Mersin’in Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün Önemli tarihi ve turistik mekanlara sahip olmasıyla turizmde son yıllarda adını sıkça duyurmaya başlamış olan ve 321 km sahil şeridi ile Türkiye’nin önemli bir sahil kenti haline gelmeye başlayan eski adıyla İçel, şimdiki adıyla Mersin hakkında bilgiler paylaşacağız.

Mersin Tarihi ve Gelişimi

2015 nüfus sayımına göre 1.745.221 kişilik nüfus sayısına sahip olan Mersin, Türkiye’nin en kalabalık onuncu şehridir. Türkiye’nin güneyinde yer alan Mersin liman kenti olmasının yanında Mersin Limanı Türkiye’nin en büyük limanı olma özelliğini taşımaktadır. Mersin ilinin tarih sahnesine çıkışı 19. yüzyılın ortalarına rastlamaktadır. Bu dönemde henüz bir köy olan bölge, konar göçer bir Türkmen aşiretine ev sahipliği yapmış ve adını da bu aşiretten almıştır. Bunun yanında Kapadokya Bölgesinde yaşayan Rumlar kent nüfusunda hakim duruma gelmişlerdir. Aslında İlinin gelişmesi ve ilerlemesi dünya pamuk kıtlığının giderilmesi için Çukurova’da gelişen pamuk üretiminin yanında bu bölgenin o dönemlerde demiryolu ağına bağlanmasıyla değişmiştir. Bu sayede Mersin aniden Çukurova’nın özellikle o dönemde tarım ürünlerini ihraç ettiği bir liman ve ticaret merkezi olmuştur.

Mersin, Akdeniz’in en gelişmiş şehirlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir. Son yıllarda turizmin büyük bir atak yaptığı Mersin artık yaz tatilleri için en çok tercih edilen kentler arasında yer almaktadır. Eğer siz de Mersin’de bir tatil yapmayı planlıyorsanız ve Mersin’in gezilecek yerleri merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız Mersin gezilecek yerler listesine gelin hep birlikte bir göz atalım.

Mersin Gezilecek Yerler

Mersin müzeleri, antik kentleri, camileri, kiliseleri, kaleleri, yaylaları ve plajları ile hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile muhakkak görülmesi gereken illerimizin başında gelmektedir.

Mersin Atatürk Evi ve Müzesi

Mersinin en önemli ve işlek caddelerinden biri olan Atatürk Caddesi üzerinde kentin odak noktasında yer alan bu yapı 1897 de dönemin Almanya Konsolosu Bay Christmanın Mersinli Mavromati ailesinden bir bayanla evliliği nedeniyle konut olarak kullanılmak üzere yaptırılmıştır. 1980 yılında kamulaştırılarak yenileme çalışmaları başlatılmıştır.1982 yılında ise Kültür Bakanlığı mülkiyetine geçmiştir. 12 Ekim 1992 tarihinde Atatürk Evi ve Müzesi olarak resmi açılışı yapılmıştır.

Mersin Atatürk Evi ve Müzesinin alt katı, fotoğraflar ve belgelerle Atatürk Müzesi olarak hazırlanmıştır. Ayrıca Ankara,  Anıtkabir Müzesinden getirilen 22 adet kişisel eşyası da bu müzede sergilenmektedir. Etnografik eserlerin sergilendiği üst katta salona açılan yedi odanın ikisi yatak odası, biri çalışma odası, dördü ise oturma odası olarak değerlendirilmiştir. Zemin katta ise çeşitli kültürel etkinlikler için düzenlenmiş 50 kişilik bir konferans salonu yer almaktadır.

Yumuktepe

Mersin’in şehir merkezinde yer alan Yumuktepe Höyüğü, hem kolay ulaşımıyla hem de tarihteki önemiyle çoğu araştırmacının ve turistin dikkatini çekmektedir. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Sistemli arkeolojik kazılar İngiliz John Garstang başkanlığında 1936-1937 yıllarında yapılmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın yaşanması sebebiyle kazı çalışmaları durdurulmuştur. Savaş sonrasında Garstang ve çalışmalarına devam etmiştir. Yapılan kazılarda birçok tarihi eser gün yüzüne çıkarılmış olup, Yumuktepe Mersin’deki kazılar sonucunda bölgenin 23 tabakalı yerleşim yaşadığı saptanmıştır. Burada yaşayan insanlığın hayatlarına dair önemli bulgular ele geçmiştir. Sur duvarları testere biçimindedir, evler sokaklar vardır. En üst katlar Grik, Bizans ve islami dönemi kapsar. Grek katmanında Kıbrıs tipi seramik Bizans ve islami katmanda ise sırlı seramik bulunmuştur. Höyüğün 2.5 metre derinliğinde bulunan bir kale harabesi Boğazköy’de bulunan kale harabesinin küçük bir örneği olup, Poligonal tarzda inşa edilmiştir. Yumuktepe’den çıkarılan yüzlerce eser, Mersin Müzesinde sergilenmektedir. Köklü bir tarihe ışık tutması sebebiyle bu bölgeyi ziyaret edebilir ve tarihi yerinde görebilirsiniz.

