Özgürlük Heykeli İle İlgili Genel Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri Bugün sizlere 1884-1886 yılları arasında ABD’nin New York şehrindeki Özgürlük Adası üzerinde bulunan ve Amerika’nın en önemli simgelerinde biri olan Özgürlük Heykeli ile ilgili bilgiler paylaşacağız.Özgürlük Heykeli nerede, Özgürlük Heykeli’ni kim yaptı, Özgürlük Heykeli hangi ülkede, Özgürlük Heykeli’nin tarihçesi gibi birçok sorunun cevabının yer aldığı yazımıza başlayalım.

Özgürlük Heykeli İle İlgili Genel Bilgiler

Özgülük Heykeli veya Özgürlük Anıtı Fransızlar tarafından ABD’ye kuruluşunun 100.yılı nedeniyle hediye edilmiştir. Amerika’nın simgesi olan anıtsal heykel ayrıca gözlem kulesi olarak da kullanılmaktadır. Bakırdan yapılan Özgürlük Heykeli’nin sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe yer almaktadır. Tabletin üstünde Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi olan  4 Temmuz 1776 tarihi yazılıdır. Heykelin yüksekliği 48 metre olup, Kaidesi ile yaklaşık olarak 93 metreyi bulmaktadır.

Özgürlük Heykeli’ndeki Tacın Anlamı

Özgürlük Heykeli’nin başında yer alan taç’ın 7 sivri ucu vardır. Her bir ucun bir kıtayı ve denizi simgelediği söylenmektedir. Dünya üzerinde 6 kıta olduğu söylenebilir fakat çoğu kaynak, Güney Amerika ve Kuzey Amerika kıtalarını ayrı ayrı değerlendirdiğinden 7 kıta ortaya çıkmaktadır. Özgürlük Anıtı’nda yer alan ve meşaleyi tutan sağ elin yüksekliği 13 metre olup, başının genişliği 2 metre ve yüksekliği ise tacı ile birlikte 5 metredir.

Özgürlük Heykeli, yerli ve yabancı birçok turistin ziyaretine açıktır. Bu heykeli ziyaret etmek isteyen birçok kişi heykelin bulunduğu adaya feribotlarla ulaşabilmektedirler. Buraya gelen ziyaretçiler heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdiven çıkarak ulaşabilmektedirler. Meşalenin etrafında yer alan platformda yaklaşık 15 kişi aynı anda dolaşabilmektedir. Ayrıca çıkılan meşaleden de New York Limanı ve New York kentine ait birçok güzellik rahatlıkla izlenebilir.

Özgürlük Heykeli’ndeki Kadın Kimdir

Özgürlük Heykeli’nin yapılışı esnasında Singer dikiş makinelerinin kurucusu olan Isaac Singer’in dul olan eşi Isabella Eugenie Boyer bütün güzelliği ile heykel yapılırken modellik yapmıştır.

Özgürlük Heykeli Ne zaman Yapıldı

Amerika’nın New York şehrinde yer alan Özgürlük Heykeli Fransızlar tarafından 1884 yılında tamamlandıktan yaklaşık 1 yıl sonra 350 parçaya bölünüp 214 sandık içinde New York Limanı’na getirilmiştir. Parçalar,4 ay içinde yeniden birleştirilerek 28 Ekim 1886 tarihinde binlerce kişinin önünde açılışı yapılmıştır.

 Özgürlük Heykeli, 1984’ten beri UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Heykelin daha küçük boyutlarda bir kopyası Paris’tedir ve Atlas Okyanusu’na doğru bakar. Ayrıca Osaka, Priştine, Pekin, Nevada, Güney Dakota, Bordeaux, Poitiers gibi  Dünyanın başka çeşitli yerlerinde de küçük kopyaları bulunan Özgürlük Heykeli, Dünyanın en önemli gezi noktaları arasında yer almaktadır.

Özgürlük Heykeli’nin Osmanlı İmparatorluğu Açısından Hikayesi 

  1. asırda Osmanlı İmparatorluğu’nun toprağı olan Mısır, yüz- yılın ilk yıllarından itibaren Kavalalı Mehmet Ali Paşa’ nın soyun dan gelen ‘Hıdiv’ unvanlı valiler tarafından idare ediliyordu ve içişlerinde bağımsız hale gelmişti. Mısır valileri, sadece yabancı memleketlerle imzaladıkları anlaşmalarla mali protokolleri padişaha tasdik ettirmekle yükümlüydüler ve İstanbul, bu gibi talepleri genellikle her zaman yerine getiriyordu.

