Panama Gezilecek Yerleri – Panama Nerede

Panama Nerede – Panama Gezilecek Yerleri; Güney Amerika Kıtası ile Kuzey Amerika Kıtasını birleştiren uzun ve dar bir köprü görünümünde olan ülke, Orta Amerika’nın Güneydoğusunda yer alır.

Panama Nerede – Panama Gezilecek Yerleri

Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alan Panama, 77.082 kilometre kare yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin başkenti ülke ile aynı adı taşıyan Panama şehridir.

Panama Nüfusu

Ülke nüfusu 3.405.813 kişiden oluşmaktadır. Ülkede çok farklı etnik gruplar yer almaktadır. Ülkenin yüzde 58,1’i Mestizo adlı milletten oluşmaktadır. Geri kalan yüzde 14’ü siyahî ve Mulatto, yüzde 6,7’yi Kızılderililer, yüzde 8,6’yı Latin Amerikalılar, yüzde 5,5’u Asyalı Latin Amerikalılar oluşturur. Kalan 7,1 ise farklı etnik gruplardan oluşmaktadır.

Panama Önemli Şehirleri

Panama City: Ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Yaklaşık 1.272.672 civarında bir nüfusa sahiptir. 2003 yılında Amerika kültür başkenti seçilmiştir. Dünyanın en büyük insan yapımı kanalına sahiptir.

Bocas Dell Toro: Ülkenin turizm merkezidir. Son derece harika bir doğaya sahiptir.

Panama Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin resmi dili İspanyolcadır. Bunun yanı sıra İngilizce de oldukça yaygın bir şekilde konuşulmaktadır. Kızılderililer ise kendi yerel dillerini kullanmaktadır. Panamalıların yüzde 96’sı hristiyandır. Geriye kalan nüfus ise Müslümanlardan ve yerel kabile dinlerine inananlardan oluşur.

Panama İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkede bol yağışlı bir mevsim görülmektedir. Mayıs ve Ocak ayları arası sürekli yağış alan ülkeye bu dönemler dışında gitmek daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Panama Gezilecek Yerler

Panamada gezilmesi gereken birçok farklı yerler mevcuttur. Panama kanalı bu listenin ilk sırasında yer alan ve mutlaka gezilmesi gereken insan yapımı en uzun kanal unvanını taşıyan bir yerdir. Bunun yanı sıra Amerika köprüsü muhteşem mimarisi ile turistlerin bir başka ilgi odağıdır. Ancon Hill tepesine çıkarak başkentin her tarafını görme imkânına sahip olabilirsiniz. Deniz ve doğa tutkunlarının mutlaka gitmesi gereken yer ise Bocas Dell Toro takımadalarıdır. Buradaki ulusal deniz parkı mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Son derece temiz bir kumsala sahip olan Bocas Dell Torada yüzebilir ve çeşitli su sporları imkânlarından yararlanabilirsiniz.

Panama Tarihi Yerleri

Ülke gezilebilecek birçok tarihi yere ev sahipliği yapmaktadır. Panama Viejo adlı tarihi mekân mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Antik bir bölgede inşa edilmiş Panama Viejo adlı tarihi mekân son derece köklü bir geçmişe sahiptir. Casco Viejo adlı bir tarihi mekân da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Son derece modern bir mimariye sahip bu yapı muhteşem bir görüntüye sahiptir.

Panama Gece Hayatı

Panama oldukça renkli ve hareketli bir gece hayatına sahiptir. Başkentte birçok dans kulübü, kumarhaneler, striptiz kulüpleri, barlar ve diskolar yer almaktadır. Ülkenin en ünlü eğlence mekânlarından birisi Punto G adlı yerdir. Burada sabahın ilk ışıklarına kadar kendinizden geçebilir ve son derece sıcak Panamalı kızlarla tanışabilirsiniz. Ülkenin diğer ünlü eğlence mekânları ise Traffic Island ve Platea adlı mekânlardır.

Panama Ne Yenir/ Ne İçilir

Panama mutfağı son derece zengin bir menüye sahiptir. Ülkede en çok tüketilen besin kaynaklarının başında pirinç gelir. Buradaki en ünlü yemeklerden biri Gallopinto adı verilen fasulye kullanılarak yapılan pilav çeşididir. Ülkede çok çeşitli balık yemekleri de mevcuttur. Bunların başında Ceviche adı verilen limon ve soğanla yapılan balık yemeği gelmektedir. Kızarmış muz neredeyse her yemeğin yanında servis edilen bir aperatif olarak tadılması gereken lezzetler arasındadır. Ülkedeki tropikal meyvelerden de çok çeşitli kokteyller ve tatlılar yapılmaktadır.

Panama Nasıl Gidilir

Türkiye’den Panamaya direkt uçuş yoktur. Ülkeye gitmek isteyenler Amsterdam üzerinden aktarmalı olarak 20 saat süren bir yolculuk sonrası bölgeye ulaşabilir.           

Panama Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Madagaskar Gezilecek Yerleri - Madagaskar Nerede başlıklı makalemizde Le Caveau, Le Six ve Madagaskar Din ve Konuşulan Dil hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Madagaskar Gezilecek Yerleri – Madagaskar Nerede

Madagaskar Nerede – Madagaskar Gezilecek Yerleri; Afrika’nın doğu kesiminde yer edinmiş, Hint Okyanusunda yer alan bir ada ülkesi konumunda bulunan,...

Kapat