Mersinin İncisi Kız Kalesini Gördünüz Mü ?

Mersin Kızkalesi

Mersin Kız Kalesi Gezilecek Yerler Kız Kalesinde Nereye Gidilir Kız Kalesi Nerede Kız Kalesinde Konaklama Ücretleri – Tatil hele hele de deniz denilince akla ilk olarak Akdeniz gelir. Akdeniz denilince de Antalya ve Alanya her zaman ilk tercih olur. İnsanlar bıkmadan usanmadan yıllarca tatil için bu illerimiz ve ilçelerimizi seçerler. Öyle ki artık oranın yerli halkı ile kanka haline gelirler.

Turizmin Yeni Gözdesi Mersin

Fakat Antalya yada Alanya Akdeniz de tek seçeneğiniz değil, zira Akdeniz’de yükselen bir yıldız daha var. Artık bir trend haline gelen Mersin bir çok tatilcinin ilk tercihi durumunda. Kısacası Alanya ve Antalya gibi tatil merkezlerinin artık küçümsenemeyecek devasa bir rakibi var.

Mersin Turizmi Hakkında

Konumuz Mersinin şirin, tarih ve deniz kokan bir beldesi olan Kızkalesi aslında, ancak daha öncesinde bu beldeyi ziyaret edecek tatilcilerin ön yargılarını kırmak, nereye gelecekleri konusunda da biraz bilgi vermek adına Mersin’den biraz bahsetmek isteriz. Yalnız burada anlattıklarımızdan sonra emin olun Mersin’e doğru yola çıkmak adına hemen bavullarınızı hazırlamaya başlayacaksınız.

Mersini Mahvettiler

Aslında yıllar önce tatil konusunda bir trend haline gelmesi gereken Mersin, bilindik belediyecilik oyunları nedeni ile hep ötelenmiş, gerek görsel, gerekse sosyal medya organlarında adeta terör olaylarının sıklıkla yaşandığı doğu ve güneydoğu illeri ile bir tutulmuştur. Bu durumu doğal olarak görebiliriz, çünkü daha fazla oy almak adına akla hayale gelmeyecek türlü oyunlar oynayan çeşitli belediye başkanı adayları ve 1990’lı yıllarda doğuda artan terör olaylarından kaynaklanan “büyük kavimler göçü” nedeni ile Mersin bir anda gözden düşmüştür.

80’li Yıllarda Mersin

Hal bu ki 1980’li yılların sonuna kadar Mersin farklı kültürlerin yaşadığı bir Avrupa kentinden farksız bir memleketti. Caddeler sokaklar tertemiz, insanlar birbirlerine karşı daha saygılılardı. Bu göçler, çarpık yapılaşma, belediye oyunları derken Mersin bir anda sıradan bir kent haline geldi. Tabi bu sosyal çöküş memleketin ekonomik yapısını da etkiledi.İşsizlik tavan yaptı, insanların hem maddi hem de manevi olarak birbirlerine her hangi bir şekilde saygıları kalmadı.

Bir Tarafı Dağ Bir Tarafı Deniz Güzel Mersin

Bu handikapları her ne kadar Mersin’i gözden düşürmüş olsa da şehir konumu itibarı ile halen dünyanın en güzel kentleri arasında yer almaya devam ediyor. Zira Mersin dünyada nadir şekilde görülen dağ ve deniz arasına kurulmuş. Geçmişten gelen tarihi zenginlikleri için ise kelimeler kifayetsiz kalıyor. Şehir Lidya,dan, Mısır’dan, Bizans’tan, Roma İmparatorluğundan ve Osmanlıdan gelen yapılar ve eserlerle kaynıyor. Hatta daha bir çoğu bakir halde, yani keşfedilmemiş. Anlayacağınız İnanılmaz bir Arkeoloji turizmi de yaşayabilirsiniz bu kentte 🙂

