Pamukkale Nerede ve Gezilecek Yerleri

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün, şifalı kaplıcaları ile Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale Travertenleri ve Pamukkale gezilecek yerleri ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Pamukkale Nerededir?

Ege Bölgesi’nde yer alan Denizli ilimizin güneybatısında bulunmakta olan Pamukkale, Menderes Nehri vadisinde yer almaktadır.

Pamukkale Adının Anlamı

Pamukkale adı, kireçli sıcak suların çökelmesi sırasında meydana gelen pamuk gibi beyaz pamuk taşlarından gelmektedir. Bu özelliği ile Pamukkale, dünyaca ün kazanmış turistik bir yer durumundadır. Pamukkale’nin bu özelliği yanı sıra, İlkçağın önemli bir şehri olan Hierapolis şehrinin kalıntıları da, önemini arttıran bir sebeptir.

Pamukkale Gezilecek Yerler

 Pamukkale Travertenleri

Yaklaşık olarak 2700 metre uzunluğa, 600 metre genişliğe ve 160 metre yüksekliğe sahip bir alanı kapsayan Pamukkale Travertenleri, kat kat havuzcuklar içerisinde biriken kalsiyum karbonatın, zaman içerisinde sertleşmesiyle meydana gelmiştir. Travertenleri ile bir şifa kaynağı oluşturan bu bölge Dünya’nın sayılı doğal alanlarından biri sayılmaktadır. Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kaya türüdür. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı, bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kalp rahatsızlıkları, romatizma, sindirim, solunum, dolaşım ve deri rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa şifa olarak görülen bu kaynak, antik dönemlerden beri kullanılmaktadır.

 Dünyada eşi benzeri bulunmayan hem Arkeolojik ve hem de  Doğal Sit Alanı turizm cenneti Pamukkale, suyun binlerce yılda inşa ettiği travertenleri ve travertenlerle kucaklaşmış antik kutsal şehir Hierapolis ile iç içedir. Antik Salbacos Dağlarının kuzeyinde, Çökelez Dağları eteklerinde kurulu Hierapolis ve bembeyaz  travertenler ile Pamukkale adeta bir gelin gibi ziyaretçilerini kucaklamak için beklemektedir.

Hierapolis Antik Kenti

MÖ 2. yüzyıl başlarında kurulduğu ve Bergama’nın efsanevi kurucusu Telephos’un karısı Amazonlar kraliçesi Hiera’dan dolayı, Hierapolis adını aldığı bilinmektedir. Beyazlara bürünmüş  doğunun  antik şehirlerinden biri olan  Frigya kenti, Hierapolis UNESCO Dünya Mirası Listesine hem Kültürel  hem de Doğal kategoride  1988 yılında listeye girmiştir. Denizli ilinin 18 km. kuzeyinde yer alan Hierapolis Antik Kenti’nin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen birçok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır. Üst üste yaşadığı bu depremlerden sonra kent, tüm Hellenistik niteliğini kaybetmiş, tipik bir Roma kenti görünümünü almıştır.

Hierapolis antik kent içerisinde; Nekropol, Domitiyan yolu ve kapısı, kare alan içine oturtulmuş Oktokonus Tapınağı, tiyatro, Frontinus caddesi ve kapısı, Agora, Kuzey Bizans Kapısı, Güney Bizans Kapısı, Gymnasium, Tritonlu Çeşme Binası, Apollon Kutsal Alanı, Su Kanalları ve Nympheumları, Surlan, Filipus Martynonu ve köprüsü, Direkli Kilisesi, Nekropol Alanı, Katedral ve Roma Hamamı kalıntıları bulunmaktadır

Pamukkale Antik Havuz

Antik Havuz, Pamukkale’nin en önemli simgelerinden biridir. Özellikle sağlığa faydalı olan suyu ile dünyanın sayılı havuzlarından biri olarak kabul edilir. Yılda binlerce kişinin yüzdüğü bu havuz, suyun sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, birçok hastalığın geçmesi konusunda da etkilidir. Özellikle Roma İmparatorluğu Dönemi’nde Hierapolis ve çevresi tam bir sağlık merkezi durumundaydı. Antik Havuz’un suyu, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere çok iyi gelmektedir. Bu da Roma Dönemi’nden itibaren Antik Havuz’un etrafında sürekli olarak sağlık merkezlerinin kurulmasının nedenini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

 

Pamukkale gezilecek yerler listenizde ayrıca aşağıdaki önemli noktaları da gözden kaçırmayın;

  • Pamukkale Natural Park
  • Kleopatra Havuzları
  • Kaklık Mağarası
  • Anadolu Mezarlığı
  • Pamukkale Yolu
  • Hierapolis Anfi Tiyatro

 Pamukkale’ye Ne Zaman Gidilir

Ege Bölgesi’nin ılıman iklimini bu bölge bulamayabilirsiniz. Sıcaklık ortalamalarının kıyı şeridine göre daha düşük olduğu bu bölgeye özellikle ilkbahar ve yaz aylarında gidebilirsiniz.

 Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Havayolu, otobüs, tren ile ulaşımın sağlandığı Denizli il merkezine gelinebilir. Daha sonra bu bölgeden hareket eden minibüsler veya tur şirketleri aracılığı ile Pamukkale’ye ulaşabilirsiniz.

Pamukkale ve Pamukkale Travertenleri ile ilgili görmek istediğiniz tüm resimlere aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

PAMUKKALE GÖRSELLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Ihlara Vadisi Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde ıhlara vadisi bilgileri, ıhlara vadisi gezilecek yerleri ve ıhlara vadisi nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Brüksel Gezilecek Yerleri ve Tüm Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere diplomatik yapısıyla Avrupa’nın başkenti sayılan ve şehirde bulunan turistik gezi noktaları sayesinde oldukça fazla sayıda...

Kapat