Malatya’nın En Güzel ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Tarihte olduğu gibi günümüzde de medeniyetleri buluşturan Anadolu’nun önemli kavşak noktalarından birinden, kaysı diyarı Malatya ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Malatya Nerede

Malatya; Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Havzasında ve Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Van çöküntü alanının güneybatı ucunda yer almaktadır.

Malatya Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin en kalabalık 27. şehri olan Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehridir. Coğrafi konumu sayesinde Güney ve Orta Anadolu bölgelerinin hemen hemen kesişme noktasında bulunması nedeniyle sosyal yapısı çeşitlilik ve zenginlik göstermektedir. Ünlü ”Kral Yolu ve İpek Yolu” üzerinde bulunması ve sahip olduğu zengin su kaynakları nedeniyle, eski çağlardan beri bu bölgenin değerini artırarak farklı farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmasına neden olmuştur. Malatya’nın adı Kültepe tabletlerinde Melita olarak, Hitit tabletlerinde “Maldia” olarak geçmektedir. Malatya, kayısı diyarı olarak bilinmektedir. İlde yetişen kayısılar, dünya genelinde ünlüdür ve kuru kayısı üretiminin % 80’ini Malatya Ovası’nda bulunan kayısı bahçeleri sağlanmaktadır. Malatya, bölge için önemli bir kültür ve sanat merkezi sayılmaktadır. Selçuklular ve Osmanlılar döneminden kalma eserleri, doğa harikası manzaraları, temiz havası ve lezzetli mutfağı ile Malatya mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Malatya Gezilecek Yerler

Günpınar Vadisi ve Şelalesi

Darende İlçesi Günpınar Köyünde bulunan Günpınar Şelalesi, 2 km uzunluğundaki Günpınar Vadisi içerisinden geçmektedir. Vadide birçok mini şelale mini gölet ve mağaralar ile bir kanyon yer almaktadır. Günpınar Şelalesi’nin doğa yürüyüşü yapmaya uygun parkurları, kartpostallık eşsiz manzarası, buz gibi kaynak suları ve serin havası ile ziyaretçilerine harika bir deneyim yaşatmaktadır.

Levent Vadisi

Jeolojik özellikleri ile dünyadaki ilginç doğal alanlar arasında gösterilen Levent Vadisi, 28 kilometre uzunluğunda olup bünyesinde neolitik çağdan kalma kalıntıları barındırmaktadır. Vadi tabanından 240 metre yükseklikte bulunan seyir terası, ziyaretçilerine eşsiz bir doğal manzara seyri sunmaktadır. Günübirlik doğa yürüyüşü, treking gibi doğa sporları ve bisiklet turları için oldukça elverişli parkurlar içerene Levent Vadisi, son derece ilginç jeolojik oluşumları, uçurumları ve mağaraları sayesinde fotoğraf meraklılarını da kendine çekmektedir.

 Malatya Gezilecek Diğer Yerler

Malatya Müzesi, Beşkonaklar Etnografya Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Aslantepe Ören Yeri, Eski Malatya,Şire Pazarı, Şehir Suru (Kalesi), Eski Arapgir Kalesi, Darende Aslantaşlar, Yusuf Ziya Paşa Camii, Yeni Cami (Hacı Yusuf Taş Cami), Battalgazi Ulu Cami, Melik Sunullah Camii, Somuncu Baba Camii, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Somuncu Baba ve Çevresi, İspendere İçmesi, Balaban İçmesi, Harap Şehir İçmesi.

Malatya Gece Hayatı

 Gece hayatı çok hareketli olmayan Malatya’da eğlenilebilecek sayılı bar ve gece kulübü bulunuyor. Laid Back Cafe & Pub ve Mal’s Fashion&Lounge Club bunlardan bir kaçıdır. Bu tarz mekanlara gitmek için mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Gece kulübü ve barların aksine öğrenci kesimin oldukça rağbet gösterdiği kafe ve restoranlarda geceleri sahne alan müzik gruplarını dinlemek için alternatifler bulunmaktadır.

Malatya Ne Zaman Gidilir

Kış aylarında oldukça soğuk  hava şartlarına sahip olan şehre, yaz ya da bahar aylarında gidebilirsiniz.

Malatya Nasıl Gidilir

 Şehir sınırları içerisinde bulunan Malatya Havalimanı, merkeze yaklaşık 35 km mesafede yer almaktadır. Pek çok farklı hava yolu şirketinin çok sayıda uçuş gerçekleştirdiği Malatya’ya şehirlerarası otobüslerle de gelebilirsiniz. Havalimanından taksi, servis ve otobüs alternatifleri ile şehir merkezine ulaşmanız mümkündür.

Malatya Nerede Kalınır

  • Hotel Avşar
  • DoubleTree by Hilton Hotel Malatya
  • Anemon Malatya
  • Ramada Plaza Malatya Altin Kayisi
  • Hanem Hotel
  • Grand Aksaç Hotel

Malatya gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

MALATYA GEZİLECEK YERLERİ FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de En Çok Turist Çeken 10 Yer başlıklı makalemizde turist çeken yapıtlar, turistlerin sevdiği yerler ve türkiye gezilecek yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de En Çok Turist Çeken 10 Yer

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Türkiye’de en çok turist çeken 10 yer ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Ülkemizin tarihi ve kültür...

Kapat