Gelelim Kız Kalesine

Mersin hakkında bu kadar bilgi yeter arkadaşlar. Gelelim asıl konumuz olan Mersin’in en bilindik, en güzel, en gözde beldelerinden biri olan Kızkalesine… Hemen hepiniz Kız Kalesini tarihte geçen Kral ve kızı hikayesi ile bilir. Hani kızını çok seven kralın kızını korumak adına denizin ortasına kocaman bir kale yaptırdığı rivayet yada hikaye. Fakat bu hikaye nedense kız kulesi için de anlatılır 🙂 Yani bu hikayeyi denizin ortasında kale olan bütün memleketlere uyarlanmıştır 🙂

Kız Kalesi’nin Hikayesi

Bu günkü adı ile Kız Kalesi olarak bilinen bu yer aslında tarihte Korikos olarak geçer. O zamanın masalsı krallıklarından Korikos’un kralı, bir kız çocuğu olması için inandıkları tüm tanrılara yalvarır. Bir gün bu dileği gerçek olur ve bu kralın dünyalar güzeli bir kızı olur.

Fakat geleceği hakkında falcılarından her gün bilgi alan, kralın 657’ye tabi 🙂 falcı kadrosunda yer alan falcılardan biri günün birinde krala kızının bir yılanın sokacağını söyler. Bastıra bastıra da ne yaparsa yapsın bunu engelleyemeyeceğini belirtir.

Deniz İçinde Bir Kale

Gelecekten gelen bu kötü haber kralı türlü endişelere sokar. Korikos kralı günlerce ne yapacağını düşünür ve en sonunda çözümü denizin içine tamamen korunaklı bir kale yaptırmakla çözer. Bu gün gördüğümüz kız kalesinin temelleri de bu şekilde atılır. Kral deniz ortasına kızına özel bir kale yaptırarak kızını buraya kapatır. Ancak az önce bahsettiğimiz 657’li falcının kehanetinin gerçek olmasını engelleyemez, zira Kralın kalesi olan ana kaleden, meyveler, sebzeler kısacası tüm gıda ihtiyaçları gönderilir kızın kalesine…

Meyve Sepetindeki Yılan

Bu gıda destekleri arasında yer alan meyve sepetindeki üzümlerin içine yerleşen bir yılan bir şekilde prensesi sokarken, falcının da gördüğü kaçınılmaz felaketi gerçekleştirmiş oldu. Kız kaderinden kaçamazken, kralın deniz ortasına yaptırdığı koskoca kalede bu gün bizler için turistik bir tesis haline geldi 🙂

Kız Kalesi Nerededir ?

Mersinin batısına doğru giderken, gümüş rengi kumlar arasın birden bire denizin ortasında parlayan Kız Kalesi kendini tarihi kalıntıların arasından göstermeye başlar. Mersinin Erdemli ilçesine bağlı olan belde Mersin il merkezine 60, Erdemli’ye ise 23 km mesafededir. Mersinin ünlü ilçelerinden biri olan ve daha batıda yer alan Silifke ise 28 km. uzaklıktadır.

Kız Kalesine Nasıl Gidilir ?

Kara yolu ile Adana – Antalya yolunda batıdan gelirken solunuzda, doğudan giderken sağınızda efsanevi bir şekilde büyüyen Kız kalesine Mersinden, yazın her 5 dakikada bir, kışın ise 15 dakikada bir kalkış yapan Silifke Koop otobüsleri ile gidebilirsiniz. Daha uzaklardan uçak ile gelecekler ise Adana Şakirpaşa Hava Limanına indikten sonra kara yolu ile Mersin’e geçmeleri buradan da yine Silifke Koop otobüslerine binmeleri gerekir. Şimdi dilerseniz bir şekilde Kız Kalesine ulaştıktan sonra burada neler yapabileceğimize, neler yiyebileceğimizi, bu güzel ilçe de nerelere gideceğimize gelin hep birlikte bir göz atalım…

Kız Kalesinde Neler Yapılır ?