    Mısır Valisi Said Paşa’nın Fransız mühendis Ferdinand de Lesseps’e 1854’te hazırlattığı ve Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayacak olan Süveyş Kanalı projesi de onaylanmak için Osmanlı hükümdarına sunulmuştu. Projenin arkasında Fransa vardı ama İngiltere, Akdeniz’deki ve Hindistan’daki hakimiyetini sona erdirebilecek olan böyle bir hazırlığa karşı çıkıyor ve zamanın hükümdarı Sultan Abdülaziz’i, projeyi reddetmesi için devamlı bir baskı altında tutuyordu. Said Paşa, İstanbul’un tasdikini beklemedi ve 1854’ün 30 Kasım’ında Fransız mühendise projenin hayata geçirilmesi için gerekli şirketin kurulması iznini verdi. Fransız sermayesiyle kurulan şirketin hisse senetlerinin tamamı satılınca İngiltere, Sultan Abdülaziz’e daha da fazla baskı yapmaya başladı ve hükümdar, Mısır Paşası’nın projesini 12 yıl boyunca onaylamadı.

Mısır tarafı ise, İstanbul’un tasdiki gelmeden işe başladı ama Said Paşa 1863’te birdenbire ölüverdi. Yerine geçen İsmail Paşa ise Fransız değil, İngiliz taraftarıydı, bu yüzden iktidarının ilk yıllarında projeye gereken önemi vermedi ama daha sonraki senelerde Kanal’ın Mısır’a nasıl bir hayati değişiklik getireceğini farkedince işe o da dört elle sarıldı. Kazılar neredeyse tamamlanmak üzereyken Fransız hükümeti, Sultan Abdülaziz’e İngilizler’den daha fazla baskı yapmaya başladı. Sultan Abdülaziz, 1866’nın 19 Mart’ında yayınladığı fermanla Kanal’a izin verirken Kanal Şirketi ile Said ve İsmail Paşalar arasında varılan anlaşmaları onayladı, üstelik Mısır’ın kanal inşaatı için yaptığı dış borçları da devlet garantisi altına aldı ve kendisi de Kanal Şirketi’nin hisselerine oldukça yüksek bir meblağ yatırdı.

 

Özgürlük Heykeli’ne Nasıl Gidilir

New York’a gelen turistlerin neredeyse tamamı Özgürlük Anıtı’nı görmeden dönmek istemezler. Anıt’ın bulunduğu adaya gitmenin birçok yolu bulunmaktadır. Kimileri Özgürlük Anıtı’ndan başka, görülecek çok da bir şey olmadığını düşündüğünden adaya ayak basmaktansa, Hudson Nehrinden Anıtı izlemeyi tercih ederler. Bu fikirde olanlar sıklıkla New York- Staten Island seferi yapan ücretsiz feribotu kullanırlar. Bu sayede hiç para ödemeden Özgürlük Anıtı’nı görebilir, günün geri kalanını ise Staten Island’ı keşfederek geçirebilirler. Ayrıca  Özgürlük Anıt’ını bulunduğu adaya kadar giderek yakından görmek isteyenler için sayısız tur alternatifi mevcuttur.


Bu ücretsiz feribot sabah ve akşam -iş saatlerinde- her 15 dakikada bir, dışında kalan saatlerde ise her yarım saatte bir hareket eder.
Kalkış durakları;Manhattan: Whitehall Street- Low Manhattan (Whitehall Caddesi-Aşağı Manhattan)Staten Island: St.George Terminal’dan ulaşılabilinir.

Amerika’nın ve hatta Dünya’nın en çok gezilmesi gereken yerler listesinde yer alan Özgürlük Heykeli ile ilgili görmek isteyeceğiniz resimlerimize aşağıdaki galeriden rahatlıkla ulaşabilirsiz.

ÖZGÜRLÜK HEYKELİ FOTOĞRAFLARI

Bir önceki yazımız olan Paris Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde paris en güzel yerleri, paris gezilecek yerler ve paris gezilecek yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Paris Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

 Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle Dünya’nın en göz alıcı ve etkileyici şehirlerinden sayılan aynı zamanda romantizmin ve modanın başkenti sayılan...

Kapat