Midyat Gezilecek Yerleri ve Bilgileri

Sevgili gezilecekyer.org okuyucularımız sizler için bu yazımızda bir çok diziye ve medeniyet’e  ev sahipliği yapmış tarih kokan Mardin’in ilçesi olan Midyat’ı araştırdık. Doğu’nun gezilip görülmeye değer bir  yer olduğunu kanıtlayan yerlerden biridir.

MİDYAT

Midyat, Mardin iline bağlı bir ilçedir. 48 tane köy’e sahiptir,Bu ilçe genel olarak yayla görünümündedir. Mardin eşiği adı verilen dağlık kütle üzerinde yer almaktadır. Bir çok dilin ve dinin buluşma noktasıdır. Mardin’in en geniş ve en kalabalık nüfusa sahip ilçesidir. İki yerleşim biriminden oluşan, dinlerin ve dillerin birleşme noktası, “Gelen ağlar giden ağlar” sloganı ile adeta özdeşleşen Midyat Güneydoğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş ilçelerinden biridir. Gümüş işleme ve gümüşten süs eşyaları yapımı ilçe merkezinde önemli bir iş koludur. Süryaniler tarafından kurulan eski Midyat, özel bir mimari yapı içeren taş yapılardan oluşur. Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.  İklim, yazlan kurak ve sıcak, kıyılan ılımandır. Yağışın büyük bölümü kışın düşer. Doğal bitki örtüsü çok zayıftır. Genelde bozkırlarla seyrek, zayıf, bodur meşelerden oluşan ormanlar görülür.

Midyat ulaşım nasıl sağlanır

Midyat Mardin arası 88 km’dir Merkeze yaklaşık 1,5 saattir. Mardin’e ulaştıktan sonra şehir içi minibüs ve otobüslerle Midyat’a ulaşabilirsiniz. Büyükşehirlerin pek çoğundan Mardin havaalanına uçak seferleri mevcuttur.

Diyarbakır-Midyat arası 155 km’dir yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

MİDYAT GEZİLECEK YERLERİ

BABİL SÜRYANİ ŞARAP EVİ

2011 yılında kurulmuştur. Anadolu kültürünü yaşatmak adına ve şarap kültürüne ayrı bir değer verilmesini amaçlayarak kurulmuştur.bu kurumun amacı şarap severlere kaliteli bir hizmet sunmak ve şarapçılık kültürünün gelişmesin sağlamaktır. Midyat için vazgeçilmez bir kültürdür.

Deyr-Ül Umur Manastır

Süryanilerin anayurdu olarak bilinen Mardin’in Midyat ilçesindeki Turabdin bölgesinde bulunan Mor Gabriel ( Deyr-ul umur ) Manastırı 1600 yıllık tarihiyle en eski birkaç manastırdan biridir. Manastırın 5.ve 6.yüzyıldan kalan eşsiz yapıları, Bizans dönemi mozaikleri, kubbeleri,kapılarıyla büyük bir tarihi öneme sahip olan manastır Midyat kesme taşlarından yapılmıştır.

Manastır kendi içinde birkaç kısımdan oluşmaktadır. Manastırın en güzel ve dikkat çekici yapılarından biri de Theodora Kubbesidir. Yapımında taş ve tuğla kullanılan Theodora Kubbesi büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Deyr-ul Zaferan Manastırı

 Mardin’in 5 km. doğusunda, 4. yüzyılda yapılan bir manastırdır. Canlı bir tarih görünümünde olan manastırın en büyük özelliklerinden biri de içinde 52 Süryani patriğinin mezarlarının bulunması. Manastırın içinde tarihi bir İncil ve kutsal taş mevcut ve ilk tıp fakültesinin burada kurulduğu söyleniyor. İsa Mesih’ten sonra Hristiyanlığı benimseyip kiliseler kurmuşlar. Manastır kurulduğu dönemden kalma mozaikler bugün de duruyor. Gezip görülmesi gereken tarihi bir mekandır.