2014’te açıklanan Unesco Kültür Mirasları Geçici Listesine giren Kız Kalesinde Halk açık plajı da özel paralı plaj da var. Denize girmenin dışında burada yapılabilecek en keyifli aktivite Kızkalesi’nde tekne turu yapmak olacaktır. Günlük düzenlenen turlara katılabileceğiniz gibi, eğer kalabalık bir gruba sahipseniz, bir tekne kiralayıp Kızkalesi civarında ki koyları da gezebilirsiniz.

Bir spor aşığıysanız Mavi bayraklı plajlardan biri olan Kızkalesinin kale bölgesinde plajdan su sporu tesisleri aracılığıyla, parasailing, deniz bisikleti, kano, jet ski, su sörfü, banana gibi birçok spor aktivitesini de yapabilirsiniz. Ayrıca eğer iyi bir yüzücüysenizde sahilden Kız Kalesine yüzme deneyimini mutlaka yaşamanızı öneririz.

Kız Kalesinde Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Kız Kalesi beldesinin denizde ve karada yer alan kaleleri dışında mutlaka görülmesi gereken bir çok yer var. Şimdi bu yerleri teker teker tüm özellikleri ile dilimizin döndüğünce sizlere anlatmaya çalışalım.

Denizin Ortasında ki Kale

Beldeye ismini veren ve sahilden 400 metre uzaklıkta ki Kız Kalesinin, bir baştan bir başa 250 metre, dıştan çevre uzunluğu ise 900 metre civarındadır. Bu kale bundan bir kaç yıl önce Arkeoloji kazıları esnasında bulunan 12 ceset ile gündeme gelmişti hatırlarsanız. Cesetler elleri üst üste gelecek şekilde göbek ve göğüs hizasında kavuşturulmuş, ayakları ise uzatılmış bir vaziyette bulundu.

İlk anda yakın bir zamana ait toplu bir katliam olduğu düşünülse de Adli Tıp bu iskeletlerin en az Yüzyıllık olduklarını tespit etti. İçinizi ürperten ama Kalenin nasıl tarihle dolu olduğunu gösteren güzel bir kanıt sunduktan sonra gelelim bu kaleye nasıl ulaşacağınıza. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer iyi bir yüzücüyseniz kaleye yüzerek ulaşabileceğiniz gibi teknelerle ya da sahilden kiralayabileceğiniz, bot, kano, su bisikleti gibi bir deniz taşıtı ile de gidebilirsiniz.

Karada ki Ana Kale

Kız Kalesi efsanesinde ki Krala ait olduğu düşünülen karada ki diğer kale de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, zira bu kale içerisinde zamanın zeytinyağı kanallarını rahatlıkla görebilirsiniz. Üç kilise bir de su sarnıcının bulunduğu karakale’nin doğu tarafı yıkık dökük birkaç kalıntının da izini taşır.

Tarih Turizmi Sevenler İçin Mezarlıklar Vadisi

Özellikle tarih sevenleri Kız Kalesinde çok farklı şeyler bekliyor. Antik kentin mezarlığı ise bu anlamda önemli bir nokta. Kara kale’nin kuzeyinde kalan ve “Mezarlıklar Vadisi” olarak adlandırılan bölgede Helenistik ve Roma döneminden kalma lahitler ve kaya mezarları bulunur.

Mersin Kız Kalesi Adamkayalar

Kız Kalesinde gelipte mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Adamkayalardır.  Kızkalesi’nden Silifke’ye doğru giderken 5. kilometrede ki kanlıdivane sapağından 2 km. kadar dağ içine ilerlediğiniz de 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk ve 1 keçi olmak üzere toplam 16 figüründen oluşan dağın yamacına oyularak yapılmış kabartmalara varırsınız. Özellikle fotoğraf merakı olanların bu bölgede çok güzel kareler yakalayacağını düşünüyoruz.

