Nauru Nerede – Nauru Gezilecek Yerleri

Nauru Nerede – Nauru Gezilecek Yerleri; Güney Pasifik üzerinde yer alan bir ada devleti olan Nauru, Mikronezya adalar grubu içerisinde yer alan küçük bir ülkedir. 21 kilometre kare yüzölçümü ile dünyanın en küçük cumhuriyeti olan Nauru devletinin başkenti Yaren adlı şehirdir.

Nauru Nerede – Nauru Gezilecek Yerleri

Zengin maden yatakları ile tanınan ülke son dönemdeki doğa tahribatı ile dünya gündemine oturmuştur.

Nauru Nüfusu

Ülkenin nüfusu yaklaşık 10.000 civarındadır. Nüfusun yüzde 58’ini yerli kabile olan ve ülkeye isimlerini veren Naurulular oluştururken, yüzde 26’sını Pasifik Adalılar, yüzde 8’ini Çinliler ve gene yüzde 8’ini ise Avrupalılar oluşturmaktadır.

Nauru Önemli Şehirleri

Yaren: Ülkenin resmi olmayan başkentidir. Nüfusu yaklaşık olarak 1.500 kişiden oluşmaktadır. Bir kentten ziyade bir kasaba havasını andıran Yaren, ülkedeki kent benzeri tek yerleşim yeridir. Çünkü ülke tek bir ada üzerine kurulu ve tek bir şehirden oluşan bir yapıya sahiptir.

Nauru Din ve Konuşulan Dil

Ülkede iki tane resmi dil kullanılmaktadır. Bunlar İngilizce ve Naurucadır. İnsanların büyük bölümü Nauraca dilini kullanırken, resmi işlemler için İngilizce tercih edilmektedir. Halkın neredeyse tamamı Hıristiyanlık inancına mensuptur.

Nauru İklim/ Ne Zaman Gidilir

Tropikal bir iklimin görüldüğü ülkeye, yılın her dönemi seyahat edebilirsiniz. Son derece sıcak bir iklime sahip olan ada, yaşam için de elverişli bir yapıya sahiptir.

Nauru Gezilecek Yerler

Nauru doğa harikası yapısı ile az da olsa turist çeken bir bölgedir. Central Plateu adı verilen ve yüksek bir tepeden oluşan bölge, turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Adanın her tarafını izleyebileceğiniz bu tepe kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Parlamento Binası son derece modern ve ilginç mimarisi ile ziyaret edilmesi gereken başka bir yapıdır. Anibare Bay adı verilen bölge ise taşlı kumsaldan oluşmuş, orman ve okyanusun buluştuğu en güzel yerlerden biridir. Bunun yanında dalış sporları için de son derece uygun olan ada da, tüm kıyıları yürüyerek gezme imkânına da sahip olabilirsiniz. Mercan kayalıklarını ziyaret ederek keyifli bir gün geçirmeniz de mümkündür.

Nauru Tarihi Yerleri

Pek fazla tarihi yere sahip olmayan Nauru’da ziyaret edilebilecek Japon savaş topu vardır. İkinci dünya savaşı sırasında bir dönem Japonların işgaline uğrayan ada, savaş sonlarına doğru ABD tarafından işgal edilmiştir.

Nauru Gece Hayatı

Nauru’da gece hayatı neredeyse yok denecek kadar azdır. Ülkede sadece iki adet otel bulunmaktadır ve bu otellerden birinin gece kulübü vardır. Onun dışında sosyalleşmek ve eğlenmek adına ülkede pek bir alternatif yoktur. Ülkenin tek internet kafesi ise Yaren şehrindeki polis merkezinin hemen yanında yer almaktadır. Sosyalleşmek adına buradaki kafe ziyaret edilebilir. Bu yüzden gece hayatı konusunda ülkeden fazla bir şey beklemeden, beklentileri düşürmek, hayal kırıklığına uğramamanıza sebep olacaktır.

Nauru Ne Yenir/ Ne İçilir

Nauru mutfağı et ve balık yemekleri üzerine oluşturulmuş bir mutfaktır. Özellikle et yemekleri ada içerisinde çok sık bir şekilde tüketilmektedir. Ülkedeki restoranlarda Köri siparişi verebilir ve adaya özgü baharatlarla yapılmış yemeğinizi afiyetle yiyebilirsiniz. Susamlı sığır eti ise adanın bir diğer klasik yemeğidir ve son derece lezzetli bir tada sahiptir. Adadaki restoranlarda bunun dışında pizza ya da fast food ürünlerine de rastlamak mümkündür. Her daim soğuk biranın olduğu ülkede, yemek sıkıntısı pek çekmeyeceğinizi garanti edebilirim.

Nauru Nasıl Gidilir

Dünyanın en az bilinen ülkelerinden olan Nauru’ya gitmek için direkt uçuş aramaya kalkmayınız. Dünya üzerinde pek fazla elçiliğe sahip olmayan ülkeye Avustralya aktarmalı olarak gidilebilir. Ülkenin kendi havayolu şirketi sadece ada çevresindeki diğer ülkelere seferler düzenlemektedir. Nauru devleti, Türk vatandaşlarından vize istemektedir.

Nauru Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Burkina Faso Nerede - Burkina Faso Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Burkina Faso Din ve Konuşulan Dil, Burkina Faso Foto Galerisi ve Burkina Faso Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Burkina Faso Nerede – Burkina Faso Gezilecek Yerleri

Burkina Faso Nerede - Burkina Faso Nerede Gezilecek Yerleri; Batı Afrika'da küçük bir ülke olan Burkina Faso, kendi dillerinde '...

Kapat