Midyat konuk evi ( sıla konağı )

 Midyat Merkezi’nde yer alan en önemli sivil mimari örneğidir. kültür varlığı özelliği gösterdiğinden tescilli yapılar arasında yer almıştır.  Eski Kaya Caddesi’nde yer alan konuta sokaktan oldukça süslemeli bir kapı ile girilmektedir. Toplam 40 odadan oluşmaktadır.   Binanın üst katına merdivenlerle çıkılır. Üst teras korkulukları oldukça zengin işlemeye sahiptir.

Bina hem konumu ve mimari yapısıyla hem de taş işlemesinin yer aldığı zengin cephesiyle büyük önem taşımaktadır. Bölge turizmine hizmet veren bina, konaklama tesisi yanında birçok filmin ve dizinin çekildiği mekân olmuştur.

Hah Harabeleri

Anıtlı köyü ile Karagöl arasında yer almaktadır. Bu harabeler hakkında yazılı bir kaynak bulunmamaktadır,büyük bir medeniyetin izlerini taşımaktadır. Harabenin orta yerinde özenle yontulmuş taşlar göze çarpmaktadır.

MİDYAT MUTFAĞI

Kaburga dolması, işkembe dolması ,içli köfte,sembusek,bumbar dolması,mercimekli köfte,kliçe,babagannuç,kuzu dolması, kurutmalık dolma gibi lezzetli ve zahmetli yemekler mutfaklarında yer alıyor. Merkezde bir kafede bölgenin meşhur kahvesi mırra’yı içebilirsiniz.

MİDYAT KALINABİLECEK OTELLER

AKİTU OTEL

Midyat’ta ilk ve tek, bölgede ise sayılı işletmeler arasındadır. Doğa ile iç içe olan bir oteldir. Mimari görüntüsüyle Midyat’ı simgeleyen bir yapıya sahiptir. Otel, Düğün salonu, Cafe-Bar, açık ve kapalı yüzme havuzları, Sauna, Alakart Restoran bulunmaktadır. Fiyatları gidiş tarihine göre değişiklik göstermektedir.

Turabdin Hotel

Ücretsiz kahvaltı ve kablosuz internet,20 oda,Restoran,Klima,Kuru temizleme/çamaşır yıkama servisi,Valiz dolabı,beşik mevcuttur. Midyat’ta gezilebilecek yerlere yakın mesafededir. Fiyatlar gidiş tarihine göre değişiklik göstermektedir.

Grand Estel Hotel

Midyat kentinde bulunan ve konuklarına 3 yıldızlı hizmet sunan bir oteldir.81 oda bulunmaktadır. Merkezi ısıtma sistemi ve klimalar bulunmaktadır.  Otelde müşterilerin kitap okuyabileceği okuma odası, oda dışında televizyon izleyebileceği televizyon salonu da yer almaktadır. Tesisin çamaşırhane servisi mevcuttur. Alışveriş yapmak isteyen müşteriler için tesiste alışveriş imkanı bulunmaktadır.  Fiyatlar gidiş tarihine göre değişiklik göstermektedir.

Matiat Hotel

Midyatta bulunun otel 124 odalı 310 yataklıdır. Klima,internet,tv yayını,özel kasa banyo kuvet,saç kurutma makinesi,havuz manzaralı odalar bulunmaktadır. Fiyatlar gidiş tarihine göre değişiklik göstermektedir.

MİDYAT’IN EN GÜZEL RESİMLERİ VE GEZİLECEK YERLERİ

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Tortum Şelalesi Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde tortum şelalesi hakkında bilgiler, tortum şelalesi nerede ve tortum şelalesine nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Tortum Şelalesi Hakkında Bilgiler

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri Türkiye ve Dünya’nın gezilecek yerleri ile ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz.Bugün sizlere Ülkemizde yer alan en önemli doğal...

Kapat