Kutsal Yol (Via sacra)

Mezarlığın Adana tarafında günümüze kadar ayakta kalmış ve yol boyunca sıralanmış lahitler ve Manastır Kilisesi, Şehitlik Kilisesi, Haç şekilli kilise ve Büyük Kilise olmak üzere dört kilise bulunur. Bu önemli tarihi kalıntılarda Kızkalesi’nin önemli yerlerindendir. Kısacası Kızkalesi civarında gezilecek yerler hem eğlence hem tarih açısından bir hayli fazladır.

Kızkalesi’nde Nerede Kalınır ?

Mersin ilinin en önemli turistik beldelerinden biri olan Kız Kalesi pansiyonlar, oteller, moteller ve apartlar sayısı bakımından da Mersin en zengin sahil beldesi olarak öne çıkıyor. Kızkalesi’nde ucuzdan pahalıya, sezonluktan günü birliğe kadar çokça konaklama seçeneği var.

Kızkalesi Gece Hayatı Süper !..

Kızkalesi’nin Mersin’e nazaran daha gelişmiş bir gece hayatı kültürü vardır. Hatta Mersin’den birçok insan eğlenmek için Kızkalesi’ne gider. Yaz nüfusu yazlıkçılar sayesinde yüz binlere ulaşan Kızkalesi’nde doğal olarak bir çok disco ve gece kulübü bulunur.

Kızkalesi’nden Çok Farklı Fotoğraflar

Elimizden geldiğince Kız Kalesi hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Tabi bu kısa yazıda daha bir çok şeyi sizlere anlatamadık. Eeee artık anlatamadıklarımızı da sizler gidip kendiniz görün, kendiniz deneyimleyin. Zaten makalemizin başında da belirttiğimiz gibi bavullarınızı hazırlamaya başlamışsınızdır bile 🙂 Hele bir de hemen alt tarafta yer alan foto galerimiz içerisinde ki fotoğrafları da gördükten sonra belki de bu beldeye yerleşmeyi bile düşünebilirsiniz. Dolayısı bu iddialı fotoğraflara mutlaka göz atmanızı öneririz.

Hiç Bir Yerde Göremeyeceğiniz KIZ KALESİ Fotoğrafları

Bir önceki yazımız olan Cehennem Deresi Kanyonu Nerededir ve Nasıl Gidebilirim? başlıklı makalemizde Cehennem Deresi Kanyonu, Cehennem Deresi Kanyonu hangi şehirde ve Cehennem Deresi Kanyonu nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Mersinin İncisi Kız Kalesini Gördünüz Mü ? Konusuna 27 Yorum Yapıldı
 1. aslıhan dedi ki:

  Bu kadar güzel bir şehir, inanın Antalyadan bile daha güzel, bir tarafı deniz, bir tarafı dağ, tarih buram buram… nasıl oluyor da bu şehir doğu illeri ile bir tutuluyor.

  1. Admin dedi ki:

   Aslıhan kardeşim haklısın, bu şehir bakıldığında Bodrum gibi tamamen turistik bir şehir. Ancak dediğiniz gibi doğudan çok fazla göç aldığı için doğu illeri ile bir tutuluyor.

 2. balıkçı dedi ki:

  Bu kadar güzel bir memleketi mahvettiler arkadaşlar, artık denizlerimizde balık bile çıkmıyor, olta balıkçılığı bitti. Eskiden Hilton otelinin önünden bile balık tutuyorduk, şimdi balık tutmak için kız kalesini geçmek yada tekne ile uzaklara açılmak gerekiyor…

  1. Admin dedi ki:

   Haksızlık etme balıkçı, zira lunaparkın orada, çupra, mezgit, kefal yakalayan arkadaşlar var. Pozcu eski Adese arkasında balık yakalamakta olanlar var. Asıl o uzaklarda balık kalmadı artık.

 3. İbrahim Tultak dedi ki:

  Hilton otelinin önü plajdı denize girerdik çocukkene. Şimdi denize girmek için taaaaa kız kalesine gidiyoruk. Denizi falan mafettiler gelmeyin kardeşim.

