Mersin Astım Mağarası Hakkında Bilgiler

Sevgili gezilecek yer.org okuyucuları bu yazımızda Mersin ilinde bulunan Astım rahatsızlığına iyi geldiği söylenen Astım mağarasını sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız.

Astım Mağarası – Mersin

Silifke‘nin Narlıkuyu Mahallesi’nde bulunan Astım Mağarası, Cennet Çöküğü’nün 300 m. güneybatısında yer almaktadır.

Cennet-Cehennem Çökükleri ile birlikte seyahat rotalarında yer alan Astım Mağarası bölgenin coğrafi koşullarını en iyi yansıtan yerlerdendir. Mağaranın İçine helezonik demir bir merdivenle inilir.

Birbirine bağlantılı, toplam uzunluğu 200 metreyi bulan galeriler çok ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlerle süslüdür.  Mağara, bölge halkının şahsi çabaları sonucu turizme kazandırılmıştır. İçerisinde Türkiye’nin doğa harikalarından birini barındırmasına rağmen mağaranın dışı çok fazla gösterişli bir görünüme sahip değildir. İçi ışıklandırılmış olup, mağaranın astımlılara iyi geldiğine inanıldığı ve içinde dilek tutulduğu için hem Astım Mağarası hem de Dilek Mağarası denilmektedir.

Mağarada sıcaklık ortalaması 15 derece santigrat olup, nem oranı yazın %85, kışın %95’e ulaşır. Mağara toplamda 500 metrekareyi bulan bir genişliktedir. Mağaranın içinde tavandan gelen su damlaları sürekli vücudunuzun çeşitli yerlerine isabet etmektedir. Mağaradaki Her koridor farklı ve diğeriyle alakasız şekillerle doludur her adımı sizleri şaşırtmaya yetiyor.

Mağaranın içindeki su  damlaları kalkerli yapıyı sarkıtlar şeklinde oluştururken tabanda da tarihi zaman içinde dikitlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Mağaranın içi üç bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler dilek, şifa ve huzur bölümleri bulunmaktadır. Cennet ve Cehennem çökükleri ile Astım – Dilek Mağarası çevresindeki ağaç ve çalı dallarına burayı ziyarete gelenler dilek dileyip bez parçası bağlarlar.  Bu inanış nedeniyle Astım Mağarası’na yerli halk Dilek Mağarası da diyorlar.

Astım Dilek Mağarası, haftanın yedi günü de ziyaretçilere açıktır. Her gün ziyaret edilebilen mağaranın ziyarete açılış saati ise 08:00’dır. Mağara, Nisan-Ekim döneminde 19:00’a kadar ziyaret edilebilmektedir. Kasım-Mart döneminde ise ziyaretler 17:00’a kadar yapılabilmektedir.

Mağaraya giriş ücreti: 5 TL’dir.

Astım Mağarasına Ulaşım

Mersin‘e 86 km, Silifke’ye ise 23 km uzaklıktadır Astım Mağarası Mersin-Antalya karayolunun Narlıkuyu kavşağından kuzeye doğru giderek ulaşılabiliyorsunuz. Cennet-Cehennem Çöküğü’ne 300 m mesafede yer alan mağaraya Narlıkuyu’dan dolmuşla ulaşmak mümkündür.

Mersin kız kalesine 7 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Mersin merkezden saat başı kalkan Silifke otobüsleriyle  ulaşım sağlayabilirsiniz.

Astım mağarasının muhteşem fotoğrafları için aşağıda sizler için hazırladığımız galerimizi inceleyebilirsiniz.

MERSİN ASTIM MAĞARASI FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Hattuşaş Antik Kenti Nerededir ve Nasıl Giderim? başlıklı makalemizde hattuşaş, hattuşaş antik kenti hakkında bilgiler ve hattuşaş gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

astım mağarası bilgi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Ayder Yaylası Hakkında Bilgi ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere Karadeniz yayları arasında doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ve ayrıca Türkiye’de en çok bilinen...

Kapat