Muradiye Şelalesi Hakkındaki Bilgiler ve Gezi Notları

Sevgili gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazımızda sizlere bahar aylarında ve yaz aylarında yeni yerler keşfetmek isteyen serinleten, doğayı, huzuru yaşatan şalelerden bir tanesini doğu Anadolu’nun gözdelerinden biri olan Muradiye şelalesini sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız. Muradiye şelalesi nerdedir, Muradiye şelalesine nasıl gidilir? hepsini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

 Muradiye Şelalesi

Muradiye şelalesi Van ilinin Muradiye ilçesinde bulunmaktadır. Muradiye şelalesi yaklaşık 20 metre yükseklikten akan suyuyla yaz ve kış aylarında yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.  Şelale kış aylarında donmuş haliyle yaz aylarında ise şarıl şarıl akmasıyla güzelliğine güzellik katmaktadır.

Bu doğal güzellik olan Muradiye şelalesi hem dinlenme hem eğlenme amaçlayan ziyaretçilerin tercih ettiği yerdir.

Şelale genellikle yakın doğu illerden ziyaret edilmektedir. Ziyaretçiler yazın piknik yapmak ve serinlemek için bu şelaleyi tercih etmektedir. Doğu Anadolu’nun hem tarihine hem de doğal güzelliğine kendinden bir şeyler katan bu şelale son zamanlarda çok yoğun ilgi görmektedir.

Muradiye şelalesinin çevresinde alabalık tesislerinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en ilgi çekici mekanlarındandır. Ayrıca Muradiye şelalesi kamp severlerinde seveceği bir yerdir. Çevresinde kamp yapılabilir.

Muradiye şelalesi Her mevsim ayrı bir manzaraya bürünmektedir. Bahar aylarında rengârenk çiçekler Muradiye Şelalesi’nin güzelliğine güzellik katar. Kış aylarında ise donan şelale suları buzdan kristallere dönüşmektedir. Çevresinde bulunan yeşil ağaçlar ve üzerinde bulunan kuşların cıvıltısı doğanın tüm güzelliğini gözler önüne sermektedir. Muradiye şelalesinin sesiyle bile huzur bulmanız mümkündür.

Muradiye Şelalesinde suyun üzerine kurulan asma tahta köprüden geçerken heyecanlanmamak mümkün değildir.  Bu köprüden geçerken şelaleyi manzaralı, güzel anıların olacağı eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Kartpostalları aratmayan bir görüntüyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Şelaleye yaklaşık 2 km uzaklığındaki şeytan köprüsü’de mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir.

Muradiye Şelalesi nasıl gidilir?

Muradiye Şelalesine ulaşımı kendi aracınız ve otobüs ile yapmanız mümkündür. Muradiye şelalesi Van merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Van merkez Akköprü mahallesinde bulunan ilçe terminalinden kalkan Muradiye arabaları ile bir saatte gidebilirsiniz.   Kendi aracınızla da rahatlıkla gidebilirsiniz.

Van merkezine ulaşıp Muradiye şelalesine her şekilde ulaşmanız mümkündür.

Muradiye şelalesinin birbirinden muhteşem resimleri için aşağıdaki galerimize bakabilirsiniz.

MURADİYE ŞELALESİ FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Frig Vadisi Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Frig Vadisi gezilecek yerler, Frig Vadisi hakkında bilgi ve Frig Vadisi nerede ve nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Frig Vadisi Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Anadolu’da bir dönem damga vuran Frigya uygarlığının en önemli kalıntılarının yer aldığı Frig Vadisi veya...

Kapat