Gözne Yaylası

Mersin ilinin kuzeyinde Toros dağlarının 1.200 m. yükseltisinde bulunan yayla, çam, ardıç, meşe gibi maki türü bitki toplulukları ve elma, kiraz, vişne, ayva gibi meyve ağaçları ile kaplıdır. Alt yapısı tamamlanmış olan yaylada; PTT, jandarma, sağlık ocağı hizmet vermektedir. Eskiden kalma bir gözetleme kalesi de mevcuttur. Korum yolu üzerinde bir kaya üzerinde Arami dilinde yazılmış bir kitabe bulunmaktadır. Sarp bir kayalığın üzerine inşa edilmiş kalede ise sarnıç ve mimari kalıntılar vardır. Yayla etrafı dağlarla çevrili olan Gözne vadisinin iki yanında kurulmuş bir kasabadır. Doğusundaki yüksekliklere tepe, batısındaki dağlara Çölek sırtlandık dağları adı verilir. Gözne Yaylası, Mersin iline bağlı bir belediyeliktir. Denizden yüksekliği yaklaşık 900 metre civarındadır. Torosların güneyinde dağlık bir bölgedir. Mersin’in Gözne yaylasının kuzeyindeki bölgeye Sülüklü ve Ayvagedigi bölgeleri, Sülüklü’nün üzerindeki dağlara da Karatepe denir. Gözne’nin Güneyinde ise kale vardır. Gözne beldesi çok eski bir tarihe sahip olmasına rağmen, bunların tarih kitaplarında yer almaması net bir bilgi edinmemize engel teşkil etmektedir. Gözne Beldesinde yeraltından çıkan çanak-çömlek ve küpler milattan önceki yıllarda da burada yaşayan bir toplumun olduğunu göstermektedir. Gözne yaylasına şehir merkezinden 26 kilometrelik asfalt yolla günün her saatinde 15 dakikada bir otobüs ve Büyük Şehir Belediye otobüsleri ile ulaşılabilmektedir.

Mersin Deniz Müzesi

Mersin’in Yenişehir ilçesinde bulunan Mersin Deniz Müzesi 16 Eylül 2009 tarihinde inşaatına başlanmış olup 15 Ekim 2010 tarihinde geçici kabul ile ziyaretçilere açılmıştır, 14 Temmuz 2011 tarihinde ise resmî açılış töreni yapılmıştır. İstanbul, Çanakkale ve İskenderun’un ardından Türkiye’de açılan deniz müzeleri içinde dördüncü deniz müzesi olan Mersin Deniz Müzesi; İzmir ve Kocaeli’de açılan deniz müzeleri sonra bu sayı altıya ulaşmıştır.  Müze, yılbaşı ve İslam dinî bayramları ile pazartesi günleri kapalı olup diğer günler 09:00 ve 18:00 saatleri arası ziyaretçi kabul etmektedir.

Kız Kalesi

Mersin’in 60 km.batısında bulunan iklimi, manzarası, geniş kumsalları ve harika deniziyle, yerli yabancı birçok turistin büyük ilgisini çekmiş nadide bir ilçedir. Özellikle yaz aylarında büyük bir canlılığın yaşandığı kasabaya, ulaşım minibüslerle sağlanmaktadır. Kızkalesi, tarih içinde  Selevkoslar,   Romalılar,    Bizanslılar,  SelçuklularErmenilerFransızların (Kıbrıs Krallığı), Karamanlılar ve Osmanlılar’ın hakimiyetinde kalmış önemli bir yerleşim bölgesidir.

Kızkalesi, Mersin’in en popüler tatil merkezidir. Adını aldığı kale, deniz içerisinde olup karadan 200mt. uzaklıkta yer almaktadır. Deniz kalesi dışında bir de deniz kalesi ile aynı paralel de karakalesi yer almaktadır.

Kızkalesi bugün Mersin ve Erdemli turizminin sembolü haline gelmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken kaleye, kıyıdan balıkçı motorları ile geçilmektedir. Yaz mevsiminde büyük bir turizm yoğunluğu yaşanan Kızkalesi’nde mevcut turizm tesislerinden bütün yıl boyunca faydalanmak mümkündür. Kızkalesi’nde yerli ve yabacı turistlerin güvenle girebileceği iki plaj vardır. Kızkalesi doğası ve kültürünün yanında ilçede yer alan eğlence ve alışveriş merkezleriyle de dikkatleri çekmektedir.

Eshab-ı Kehf Mağarası

Ashâb-ı Kehf  ya da Yedi Uyurlar, dünyanın değişik kültürlerinde izlerine rastlanan halkını terk eden bir topluluğun hikâyesi olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde Ashab-ı Kehf’in mağarasının bulunduğu otuz üç şehirden dördü yurdumuz sınırları içerisindedir. Bunlar Tarsus, Afşin, Efes ve Lice’dir. Tarsus’un 12 km kuzeyindeki Dedeler Köyü’nde, Encülüs Dağı eteklerinde bulunan mağara, hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilmektedir. Doğal bir çöküntünün mağara şeklini aldığı Eshab-ı Kehf’e 15 basamaklı bir merdiven aracılığı ile ulaşılmaktadır. Mağaranın hemen üzerinde 1873 senesinde Sultan Abdulaziz tarafından yaptırılan bir cami bulunmaktadır. Sonraki yıllarda eklenen üç şerefeli minaresi ile cami hala ayakta durmaktadır. İnanç ve kültür turizminde önemli bir potansiyeli barındıran Tarsus’un en önemli değerlerinden biri olan Eshab-ı Kehf Mağarası, yılın her dönemi çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Tarsus gezilecek yerler arasında bilinirlik açısından bir adım öne çıkan mağara, Mersin’in de en önemli çekim merkezlerinden biri durumundadır.

