Mersin Uzuncaburç Tarihi ve Bilmedikleriniz

Merhaba gezilecekyer.org’un değerli okurları.Bugün yine ülkemizde bulunan tarihi bölgeleri gezmek ve görmek isteyenler için Akdeniz’in İncisi diye tabir edilen Mersin ilinde bulunan Uzuncaburç hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.Bünyesinde bir çok antik kentlere ve tarihi yerlere ev sahipliği yapan Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Uzuncaburç; Silifke ilçesinin 30 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır.

MS.72’de kendisi adına para basabilen bir siteye dönüşen Uzuncaburç Helenistik Dönemlerinde Olba Krallığı’nın ibadet yeri olarak kullanılmaktaymış.Ülkemizde olan ve bir çok kişinin bilmediği tarihi zenginliklere ilgisizliğimiz malesef had safhada. Amerika’da Arkeoloji bölümü tıp bölümü ile eş değerken, bizim ülkemizde arkeoloji kelimesinin anlamını bilmeyenler bile mevcuttur.

Konumuza dönecek olursak Uzuncaburç Antik Kentinde; Helenistik çağ izlerini üzerinde bulunduran Piramit Çatılı Anıt Mezar Yapıları, Zeus Tapınağı,  Sütunlu Cadde,Tören Kapısı,Tiyatro,Zafer Kapısı ve Şans Tapınağı Roma’nın o şaşalı döneminden kalma tarihi yapılar olarak bilinmektedir.

5.yy’dan itibaren hristiyanlığın bölgede hatırı sayılır şekilde artması nedeniyle şehirde bulunan kiliselerde artış oldu.Türkler’in Bizans’tan sonra bölgede hakimiyet kurması ile birlikte kentte bulunan yüksek kulenin ismi yani Uzuncaburç olarak telafüz edildi ve günümüze kadar geldi.Tarihi yerleri merak eden ve ilgi duyan bir çok turiste ev sahipliği eden Uzuncaburç Antik Kenti’nde bir çok yapı bulunmaktadır.

Mersin Gezilecek Yerleri arasında önemli bir yeri olan Uzuncaburç Antik Kenti’nin birbirinden muhteşem görsellerini daha yakından incelemek istiyorsanız aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

MERSİN UZUNCABURÇ RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Bodrum'n En Güzel Plajları ve Bilgileri başlıklı makalemizde bodrum en iyi plajları, bodrum plaj bilgileri ve bodrumda nerede yüzülür hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çeşme Altınkum Otelleri ve Hakkındaki Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org okurlarımız bu yazımızda deniziyle, doğasıyla, plajlarıyla ünlü olan çeşme tatil beldesinde bulunan altınkum plajını ve çevresindeki en uygun...

Kapat