Malta Nerede – Malta Gezilecek Yerleri

Malta Nerede – Malta Gezilecek Yerleri
2 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 825 kez okundu.

Malta Nerede – Malta Gezilecek Yerleri; 3 büyük 2 de küçük adadan oluşan Malta devleti, Akdeniz’in ortasında , Güney Avrupa’da ve Sicilya adasının güneyinde yer almaktadır.

Malta Nerede – Malta Gezilecek Yerleri

316 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahip olan bu küçük devletin başkenti Valetta şehridir.

Malta Nüfusu

417.000 civarında bir nüfusa sahip olan ülkedeki en büyük etnik grup Maltalılardır. Ülkenin yaklaşık yüzde 95.3’ünü oluşturan Maltalıları, yüzde 1 ile İngilizler takip etmektedir. Geriye kalan nüfus ise farklı etnik kökenlere mensup insanlardan oluşmaktadır.

Malta Önemli Şehirleri

Valletta: Ülkenin başkentidir ve yaklaşık 6.500 civarında bir nüfusa sahiptir. Aynı zamanda bir liman kenti olan şehir, eski mimarisi ile dikkat çeker.

Birkirkara: Malta’nın en büyük şehridir. Nüfusu 22.319 kişiden oluşmaktadır. Ülkenin merkezinde yer alan şehrin deniz ile bağlantısı yoktur.

Malta Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin yüzde 98’i Katolik Hristiyandır. Yüzde ikilik kesimin içerisinde ise müslümanlar ve diğer dinlere inanan Malta vatandaşları yaşamaktadır. Ülkenin resmi dilleri İngilizce ve Maltacadır. Halk son derece eğitimli olup, İtalyanca ve Fransızca da konuşabilmektedir. Avrupa’da en fazla dil okulu olan ülkeler arasında yer alan Malta, bu özelliği ile Avrupa’nın çok dilli ülkelerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Malta İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkede tipik Akdeniz iklimi görülür. Kış, soğuk, kar ya da don olaylarına hiç rastlanmaz. Bu sayede yaşamaya son derece elverişli bir yapıya sahip olan ülke, her mevsim ziyaret edilebilir.

Malta Gezilecek Yerler

Malta gezip, görülecek yerler açısından son derece zengin bir ülkedir. Başkent Valetta, dar sokakları ve tarihi dokusu ile ziyaret edilecek yerlerin başında gelir. Cam ürünlerinin sergilendiği ve Mdina şehrinde bulunan dükkan da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. 1980 yılında Temel Reis filminin çekildiği bölge de turist akınına uğramaktadır. Film seti, çekimler bittikten sonra kaldırılmamış ve ziyarete açılmıştır. Bunun yanısıra Akdeniz kıyısındaki plajlar da ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Malta Tarihi Yerleri

Yaklaşık 7000 yıllık bir geçmişe sahip olan Malta, adeta bir açık hava müzesini andıran yapısı ile dikkat çekmektedir. Tarih olarak bakıldığında birçok yere sahip olan ülkede başkentte bulunan müzeler ve Katedraller ziyaret edilebilir. Savaş müzesi, Oyuncak müzesi ve Arkeoloji müzesi gibi yerler turist akınına uğramaktadır. Bunun yanında tarihi Malta Kalesi en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Hal Saflieni adı verilen ve yer altı gezisi ile ziyaret edebileceğiniz yapı da son derece ilginçtir. Mısır piramitlerinden daha eski olan bu yer mutlaka görülmelidir.

Malta Gece Hayatı

Son derece hareketli bir gece hayatına sahip olan Malta’da eğlencenin kalbi st julians bölgesidir. Paceville adı verilen muhit, onlarca gece kulübü, bar ve diskoyu içinde barındırır. Buradaki en ünlü mekanlar Havana, Footloose ve Hugo’s Passiondır. İçkinin su gibi aktığı Malta geceleri, sabaha kadar devam eden partilerle doludur.

Malta Ne Yenir/ Ne İçilir

Tipik bir Akdeniz mutfağına sahip olan Malta’da, balık ürünleri çok yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Bunun yanında Fenek adı verilen ve tavşan etinden yapılan yemekler son derece lezzetlidir. Sarımsak, domates ve özel soslar kullanılarak yapılan Fenek, ziyaretçilerin mutlaka tatması gereken yemekler arasında yer alır. Qurabaghli adı verilen ve sebzeden yapılan çorba ise meze olarak ana yemeklerin yanında servis edilmektedir.

Malta Nasıl Gidilir

Türkiye’den direkt olarak Malta’ya gitmek mümkündür. Haftada sadece iki gün olan uçuşlar, Pazartesi ve Perşembe günler yapılmaktadır. Malta Havayolları ile 2 saat 10 dakikalık bir yolculuğun ardından bu güzel ada şehrine varabilirsiniz. Kışın ise uçuşlar Bulgaristan aktarmalı yapılır.

Bir önceki yazımız olan Tacikistan Nerede – Tacikistan Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Fann Mountains, Muztagata ve Pamir Dağları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

kırgızistan görselleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Tacikistan Nerede – Tacikistan Gezilecek Yerleri

Tacikistan Nerede – Tacikistan Gezilecek Yerleri; Orta Asya’da bulunan, denize çıkışı olmayan, en büyük etnik grubu Taciklerin oluşturduğu, Samaniler İmparatorluğunun...

Kapat