadır. Çevresini Doğuda Elazığ ve Diyarbakır, Güneyde Adıyaman, Batıda Kahramanmaraş, Kuzeyde Sivas ve Erzincan illeri çevirir. Yüzölçümü 12.313 km2.

Malatya, Doğu, Güneydoğu ve Orta Anadolu arasında yer alan bir ovadır. Ova, kuzeyden güneye doğru hafif bir eğimle uzanır. Arazi denizden uzak ve yüksektir. Bu nedenle de Malatya’nın iklimi serttir. Yazları sıcak ve kurak Kışları soğuk ve yağmurlu geçer. Malatya’nın en yağışlı olduğu mevsim İlkbahar mevsimidir. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos, en soğuk aylar ise Ocak ve Şubat’tır.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Orta Asya, Orta Doğu ve Mezopotamya’dan gelen ticari yolların kesiştiği  doğu-batı ve kuzey-güney doğrultusunda uzanan yolların
kavşak noktası olması sebebiyle tarihin her döneminde önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Malatya genelde dağlık bir ildir. Ekonomide tarımın önemli yeri vardır. Tahıllar içinde en büyük pay buğdayındır Arpa, mısır, pirinç, ekilen öteki tahıllardır. Baklagiller ,şekerpancarı, tütün, pamuk, yağlı tohumlular, yumrulu bitkilerdir. Meyvecilik çok gelişmiştir. Kayısı, Malatya adıyla birlikte anılacak oranda önemli bir üretime ulaşmıştır. Türkiye’nin kayısı üretiminin % 30-40’ını Malatya karşılar.

İlçeleri: Merkez, Akçadağ, Arapkir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pötürge, Yazıhan, Yeşilyurt.

Malatya’nın meşhur yemekleri

Bıldik dolması, samutlu mercimek köftesi, kulak çorbası, bulgurlu lahana sarması, Sıkma Köfte, Siyah Mercimekli Pilav, Ispanaklı İçli Köfte,  Dereotu Salamurası, Yoğurtlu Çorba, Yumru Köfte,  Fasülye Yaprağı Köftesi, Fasülye Yaprağı Köftesi,  Etli Yarmacalı Pilav, Ispanaklı Ekşili Köfte, Bilik, Taş Kadayıf,

Patlıcan Tava, Patlıcanlı Köfte, Tarhana Çorbası, Yalancı İçli Köfte, Analı Kızlı.

MALATYANIN GEZİLECEK YERLERİ

YENİ CAMİ (YUSUF ZİYA TAŞ CAMİ)

1912 yılında yapılan Yeni Cami Malatya’nın merkezinde valilik binasının karşısında yer alır. Halk tarafından eski adıyla “teze cami” olarak da adlandırılır.Akşamları ışıklandırmasıyla güzelliğine güzellik katar. Cami bu alanda  bulunan Hacı Yusuf Camisi’nin 3 Mart 1894’de deprem sonucu yıkılması üzerine aynı yerde avlu içerisinde yapılmıştır. Bu Yeni Cami tamamen kesme taşlardan yapılandırılmıştır.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı 

Osmanlı kervansarayı özelliği taşıyan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, IV. Murat zamanında Bosnalı Silahtar Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunmaktadır ve Alacakapı Mahallesi’nde yer alır.

Evliya Çelebi Seyahatname adlı kitabında ,bu  kervansaraydan bahsetmiştir. Günümüzde de mimarisi ve sağlamlığıyla turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Giriş kapısı demirdendir, iç taraflarında her iki yanda birer oda vardır.

BEŞ KONAKLAR

Yaklaşık 125 yıl önce Hacı Sait Efendi tarafından yaptırılan, önce bir cihannümalı ev ve ona bitişik dört ev olmak üzere beşi bir bütün olarak inşa edilen Beşkonaklar, geleneksel Malatya konut mimarisinin önemli örneklerindendir. Battalgazi İlçesi, Beşkonaklar Caddesi üzerinde  hizmet sunmaktadır. Konakların ana girişlerinde bulunan kapıları çift kanatlı yapılmış olup, üstlerinde, çoğunlukla oval bir yapıda olan ve rüzgârlık, aydınlık gibi isimlerle adlandırılan pencereler bulunur. Konakların arkasında bulunan bahçelerde meyve ağaçları bulunur. Bu bahçelerde, Malatya’nın altını kayısı ağaçları ilk sırayı tutar. Evlerin üst katlarında genel olarak yatak odaları bulunur. Çift kanatlı olarak yapılan, ahşap kapaklı dolaplar bu yatak odalarında bulunur.

LEVENT VADİSİ

Malatya ilinin Akçadağ ilçesinde bulunan Levent Vadisi, sadece ülkemizin değil, dünyanın en eski ve en ilginç yerlerinden  biridir. Levent Vadisinin her köşesi tarih kokar,gezmesi çok keyifli çeşit çeşit mağaralar bulundurmaktadır. Mağaraların yoğunlaştığı en önemli noktalar İnkaya, Kozalak, Taşköy, Bağköy, Kolköy ve Küçükkürne köyleridir.

Malatya Valiliği’nin yapmış olduğu Seyir Terası son zamanlarda oldukça ilgi görmektedir. Vadide dik bir kaya bloğu üzerine çelikten yapılan ve zemini cam olan Seyir Terası, Levent Vadisi’ni panoramik olarak izleyip, fotoğraflayabileceğiniz özel bir konuma sahiptir.

Günpınar Vadisi ve Şelalesi

Malatya iline bağlı Darende ilçesinin 10 km batısında bulunmaktadır. Günpınar çayı çok yüksekten akmaktadır. Suyun yere düşüş mesafesi yaklaşık 50 metredir. Bu kadar yüksekten akan suyu izlemek çok keyif vermektedir. Bu muhteşem manzaraya etrafındaki ağaçlıklarda eşlik etmektedir. Bu şelalenin her yıl yerli ve yabancı turist sayısı günden güne artmaktadır.Günpınar şelalesinde gezilebilir,piknik yapılabilir ve bol bol fotoğraflar çekilebilirsiniz. Şelalenin yan tarafında olan tesislerden yemek yiyebilirsiniz.

BATTALGAZİ SURLARI

Malatya Battalgazi ilçesinde bulunan Eski Malatya Kalesi, il merkezinden 11 km. kuzeyde, Aslantepe’nin de 3 km.kuzeybatısındadır. Derme Deresi ile kesilen kale ve surlar geniş bir alanı kapsamaktadır. Duvarları 20 m. yüksekliğinde kesme ve moloz taşla yapılmıştır. Kalenin koruma altına aldığı alan 2900 m.dir. Kalenin dışa açılan 11 kapısı bulunmaktadır. Bu kapıların belli başlıları Meşak ile Pazar kapılarıdır.

Malatya’nın güzelliklerini görmek ve detaylı şekilde incelemek için aşağıda sizler için sunduğumuz galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

MALATYA GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Midyat Gezilecek Yerleri ve Bilgileri başlıklı makalemizde Midyat gezilecek yerler, midyat gezilecek yerleri ve midyat tarihi hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Özgürlük Heykeli İle İlgili Genel Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri Bugün sizlere 1884-1886 yılları arasında ABD’nin New York şehrindeki Özgürlük Adası üzerinde bulunan ve Amerika’nın en önemli...

Kapat