Mali Gezilecek Yerleri – Mali Nerede

Mali Gezilecek Yerleri – Mali Nerede; Batı Afrika’da yer alan bir ülke olan Mali, batıda Senegal, doğuda Yukarı Volta ve Nijerya, kuzeydoğuda Cezayir, kuzeybatıda Moritanya, güneybatıda Gine ve güneyde ise Fildişi Sahili ile çevrilidir.

Mali Gezilecek Yerleri – Mali Nerede

1.240.192 kilometre karelik alanı ile son derece geniş topraklara sahip olan ülkenin başkenti Bamako şehridir.

Mali Nüfusu

Ülkenin nüfusu 2009 yılı verilerine göre 14.517.176 kişiden oluşmaktadır. Ülke nüfusunun yüzde 40’ını Bambara adı verilen etnik grup oluşturmaktadır.  Diğer etnik gruplar ise Dogon, Moorlar, Fulbe ve Senufodur.

Mali Önemli Şehirleri

Bamako: Ülkenin başkenti ve en büyük kentidir. 1.690.471 kişilik bir nüfusa sahiptir. Nijer nehri boyunca kurulmuş olan şehir, dünyanın en hızlı gelişen şehirleri arasında yer almaktadır. Doğası ile dikkat çeken şehir son derece elverişli bir yapıya sahiptir.

Timbuktu: Mali’nin en tarihi şehirlerinin başında gelmektedir. Kendisine has mimarisi ile dikkat çeken şehir, İslam araştırmalarıyla ünlenmiştir.

Mali Din ve Konuşulan Dil

Mali’nin yüzde 90’ı Müslüman’lardan oluşmaktadır. Nüfusun yüzde 9’u ise yerel inançlara sahiptir, Hıristiyan’lar ise nüfusun ancak yüzde 1’ini oluştururlar. Ülkenin resmi dili Fransızcadır. Ancak halk, Bambaraca adı verilen yerel lisanı daha çok tercih eder. Nüfusun yüzde 80’i bu dili kullanır. Bunun dışında yerel kabile dilleri de halk arasında konuşulmaktadır.

Mali İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkede iki çeşit iklim görülür. Ülkenin güneyinde Tropikal iklim hakimdir ve son derece ılıman bir yapıya sahiptir. Ormanlar boyunca uzanan bu bölgede bolca yağış olayı görülmektedir. Ülkenin kuzeyinde ise Çöl iklimi vardır ve son derece kuru bir hava kendisini gösterir. Kasım ve Şubat ayları arası ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönemdir. Çünkü bu aylarda nem ve sıcaklıklar düşmektedir.

Mali Gezilecek Yerler

Mali’de birçok gezilecek yer mevcuttur. Bamako botanik bahçesi bu yerlerden biridir. Medina Pazarı adı verilen ve ticari hayatın hızlı bir şekilde aktığı yer de ziyaret edilebilir. Bandiagara Falezi adı verilen ve birçok oyuğa sahip olan yer de gezilmesi gereken mekanlar arasındadır. Dogon Köylerine gidebilir ve buradaki kabile hayatını yakından inceleyebilirsiniz. Ülkenin değişik mimari tarzı da turistlerin ilgisini çekmektedir. Çamurdan yapılan camiler, evler ve binalar son derece ilginç bir görüntü oluşturmaktadır. Point G Hill adlı tepeye çıkıp, başkenti kuşbakışı da izleyebilirsiniz.

Mali Tarihi Yerleri

Ülkede tarihi mekanlar da mevcuttur. Bunların başında Unesco’nun koruma altına aldığı ve kerpiçten yapılmış olan Djenne Camisi gelmektedir. Aynı anda tam 50.000 kişinin namaz kılabildiği bu yapı, adeta kumdan yapılmış büyük bir kaleyi andırmaktadır. Tarihi Sankore Medresesi de görülmesi gereken yerler arasındadır.  Muso Kunda Müzesi, Ulusal müze gibi mekanlar da diğer önemli tarihi yerler arasında yer almaktadır.

Mali Gece Hayatı

Ülkedeki gece hayatı genel olarak haftanın iki günü hareketlidir. Cuma ve Cumartesi geceleri The Evasion Jazz Club’ta müzik dinleyebilirsiniz. Canlı müzik yapılan bir diğer mekan ise Hippo d’Or adlı yerdir. Gece hayatı son derece ucuzdur ve fiyatlar yüksek değildir.

Mali Ne Yenir/ Ne İçilir

Balık ve et üzerine kurulan Mali mutfağı, son derece lezzetli yemeklere sahiptir. Acı biber sosunun çok kullanıldığı ülkede, ızgara tavuk kesinlikle denenmelidir. Domates sosunda pişmiş kuskus, sebze ve et ise en çok tercih edilen yemekler arasında yer almaktadır. Balık ürünlerinden yapılan yemeklerin de çok popüler olduğu ülkede levrek kesinlikle denenmelidir. Güveçte, ızgarada ya da kızarmış olarak servis edilen Mali Levreği de son derece lezizdir.

Mali Nasıl Gidilir

Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı olarak 14 saat süren yolculuk sonucu ülkeye ulaşabilirsiniz.

Mali Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Lihtenştayn Gezilecek Yerleri - Lihtenştayn Nerede başlıklı makalemizde Balzers kalesi, Liechtenstein Din ve Konuşulan Dil ve Liechtenstein Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

umman,hırvatisan gezilecek yerler,mali nerede,kelebek resmi,аквапарк в анталии фото,mali adası nerde,timbuktuda gezilecek yerler!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Lihtenştayn Gezilecek Yerleri – Lihtenştayn Nerede

Liechtenstein (Lihtenştayn) Gezilecek Yerleri; 160 kilometrekare alana sahip Liechtenstein Prensliği’nin İsviçre Avusturya’ ya sınırı bulunmaktadır. Sınırlarının sadece 76 kilometre olması...

Kapat