Mersin’de Gezilecek En Güzel Yerlerden Bozyazı

Mersin’de Gezilecek En Güzel Yerlerden Bozyazı
13 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 730 kez okundu.

Mersin’de Gezilecek Yerler

Mersin’de Gezilecek Yerler Mersin Bozyazı Hakkında Bilgi Bozyazı Nerede Bozyazı da Gezilecek Yerler Bozyazı Ulaşım Bozyazı Otelleri Mersinin İlçeleri – Ülkemizin güney cennetlerinin en güzellerinden, fakat değeri bir türlü bilinmeyen mekanlarından biri olan Mersin’de gezilecek yerlere göz atmaya devam ediyoruz. Şehir merkezi dışında Mersin’de o kadar çok gezilip görülmesi gereken yerler var ki tahmin ettiğiniz gibi bu şehir hakkında gezilecek yer.org sayfalarında ilerleyen günlerde de daha bir çok araştırma yazısı bulacaksınız.

Mersin Bozyazı

Bu sayfamızda köşe köşe, bucak bucak inceleyeceğimiz Mersin beldesi ise Bozyazı. Mersin’in bu şirin ilçesini sizler için o kadar gerçekçi inceleyeceğiz ki Toroslar‘ın temiz yayla havasını ciğerleriniz de, Akdeniz’in tuzunu teninizde hissedeceksiniz.

Hayallerin Beldesi Bozyazı

Bozyazı’nın harita üzerinde nerede olduğunu merak eden okurlarımız için küçük ve hoş bir tavsiyemiz var; öncelikle gözlerinizi kapatın, emekli olmak istediğinizde ikamet etmeyi hayal ettiğiniz dağ eteğinden denize doğru dik kurulu, Akdeniz iklimine sahip o küçük kasabayı düşünün, işte Bozyazı tam da orası arkadaşlar 🙂

Soğuk Dağ Eteklerinden Sıcak Akdeniz’e

Ülkemizin en güney beldelerinden biri olan Bozyazı, efsanelere, masallara konu olan Toros dağlarının eteğine kurulmuş, tarih ve doğanın bir araya geldiği küçük ve tipik bir Akdeniz ilçesidir.

Zayıf Turizm

Bozyazı’nın inanılmaz bir tarihi ve zengin coğrafi dokusu olmasına rağmen, Mersin’in, Kızkalesi, Silifke ve Susanoğlu gibi genel tatil merkezlerine ve kalabalık şehirlere oldukça uzak. Bu durum her ne kadar bir dezavantaj olarak görünse de aslında Bozyazı için büyük bir avantaj, zira kitle turizminin  ulaşamadığı bu beldenin genel dokusu ve sakinliği bozulmamış.

Bozyazı Tarihi

Tarihin en büyük medeniyetlerinin başını çeken Mısır, Bizans ve Selçuklu dönemlerine tanıklık eden Bozyazı, millattan önce beşinci yüzyılda Sisam ya da Rodos kolonisi olarak kurulmuş ve dönemin en önemli ticaret merkezilerinden biri haline gelmiş.

Bozyazı Nerede ?

Batıda Anamur, kuzeyde Gülnar ve Ermenek, güneyde ise göz alabildiğince uzanan Akdeniz üçgenin ortasında yer alan Bozyazı beldesinin 25 KM gibi uzun bir kıyı şeridi bulunur. Bozyazı’nın bağlı olduğu Mersin ile arasında ise 200 KM civarında bir mesafe vardır.

Akdeniz Fokları Bozyazı’da

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi akın akın turist gelmediği için Bozyazı’nın doğal dengesi bozulmamış. Öyle ki nesli tükenen Akdeniz Foklarının mesken tutacağı kadar bakir bir belde Bozyazı. Üstelik ilçe de yer fıstığı ve çilek, muz  yetiştiriciliği ile bir Akdeniz ilçesinde olması gerektiği gibi balıkçılık da yapılmaktadır.

Bozyazı’da Tarih

5. Yüzyılda Nagidos ismi ile kurulan Bozyazı, Mısır, Bizans ve Selçuklu döneminden kalma çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapar. Nagidos’tan arta kalan, kente ait köprüler, su yolları, hamamlar kıyıya yakın bir tepe üzerinde halen varlığını sürdürmekle beraber, asıl burada yerleşildiğine inanılan kentin özenli işlenmiş mimari bir yapıya sahip sur duvarları ve agorası da restorasyonu ile beldenin tarih incileri arasında yer alıyor.

Tarih Kokan Bozyazı

Belde de yapılan tarihi kazılar esnasında şehri birbirine bağlayan basamakların yanında küçük mekanlar ve dönemin ticari hayatının en önemli simgelerinden biri olan amforalar ve sikkeler bulunmuştur. Aynı zamanda antik kentin içinde künk sistemi de bulunmuştur. Kentin kuzey yamacında harçlı bir tekne ve buradan su tahliye eden bir sistem ile karşılaşılması ile o dönem için ne kadar ileri bir teknoloji kullanıldığını gözler önüne sermiştir.

Bozyazı Çaltı Mağarası

Eğer disko yada bar gibi bir alışkanlığınız yoksa aslen doğal güzellik ve tarih turizmini seviyorsanız ile bu ilçe size farklı yerler görme imkanı sunuyor. Mesela, Çaltı Mağarası…  Bozyazı’ya 40 km uzaklıkta bulunan bu mağara yemyeşil ormanlık bir bölge içinde yer alırken 1200 metre yükseklikte bir rakıma  sahip… Çok geniş ve uzun olan bu mağaranın içinde görülmeye değer dikitler, sarkıtlar ve resimler bulunmaktadır.

