Nemrut Nerededir ve Hangi Bölgededir?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizleri, Doğu ve Batı Medeniyetlerinin muhteşem bir piramitteki kesişme noktasına, Dünyanın sekizinci harikası olan bir dağa, yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri olan ve metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer alan Nemrut’a götüreceğiz.

Nemrut Hakkında Bilgiler-Nemrut Dağı Hangi Bölgede Yeralmaktadır

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen Nemrut Dağı, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Adıyaman ili sınırları içinde yer almaktadır. 3.827 hektarlık yüz ölçümü ve 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. Batı terasında ise eşsiz bir aslanlı horoskop yer almaktadır. Heykeller Helenistik, Pers sanatı ve Kommagene ülkesinin özgün sanatı harmanlanarak yontulmuş olup bu anlamda Nemrut Dağına “batı ve doğu uygarlığının köprüsü” denilmektedir.

Nemrut Dağı, üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra, dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer olmasıyla da ilgi çekmektedir. Her yıl binlerce insan gündoğumu ve gün batışını seyretmek için Nemrut Dağına gelmektedir.

Nemrut Dağı Nerededir?

Nemrut Dağı, Adıyaman ilindeki Kahta ilçesi yakınlarında Ankar dağları civarında 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır ve Toros dağ silsilesinde yer almaktadır.

Nemrut Dağı ( Nemrut Milli Parkı )Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı Tümülüsü

Dünyanın sekizinci harikası olarak tanınan, tepesinde küçük kırma taşların yığılmasıyla oluşturulmuş konik bir tümülüsün bulunduğu, 2150 m. yükseklikte, görkemli bir kültür ve turizm merkezidir. Birçok turist bu bölgeye akın etmektedir.

 Doğu Teras

Kommagene ülkesinde güneşin doğuşunu ilk gören yer olan doğu terasına sert kayalardan oyulmuş merdivenli yollardan çıkılır. Doğu terası; tanrılar galerisi, atalar galerisi ve sunaktan oluşur. Tanrılar galerisindeki devasa tanrı heykelleri anıt mezara sırtını dönmüş biçimde sıralanmıştır.

Kuzey Teras

Batı ve doğu teraslarını birbirine bağlayan 100 metre uzunluğunda bir tören yoludur. 80 metre uzunluğunda tamamlanmamış stel kaideleri bulunur.

Batı Teras

Muhteşem bir gün batımının izlenebildiği, Doğu terasına benzer şekilde yapılmış batı terasında, tanrılar galerisindeki heykel sıralaması ve heykellerin arkasındaki kült yazısı bazı detaylar hariç aynıdır.

Nemrut Gezilecek Diğer Yerler

  • Arsameia Ören Yeri (Eski Kale-Nymphaios Arsameia’sı)
  • Yeni Kale
  • Karakuş Tümülüsü (Kadınlar Anıt Mezarı)
  • Cendere Köprüsü

Nemrut’a Nasıl Gidilir

Nemrut’a ulaşmak için Adıyaman’ın Kahta ilçesine kadar şehirlerarası otobüslerle gelinebileceği gibi, Kahta’ya 15 km. mesafedeki Adıyaman Havaalanı da kullanılabilir. Alternatif olarak Kahta’ya 1,5-2,5 saat mesafelerdeki Şanlıurfa, Malatya ve Gazi Antep havaalanı da kullanılabilir. Kahta-Adıyaman arası 34 km.dir. Nemrut Dağı ve Kommagene eserlerini görmek için Adıyaman ve Kahta’daki otellerden rehberlik ve ulaşım hizmeti almak mümkündür. Gerektiğinde minibüs kiralanabilmektedir. Kahta’dan 43 km.dir. Kâhta-Siverek arasında kalan Fırat Nehri üzerinden, düzenli olarak çalışan feribotla ulaşım sağlanmaktadır.

NEMRUT GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Kuşadasında Gezilecek Yerler Nerelerdir? başlıklı makalemizde kuşadası eğlence yerleri ve barları, Kuşadası Gece Hayatı ve Kuşadası Gezilecek Yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kuşadasında Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, tarihi dokuları, doğal güzellikleri, antik yerleşimleri, yat limanları, çok sayıda plaj, otel, motel, kamping, tatil...

Kapat