Mersin Cennet Cehennem Mağaraları Hakkındaki Tüm Bilgiler

Merhaba gezilecekyer.org’un değerli takipçileri. Yaz tatilinizi dilediğiniz gibi geçirmeniz adına yine en güzel gezilecek ve görülecek yerleri paylaşmaya devam ediyoruz.Bugün sizlere, Mersin’de antik çağda efsanelere konu olmuş, tarihi geçmişinin yanı sıra doğal yollarla oluşması sebebiyle oldukça turist çeken Mersin Cennet-Cehennem Mağaraları ile ilgili bilgiler aktaracağız. Cennet-Cehennem Mağaraları nerededir, hakkında bilgiler, derinlikleri nedir, fotoğrafları, hangi ilimizdedir, kaç basamaktan oluşmaktadır ve Cennet-Cehennem Mağaralarına nasıl gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

 

 

Cennet-Cehennem Mağaraları Nerededir?

Mersin’in Silifke ilçesinde yer alan Narlıkuyu bucağının yaklaşık 1,5 km kuzeyinde yer alan Cennet-Cehennem Mağaraları, ayrıca Mersin kent merkezine 85 km, Kızkalesi’ne 6 km, Silifke’ye 23 km mesafede bulunmaktadır.

Cennet-Cehennem Mağaraları Hakkında Bilgiler

Tamamen doğal yollarla oluşmuş olan Cennet-Cehennem, çukur, obruk, çökük veya mağara olarak da bilinmektedir. Antik dönemlerden bu yana yaşam formlarının yer aldığı bu bölge her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Cennet Çöküğü ya da Çukuru, Cehennem Çukurunun 200 metre güneybatısında ve yaklaşık 250 metre uzunluk,110 metre genişlik ve 70 metre derinliğe sahiptir. Yaklaşık 450 basamak inilerek tabanda bulunan mağaraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Cennet Mağarası’nın hemen girişinde küçük bir kilise de mevcuttur. Kilisenin beşinci Yüzyılda Meryem Ana’ya ithafen yapıldığı bilinmektedir.

Cehennem Çukuru ise Cennet Çöküğü ’nün yaklaşık 80 metre kuzeyinde olup Cennet Çöküğü ile aynı özellikte oluşum gerçekleştirmiştir. Çukurun kenarlarının iç bükey olması, ayrıca Cennet Çöküğüne göre daha dik ve dar olması sebebiyle buraya inmek oldukça zordur. Bunlarla birlikte çukurların hemen güneybatısında yer alan Astım Mağarası da oldukça ihtişamlı durmaktadır. Kocaman sarkıtlar ile farklı ışıklandırmalar ile süslenmiş mağara, diğer bir ismiyle Astık Dilek Mağarası’nın hem astım hastalarına şifa dağıttığı hem de buraya gelen ziyaretçiler tarafından dilekte bulunulan bir mağara olduğu bilinmektedir.

Cennet-Cehennem Mağaralarına Nasıl Gidilir?

Mersin kent merkezine 85 km mesafede yer alan Cennet-Cehenneme Mersin üzerinden gelecekler için Mersin-Silifke yolunun 81.km’sinde bulunan Narlıkuyu kazasından yaklaşık 1,5 km kuzeye doğru gidilerek ulaşılabilmektedir. Silifke tarafından gelecekler için ise Silifke-Mersin yolunun yaklaşık 20.km’sinde bulunan Narlıkuyu kazasından kuzeye doğru gidilerek Cennet – Cehennem Mağaralarına ulaşılabilmektedir.

Mersin ziyaretiniz sırasında bir yandan deniz ve güneşin tadını çıkarıp diğer taraftan Mersin’in kültürel açıdan değerli yerleri arasında gösterilen ve oldukça ilgi gören Cennet ve Cehennem Mağaralarını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Cennet ve Cehennem Mağaraları ile ilgili resimlere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

Cennet-Cehennem Mağaraları Resimleri

Aynı zamanda Döngel Mağarası Hakkında Bilgileri öğrenmek isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dilek Yarımadası Milli Parkı Hakkındaki Bilgiler başlıklı makalemizde Dilek Yarımadası Milli Parkı bilgileri, Dilek Yarımadası Milli Parkı hangi şehirde ve Dilek Yarımadası Milli Parkı nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yavru Vatan Kıbrıs’ta Hangi Otelde Kalınır?

Değerli gezilecek yer.org okurlarımız yaz aylarında otel arayışlarımız artıyor en iyi en güzel otelleri aramaya koyuluyoruz bu yazımızda bizlerde sizler...

Kapat