  1. Admin dedi ki:

   İbrahim kardeşim son derece haklısın ama halen Mersin de daha çok gezilecek görülecek denize girilecek yerler var, Mersinin insanlara ihtiyacı var. lütfen böyle “sakın gelmeyin” gibi paylaşımlarda bulunmayın.

 4. Dürdane dedi ki:

  Kız kalesi harika, şimdi belediye orada çalıştı ağaçları falan kesti kalenin devamı da ortaya çıktı. arena mı ne diyorlar o da ortaya çıktı ağaçların arasından. bence buralara gelinmesi gerekiyor.

  1. Admin dedi ki:

   Evet Dürdane hanım belediye kısa bir süre çalışarak ortaya kolezyumu çıkardı ki 10 yıldır bu yoldan geçenler böyle bir şey olduğunun farkında bile değillerdi. Düşünsenize bir sene çalışma ile böyle devasa bir şey ortaya çıkıyor. Bir de bir yıl boyunca böyle çalışma yaptıklarını düşünsenize ortaya daha neler çıkacak…

 5. Eşref dedi ki:

  Kız Kalesini ne güzel anlatmışsınız, 20 yıl önce olsa inanırdım, ama şimdi kro yuvası oldu. Fiyatlar acayip, bi kebap yedik 20 lira ödedik. Orada evin varsa sana herşey bedava ama dışarıdan gelme kardeşim.

  1. Admin dedi ki:

   Evet fiyat konusunda sezon başında saçmalayan, kendini Bodrum da zanneden işletmeler var. Muhtemelen sizde bu işletmelerden birine denk gelmişsiniz. Geçmiş olsun ama kız kalesinde yemek yenecek yerler konusunda kazık yemeyeceğiniz, son derece düzgün ve kaliteli yerlerde var. Hatta fiyatlar o kadar ucuz ki çok şaşırırsınız…

 6. Cihangir dedi ki:

  Abi sadece kızkalesini bitirmedik. Köylerimiz de bitti. Ben köylüyüm, eskiden ağaçlar deli meyve verir, ortalık kuştan, yılandan, kirpiden geçilmezdi. Şimdi meyveler delik deşik, ağaçların boynu bükük, hayvanlarda ortalarda yok. Ne yapacaz ki

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef haklısın kardeşim, dikkat çekmek adına Mersinin köylerine, Fındıkpınarı‘na filan apayrı konular açacağız. Yalnız bu konuda sizlerden yardım istiyoruz. Köyünüzden çekeceğiniz özgün eeee tabii ki kaliteli resimleri bize yollarsanız seviniriz.

 7. Aydın dedi ki:

  Bu kurban bayramında hiç gelmeyenler mersine gelse ya. Bırakın kızkalesini burada daha neler var arkadaşlar. Arabanız olsun mutlaka. Şöyle mersini bir tarayın. Emin olun buraya taşınmaya karar verirsiniz….

 8. Alişan dedi ki:

  Kurban bayramında ben mersindeyim. Arkadaşlar çok övdüler burayı, yapraklı köy mü ne varmış. susanoğlunda yer ayarladım, Ankaradan gideceğim. umarım her şey dedikleri gibi çıkar. bir kaç adreste aldım, 1 hafta bakacağım keyfime…

  1. Admin dedi ki:

   Muhtemelen Susanoğlu Yapraklıkoy‘dan bahsediyorsunuz. Gerçekten muhteşem bir yer, Kurban Bayramı tatilinizi Akdeniz sahillerine inerek, hele de bu adresi tercih ederek son derece doğru değerlendirdiğinize emin olabilirsiniz. Susanoğlu yapraklıkoy hakkında merak ettiklerinizin tamamını BURADAN bulabilirsiniz…

 9. Yeşimyeşim dedi ki:

  Kız Kalesi Benim Aşkım. Etnik anlamda harika bir yer. Deniz, kum, güneş. İnsanları sıcak. İstanbul’a göre fiyatlar bedava. Geceleri güzel, otelleri güzel. Yemekler bir harika. Tantuniye bayıldım. Gidin gidin gidin…

  1. Admin dedi ki:

   Gördüğümüz kadarı ile kızkalesine aşık olmuşsunuz, oraları ezberlemişsiniz. Diğer okurlarımıza tavsiye edebileceğiniz, kız kalesi otelleri, kız kalesi lokantaları yada kız kalesi gezilecek yerler var mı bizim bilmediğimiz acaba ?..

