Paris Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

 Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle Dünya’nın en göz alıcı ve etkileyici şehirlerinden sayılan aynı zamanda romantizmin ve modanın başkenti sayılan Paris’teyiz. Paris nerede? Paris gezilecek yerler? Paris ile ilgili genel bilgiler? Paris’e nasıl gidilir? Gibi birçok sorunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Fransa’nın başkenti olan Paris, her mevsim ziyaretçilerine farklı güzellikler sunmaktadır. Yılda yaklaşık 30 milyon turist sayısıyla dünya turizminde en önemli şehirlerden sayılmaktadır.

Paris Nerededir?

Fransa’nın başkenti olan Paris Sen Nehri’nin üzerine, Paris Havzası’nın ortasına kurulmuş olmasının yanında İle-de France bölgesinin de merkezi konumundadır.

Paris ile İlgili Genel Bilgiler

Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.200.000 kişi olduğu Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü tarafından yapılan sonuçlarca saptanmıştır. Yine 2007 yılında Paris şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve Paris’in yakın çevresinde bulunan veya Paris ile sıkı bağlantısı bulunan yerlerle birlikte 11.8 milyonluk bir nüfusa ulaştığı söylenmektedir.

Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, “Işık Şehir” diye de anılmaktadır. Paris’in koruyucusu ise, 5. yüzyılda Attila’yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève’dir.

Paris Gezilecek Yerler ve Paris Önemli Mekanlar

Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel)

Fransa denilince akıllara önce Paris, Paris denilince de akıllara öncelikle Eyfel Kulesi gelmektedir. . Muhteşem bir mühendislik eseri ve estetik bir kule olan Eyfel, Fransız Devrimi’nin kutlamaları için düzenlenen Paris fuarına kapı olarak yapılmıştır. Tüm dünyada Fransa’nın sembolü halini alan Paris’teki bu demir kule adını kuleyi inşa ettiren Gustave Eiffel firmasından almaktadır. En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çekerek Fransa turizminin de önemli bir merkez noktalardan biri olmuştur. Eyfel Kulesi, Dünya’nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Parisliler onu Demir Bayan olarak adlandırırlar. İlk başlarda Eyfel Kule ’si için sadece 20 yıl için müsaade almıştı. Dolayısıyla, 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından, kalmasına izin verilmiştir.

Notre Dame Katedrali

Turistler açısından en popüler mekanlar arasında gösterilmesinin yanında bu Katedral halen Roma Katolik Katedrali olarak kullanılmaktadır.1345 yılında tamamlanan Katedral gotik mimarisinin en önemli örneği olarak olmasının yanında ilk gotik katedrallerden biri sayılmaktadır.128 metre boyutundaki katedralin 2 adet 69 metre yüksekliğinde kulesi bulunmaktadır. 19. yüzyılın başlarında yıkılma kararı alınan katedralin kurtarılması için ünlü Fransız yazar Victor Hugo “Notre Dame’ın Kamburu” adlı romanı yazmıştır. Halkın da desteğiyle yıkılmaktan kurtulmuştur. Eyfel Kulesi’nden bile fazla ziyaret edilen katedralin en önemli bölümleri arasında; Batı Cephesi, Kuzey ve Güney Gül Pencereleri, Bakire Taçkapısı, Uçan Payangalar, Galerie des Chimeres, Kuleler ve Hazine bölümleri yer almaktadır.

Louvre Müzesi

1793 yılında açılan müze ayrıca Fransa’nın ilk devlet müzesi olarak bilinmektedir. Louvre Müzesi dünyanın en önemli tarihi sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapması dışında Paris’in de en büyük saraylarından biridir. Bu yapının tarihi Ortaçağ’a kadar uzan bir geçmişi bulunmaktadır. Her kültürün ve her dönemin resim ve heykel örneklerine, Batı kültürünün yaşamına dair birçok şeyin yer aldığı Louvre Müzesi’nde 35.000’e yakın önemli eser sergilenmektedir. Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılan bölümleri olmak üzere 7 bölümden meydana gelmektedir. Louvre Müzesi, sanat veya tarih ile aranızın iyi olup olmadığına bakmaksızın Paris gezisi boyunca ziyaret edilmesi gereken çok önemli mekanlardan biridir. Paris gezilecek yerler listesinde muhakkak yer alması gereken bir yer olan bu müzeyi 2012 verilerine göre yaklaşık 10 milyon kişi ziyaret etmiştir.

Paris Disneyland

Paris Disneyland şehir merkezine 32 km uzaklıkta yer alan eğlence parkı, yalnızca küçükler için değil aynı zamanda büyükler için de çok keyifli vakit geçirebilecekleri harika bir yerdir.Paris’ e yolu düşen özellikle çocuklu ailelerin Paris gezilecek yerler listesinde yer alması gereken yerlerden biridir. Disneyland, Noel ve Yeni Yıl tatillerinin olduğu Şubat ortası ve şehrin turist yoğunluğunun fazla olduğu Temmuz-Ekim aylarında çok kalabalıktır. Cumartesi ve Pazar günleri en kalabalık günlerken Salı ve Çarşamba da parkın en tenha olduğu zamanlardır. Paris Disneyland’da 3 farklı eğlence bölümü bulunuyor. Eurodisney temel olarak üç alandan oluşuyor; Disney Park, Alt Disney Studios ve Disney Village. En büyük olanı ise Disney Park’tır. Burası da kendi içinde beş küçük parktan oluşmaktadır. Giriş Main Street’le başlıyor. Sonra soldan Frontierland, Adventureland, Fantasyland ve Discoveryland olarak devam etmektedir.

Paris gezilecek yerler listesinde ayrıca bulunması gereken önemli noktalar da şunlardır;

 • Şanzelize Caddesi
 • Zafer Takı
 • Ressamlar Tepesi
 • Orsay Müzesi
 • Madeleine Kilisesi
 • Aşıklar Köprüsü
 • Montmartre
 • Sacre Coeur Bazilikası
 • Sainte Chapelle
 • Opera Binası
 • Versay Sarayı
 • Lüksemburg Bahçeleri
 • Victor Hugo Caddesi
 • Pantheon
 • Pompidou Merkezi

Paris’e Nasıl Gidilir

Paris ulaşım konusunda Avrupa’nın en sıkıntısız şehirlerinden biridir. Havalimanını kullanacaklar için, Paris’in 27 km kuzeyinde yer alan ve Paris’in en büyük havalimanı olan Charles de Gaulle Havalimanı Türk Hava Yolları, Air France veya Onur Air ile İstanbul’dan buraya uçuşlar düzenlenmektedir. Yaklaşık 3 saat 45 dakika direk uçuş ile gelebileceğiniz Paris’e, ulaşmak içi her 15 dakikada bir kalkan trenleri kullanabilirsiniz.

Paris’in tarihi ve kültürel mekanları ile ilgili Paris gezisinde size oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz görsellerimize aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz

PARİS’İN EN GÜZEL RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Rüyalar Ülkesi Dubai Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde dubai gezilecek yerleri, dubai manzaraları ve Dubai nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Midyat Gezilecek Yerleri ve Bilgileri

Sevgili gezilecekyer.org okuyucularımız sizler için bu yazımızda bir çok diziye ve medeniyet’e  ev sahipliği yapmış tarih kokan Mardin’in ilçesi olan...

Kapat