Bozyazı Su Parkı

Bozyazı’da görülmesi gereken yerlerin başında ise Su Parkı gelir. Beldeye yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta bulunan ve yüz yıllık ağaçların çevrelediği su parkında ilçenin sıcak havasına rağmen su oldukça soğuktur. abalık yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Aynı zamanda bu parkın içinde bulunan alabalık çiftliği restoranında da taze taze balık yeme imkanınız da var.

Bozyazı Kilise Burnu

Doğa turizminin yanında tarih turizmine ilgi duyanlar için de Bozyazı’da oldukça cazip mekanlar olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin halk arasında Kilise Burnu olarak anılan, Bozyazı merkezine yaklaşık 15 km. mesafe uzaklıkta ki Akkaya köyü sınırları içerisinde yer alan ve erken Bizans, geç Roma dönemine ait ören yerinde bir kilise ve diğer yapılara ait sur, sarnıç gibi tarihi kalıntılar bulunur. Surların dışında, kuzeybatı yönünde ise 1. ve 2. Yüzyıl’a ait 3 tane Memurium mezarlarına benzer özeliklerde mezar bulunur.

Bozyazı Softa Kalesi

Tarih olur da kale olmaz mı ? Elbette ki bu şirin beldenin bir de kalesi var. Bozyazı’nın 10 km. doğusunda Mersin yolu üzerinde, eski çağlarda korsanlar ve Romalılar tarafından kullanılan Softa Kalesi “Fidik” denilen tepe üzerinde kurulmuştur. Burçlu görünümünü orta çağdan alan kale, Bizanslılar tarafından onarılarak kullanılmaya devam edilmiş, daha sonra Türkler tarafından da kullanılmıştır. Softa kalesi surları içinde su sarnıçları ile hamam kalıntıları bulunur.

Bozyazı Maraş Tepesi (Arsione)

İlçenin yine 2 Km doğusunda bulunan ve Maraş Tepesi olarak bilinen bölge de Milattan Önce 3.yüzyılda kurulduğu sanılan ve Arsione adını taşıyan antik bir liman kentinin kalıntıları bulunur. Bu kent adını Mısır Kralı Ptolemaios‘un eşi Kraliçe Arsion‘den almaktadır. Kentin en önemli kalıntıları ise iki katlı mozaik döşeli mezarlardır.

Bozyazı Yemekleri Bozyazı da Damak Keyfi

Bozyazı Muz’u ile meşhurdur. Bunun yanında, yöreye özel, keşkek, gölevez, maş çorbası, batırık, heleş ve tabi ki tantuni gibi yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Ayrıca Mersin bölgesinin en modern ve en büyük balıkçı barınağı da burada bulunduğundan mutlaka leziz balıkların da tadına bakmanızı öneririz.

 

Mersin Bozyazı Ulaşım

Eğer güneyi gezmek, sıcak Akdeniz sularına inmek niyetindeyseniz ve bu makalemizden sonra Bozyazı’yı da görmek istiyorsanız mutlaka özel aracınız ile gelmenizi öneririz. Ancak Bozyazı Mersin-Antalya karayolunun, dar, virajlı ve iniş-çıkışlı bir seyir izlemesi nedeni ile bu sahil yolu’nun biraz sıkıntılı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yine de bu yolun orman ve deniz manzaraları açısından son derece keyif vereceğini de söylemeliyiz. Üstelik son bir kaç yıldır bu yol üzerinde ciddi anlamda yenileme ve genişletme çalışmaları devam ediyor. Bir kaç seneye Mersin otobanına olarak bağlanması söz konusu.

Mersin’e 220 km. uzaklıkta olan Bozyazı’ya gerek Alanya üzerinden, gerekse Mersin üzerinden ulaşabilirsiniz. İç Anadolu’dan bu beldeye gelecek olan okurlarımız da yine Konya üzerinden sahil şeridine iniş yapabilirler.

Bozyazı’da Kalacak Yerler Bozyazı Pansiyon ve Oteller

Bozyazı’da yerel halktan kiralayabileceğiniz günlük, haftalık dairelerin yanında, apartlar ve çeşitli otellerde de konaklayabilirsiniz. Bu otellerin başında ise Marvel Tree HotelAnatolia Suit Otel ve Princess Resort Hotels gelmektedir.

Kafa Dinlemeye Bozyazı’ya Gelin !..

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Bozyazı ulaşım sorunları nedeni ile turizm konusunda dev adımların atılmadığı, aksiyonların yaşanmadığı, dolayısı ile son derece bakir kalmış bir mekan. Eğer kafanızı dinlemek, gürültülü ve bilindik tatil mekanları yerine, romanlarda ki Akdeniz kasabalarını anımsatan bir mekanda tatil yapmak isterseniz çileli yolları gözünüzü korkutmasın ve arabanıza atlayıp doğruca bu cennet Mersin beldesinin yolunu tutun…

Bir önceki yazımız olan Kız Kulesi Hakkında Bilmedikleriniz Duymadıklarınız başlıklı makalemizde kız kulesi hakkında bilgi, kız kulesi iletişim ve kız kulesi nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kız Kulesi Hakkında Bilmedikleriniz Duymadıklarınız

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, mimarisi, derin tarihi, efsaneleri ve güzelliği ile İstanbul’un en önemli yapılarından biri olan Kız Kulesi...

Kapat