 10. Kemal Erışık dedi ki:

  Ben 4 yıl önce gittim, bir kaç yerde kazık yedik ama genel anlamda harika bir yer. Özellikle memur arkadaşlarım, devrelerime tavsiye derim. Fakat mutlaka pazarlık edin. kalacağınız yer için, yiyeceğiniz yer için pazarlık yapın. Arabanızın yabancı plakalı olduğunu görünce fiyatlar acayip şişiyor bilginiz olsun.

  1. Admin dedi ki:

   Bu fiyat şişirme olayı sadece kızkalesine özgü bir şey değil, hemen her turistik merkezde karşılaşabileceğiniz bir tarife. Kapadokya’da da Bodrum’da da böyle uygulamalara rastlarsınız. Pazarlık tespitiniz ise mükemmel.

 11. Yasemin Kale dedi ki:

  Çok güzel bir yer. Ama değerini bilememişsiniz. Çöpten geçilmiyor, insanları kaba, hele şehir girişinde yamyam gibi bekleyen ellerinde BOŞ ODA yazılı tabelalarla bekleyen insanlara belediyenin bir çare bulması lazım.

  1. Admin dedi ki:

   Aynı şeyleri biz gezilecekyer.org editörleri de yaşadık. “Boş oda” muhabbeti hakikaten görünümü Burkino Faso ya çeviriyor. Çöp olayı Suriyelilerden dolayı çok fazla. Ama yapraklı koy, narlıkuyu gibi inanılmaz yerlerde var buralarda…

 12. kürşat avvuran dedi ki:

  Öve öve bitiremediler Kızkalesini. Hafta sonu atladık Kırşehirden, orada oda mı evmi bişey tuttuk. Suriyeliler işgal etmiş, bi bayrak dikmedikleri kalmış. Zenginleri otellerde, fakirleri sahili tutmuş su falan satıyorlar. Gece deniz kenarında bizi tehdit edecek kadar güçlenmişler. İndirdik birkaçını yere, ağız burun daldık. kabadayılıkları bitti. Oraya giderseniz aman bu çakallara pabuç bırakmayın…

  1. Admin dedi ki:

   Suriyelilerin olmadığı bir şehir muhtemelen sizin Kırşehir kalmıştır.

 13. kamuran dedi ki:

  bence herkes buraları görsün. bazı arkadaşlar buraları kötülüyor ama mersin her zaman güzel bir yer hele kızkalesi çok güzel. bakmayın laflara arkadaşlar alın arabanızı buralara gelin. araçsız gelmeyin ama üzülürsünüz.

  1. Admin dedi ki:

   Mersin her zaman güzel… Mükemmel bir tespit !..

 14. Emre dedi ki:

  Bol izniniz varsa gelin buraları bi görün. Akla gelecek herşey var burada. Spor deniz tarih. Bakmayın yazılanlara. Gelin bir görün vazgeçemezsiniz mersinden.

  1. Admin dedi ki:

   Sonuna kadar katılıyorum kardeşim. Yeter ki Mersinin yolunu bir bulun orada inanılmaz etkinliklerle karşılaşacak, İstanbuldan, Antalyadan vazgeçeceksiniz emin olun…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Foça’da Nerede Kalınır ve Hangi Oteller Vardır?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, , doğal zenginlikleri, eşsiz plajları, kalesi, tarihi ve kültürel mekânları ve yel değirmenleri ile özellikle...

Kapat