Mersin Turistik Mekanlar

Yukarda değindiğimiz ve açıklamalarını yapmaya çalıştığımız Mersin’in gezilecek yerleri listesinde yer alabilecek önemli ve gidilmesi gereken noktalardan diğerleri şunlardır; Aynalıgöl Mağarası,  Cennet ve Cehennem Obrukları, Kleopatra Kapısı, Gümüşkum, Çamdüzü, Erdemli Çamlığı, Pullu, Karaekşi, Karabucak ve Bahçeyeri Orman İçi Dinlenme Yerleri, Narlıkuyu Mağarası,  SusanoğluKapızlı, Fındık Pınarı, Anemurium tarihi kalıntıları, Çamlıyayla (Namrun) ve Sorgun Yaylaları, Çamlıyayla Cehennem deresi ve papazın bahçesi, Pompeiopolis, Tarsos, Neopolis, Krykos, Kilindria, Selevkeia ve Anemurion İlkçağ Kent Kalıntıları, Anamur, Meydancık, , Silifke Kalesi, Soli, Alahan Manastırı, Haghia Thekla Bazilikası, Uzuncaburç, Akkale, GözlükuleYerleşmeleri,Tarsus Camii, Lal AğaCamisi,  ErdemliSilifkeTarsus ve Narlıkuyu Mozaik Müzeleri örnek gösterilebilir.

Ayrıca,2008 yılında Mut ilçesinde bulunan Alahan Manastırı ve Tarsus ilçesinde bulunan St.Paul Kuyusu ve Anıt Müzesi UNESCO Dünya Miras Alanları kapsamındaki yerler listesine alınmıştır.

Mersin Plajları

Mersin sınırları içerisinde yer alan Anamur, Kızkalesi, Susanoğlu ve Ayaş Mersin’in önemli plajları arasında yer almaktadır.Özellikle yerli turistleri sıklıkla ziyaret ettiği Tisan, Taşucu, Narlıkuyu, ve Dana Adası Mersin’in önemli turizm bölgeleri arasında yer almaktadır.

 Mersin Yaylaları

Gözne, Ayvagediği, Soğucak, Fındıkpınarı,Çamlıyayla, Namrun ve Sorgun Yaylaları Mersin’in yayla turizminden önemli ve en çok ilgi çeken yaylalardır.

Mersin Gece Hayatı

Mersin, yılın her döneminde ziyaretçisi ve turisti bol bir şehir olduğundan gece hayatında da bunun yansımalarını görmekteyiz. Mersinde gece hayatı için uğranacak mekan seçeneği çok fazla. Öncelikle sahil bölgesinde birbiri ardına dizilmiş meyhaneler, balıkçılar publar, kafeler ve konsept mekanları ile oldukça bol bir seçenek sunmaktadır. Mersin gece hayatının en elit, en gözde ve en iyi mekanları listemiz de aşağıdaki bazı mekanlar bulunmaktadır.

Pasha

Gorja

Zest Bar Mersin Hilton Otel

Wo-Wo Brasserie Mersin

Vitrin Bistro Bar Mersin

Mersin Villa Bar & Restoran

Viking Cafe & Pub Mersin

Truva Bar Mersin

The CASK Pub Coffee Kitchen

Stepp Bar

Stanbul Sosyette Club Mersin

Sess 33 Bar

Sahil Martı Otel Antik Bar

Mersin Pasha Bar

Ocean Karaoke Bar

GeceKondu Cafe & Bar Mersin

Marina Taps Mersin

Lounge Sports Pub Mersin

Leman Kültür Mersin

Kordon Bar Mersin

Mersin tarihi, doğası ve eğlence merkezleriyle gün geçtikçe popülerliğini artırmaktadır. Mersin ile ilgili merak ettiğiniz görselleri sizin için hazırladık, hazırlamış olduğumuz resimlerimize aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

MERSİN EN GÜZEL YERLERİ RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Trabzon Gezilecek Yerleri ve Geniş Tanıtımı başlıklı makalemizde trabzon gezilecek yerleri, trabzon hakkında bilgiler ve trabzon nerede ve nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Mersin’in Gezilecek ve Görülecek Yerleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Kemal dedi ki:

    Mersini severiz. Güzel coğrafyadır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Trabzon Gezilecek Yerleri ve Geniş Tanıtımı

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere 4000 yıllık muhteşem tarihi geçmişiyle birçok güzelliği bir arada içinde barındıran Trabzon ilimize ait bilgileri...

Kapat