Marsilya’nın Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Fransa’nın ikinci büyük şehri olması yanında Akdeniz’in en büyük ticari limanı konumunda olan ve tarihi ve doğal zenginlikleri ile göz kamaştıran Marsilya’dayız.

Marsilya Nerededir?

Fransa’nın güneydoğusunda ve Akdeniz kıyısında bulunan Marsilya, Provence-Alpes-Côte d’Azur sınırları içinde yer almaktadır.

Marsilya Hakkında Bilgiler

Tarihte ilk olarak MÖ 6. yüzyılda 12 İon şehrinden biri olan Phokaialı (bugünkü adıyla Foça) denizcilerin kurduğu Marsilya şehri, zamanla eski liman denilen Vieux Port (Eski Limanı) etrafında genişleyerek bugünkü halini almıştır. MÖ 6. yüzyılda Foçalı denizcilerin sayesinde Massalia adı altında kurulan Marsilya,  Avrupa’da en büyük kara alanına sahiptir. Fransa’nın üçüncü en büyük metropolitan yerleşim alanı olan Marsilya, Akdeniz sahil şeridinde 70 Km boyunca uzanmaktadır. Bu durum Marsilya Limanı’nı Akdeniz gemi turları için de başlangıç noktası haline getirmiştir. 2 bin 600 yıl ile Avrupa’nın en eski şehri unvanına sahip olan Marsilya, , aynı zamanda çeşitli etnik grupların bir arada yaşadığı bir bölge olması ile de dikkat çekmektedir. 2013’de  “Avrupa Kültür Başkenti” unvanı da alan Marsilya, ülkenin diğer şehirlerine kıyasla çok fazla turistik bir yer sayılmaz ama Fransa’nın popüler turist mekânları olan “St Tropez”, “Cannes” ve “Nice oldukça yakınında bulunmaktadır.

MARSİLYA GEZİLECEK YERLER RESİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Marsilya Gezilecek Yerler

Notre Dame de la Garde Bazilikası

Fransa’nın Marsilya kentinde bulunan ve Katolik bazilikası olan Notre-Dame de la Garde Bazilikası şehrin en tanınmış sembolü olarak bilinmektedir. Bazilika 1214 yılında inşa edilmiş ve 15. yüzyılda restore edilmiş aynı adı taşıyan bir kilisenin yerini almıştır. Şehrin en büyük tepesinde bulunan bu Bazilika, konumundan dolayı eskiden gözlem kulesi olarak da kullanılmıştır. Lüks tasarımı ve şehre hakim noktası ile Marsilya gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alması gereken bir yapıdır.

Vieux Port-Marsilya Old Port (Eski Liman)

Marsilya’nın Eski Limanı (Vieux-Port ) La Canebière Caddesinin sonunda yer almaktadır. Antik çağlardan beri Marsilya’nın doğal limanı olmuş ve şimdi Marsilya’nın başlıca popüler bölgesi sayılan bu liman, aynı zamanda şehrin doğum yeri olarak kabul edilmektedir. Balıkçı tekneleri ve sportif botlarının kullandığı, balık pazarı ile deniz ürünleri yiyebileceğiniz birçok restoranın yer aldığı bu liman, şehri gezmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Marsilya Gezilecek Diğer Yerler

Aziz Victor Manastırı, La Panier (Eski Şehir), Cathedrale de la Major, Akdeniz Arkeoloji Müzesi,Fort Saint-Jean Kalesi, Chateau d’ıf Kalesi, The Vielle Charite,Palais Longchamp Sarayı, Marsilya Katedrali, Pharo Sarayı, Mazargues Savaş Mezarlığı, Vestiges Parkı, Arap Meydanı, Cantini Müzesi

Marsilya Gece Hayatı

Marsilya’da gece hayatı çok canlı olmasa da, yine de şehirde bir çok pub, club, bar, dans kulübü, canlı müzik yapan ve gece geç saatlere kadar açık pek çok kafe bulmak mümkündür. En canlı yerler Eski Liman başta olmak üzere “Place Thiars” ve “Escale Borely” civarlarıdır. Eski Liman’da bulunan “Bar de la Marine” ve “Le Canebiere” şehrin popüler barları arasında yer almaktadır. Bu mekanlarda her müzik zevkine uygun yer bulmak mümkündür. “Cafe de la Plage” ise Prado sahilinde yer alan genç kalabalığı, manzarası ve müzikleri ile tercih edilen bir başka popüler barlardandır. Daha hareketli gece kulüpleri arasında ise “Mystik”, “Trolleybus” ve “The New Cancan” yer almaktadır. Canlı müzik dinlemek isterseniz “Espace Julien”, “Dock des Suds” ve “La Caravella” ’nın programlarına göz atabilirsiniz.Ayrıca, meraklıları için şehirde opera, tiyatro ve klasik müzik konser etkinlikleri de bulanabilmektedir.

Marsilya Ne Zaman Gidilir?

Marsilya sunduğu iklim koşulları nedeni ile yılın her sezonu ziyaret edilebilecek bir şehirdir. Hem kültür hem de yaz turizmini bir arada yaşamak istiyorsanız yaz aylarında buraya gidebilirsiniz.

Marsilya Nasıl Gidilir?

THY ve Pegasus’un Marsilya’ya haftanın bazı günlerinde direk uçuşları bulunmaktadır. Bunların dışında aktarmalı olarak şehre uçan diğer Avrupalı Havayolları şirketlerini takip etmek gerekiyor. İstanbul’dan Marsilya’ya direk uçuşlar yaklaşık 3 saat 20 dakika sürmektedir. Marseille-Provence Uluslararası Havalimanı şehir merkezinin 30 km. dışında konumlanmış ve otobüslerle şehre ulaşım yarım saat kadar sürmektedir. Tren ve taksilerle de şehre ulaşmak mümkündür.

Marsilya Nerede Kalınır?

  • InterContinental Marseille
  • Le Petit Nice Passédat
  • Adagio Marseille Republique
  • Villa Massalia Concorde Marseille
  • Grand Hotel Beauvau Marseille – MGallery Collection

Marsilya gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

MARSİLYA GEZİLECEK YERLERİ FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Viyana Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde viyana gece hayatı, viyana gezilecek yerler ve viyana hakkında kısa bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Fethiye Göcek Gezilecek En Güzel Yerler

Sevgili gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazımızda maviliklerin cenneti, tatilcilerin gözdesi olan  ve Fethiye’nin beldesi olan Göcek’i sizler için araştırdık. Göcek nerededir,nerede...

Kapat