Niksar Yağıbasan Medresesi Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, tarihsel dokusuyla Anadolu’nun ilmi yönden en önemli medreseleri arasında gösterilen Yağıbasan Medresesi (Çukur Medrese) ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Yağıbasan Medresesi Nerede, Yağıbasan Medresesi Hakkında Bilgi, Niksar Yağıbasan Medresesi Gezilecek Yerler, Yağıbasan Medresesi Nasıl Gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Yağıbasan Medresesi Nerede

Anadolu’nun medrese açısından ilk örnekleri arasında sayılan Yağıbasan Medresesi, Tokat ilinin Niksar ilçesinde yer almakta olup, Sivas’a 55 km, Niksar’a ise yaklaşık 1 km mesafede konumlanmıştır.

Yağıbasan Medresesi Hakkında Bilgi

Anadolu’nun ilk medresesi unvanına sahip olan Yağıbasan Medresesi 1148 ile 1158 yılları arasında Nizameddin Yağıbasan tarafından yaptırılmıştır. Çukur Medrese olarak da bilinen bu tarihi yapı kapalı avlulu özelliği ile de Anadolu medreselerinin ilk örnekleri arasında sayılmaktadır. Medresenin yapımı için moloz taş kullanılmış olup, medrese revaksız ve iki eyvanlı plana sahiptir. Zamanında Medrese içerisinde tıp eğitimi verildiği bilinmektedir. Niksar Kalesi içerinde yer alan Yağıbasan Medresesi’nin duvarlarının bir bölümü sur duvarlarına yaslanmıştır. Bu sayede kale duvarlarından faydalanılması amaçlanmıştır.

Selçuklu Sultanlarından II. İzzettin Keykavus döneminde onarımdan geçirilen Medrese yıllar boyunca ihmal edilmiştir. Bölgede yaşanan depremlerin de sonucunda oldukça bakımsız kalan Yağıbasan Medresesi aslına sadık kalınarak restore edilerek yerli ve yabancı birçok turistin ziyaretine sunulmuştur. Tokat veya Niksar gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken yerlerin başında gelen Yağıbasan Medresesi tarihsel dokusuyla ilginizi çekecektir.

Niksar Yağıbasan Medresesi Gezilecek Yerler

Niksar ilçesine oldukça yakın bir konumda yer alan Yağıbasan Medresesi ziyaretiniz sırasında bölgede bulunan Arasta Çarşısı, Niksar Ulu Cami, Melik Gazi Türbesi, Niksar Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Yağıbasan Medresesi Nasıl Gidilir

Niksar ilçesine yaklaşık 1 km mesafe de yer alan Yağıbasan Medresesi’ne ulaşım Tokat ve Niksar’dan kalkan dolmuşlar ile sağlanmaktadır. Bunun dışında kendi aracınız ile Yağıbasan Medresesi’ne gelecekseniz öncelikle Tokat-Niksar yolu üzerinden Niksar’a oradan da Medrese ’ye ulaşabilirsiniz.

 

Anadolu Medreseleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bu tarihi mekan ile ilgili tüm görsellere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

Niksar Yağıbasan Medresesi Resimleri

Bir önceki yazımız olan Saitabat Şelalesi Nerede ve Nasıl Ulaşılır? başlıklı makalemizde Saitabat Şelalesi giriş ücreti, Saitabat Şelalesi nerededir ve Saitabat Şelalesi ulaşım hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Saitabat Şelalesi Nerede ve Nasıl Ulaşılır?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Huzur veren suyu, yemyeşil doğası ve tertemiz havası ile Bursa’nın gözde yerlerinden biri olan Saitabat...

Kapat