Porto Riko Gezilecek Yerleri – Porto Riko Nerede

Porto Riko Gezilecek Yerleri – Porto Riko Nerede; Karayipler Denizi’nin kuzeydoğusunda ve Dominik Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alan Porto Riko, Abd’ye bağlı olan ancak içişlerinde serbest olan özerk bir ada devletidir.

Porto Riko Gezilecek Yerleri – Porto Riko Nerede

13.790 kilometre karelik bir toprağa sahip olan ülkenin başkenti San Juan şehridir.

Porto Riko Nüfusu

Ülkenin nüfusu 3.994.259 kişiden oluşmaktadır.  Son derece kozmopolit bir etnik yapıya sahip olan ülkenin yüzde 76,2’sini İspanyol kökenli beyaz ırk oluştururken, yüzde 6,9’unu siyahîler, kalan nüfusu ise Asyalılar ve Kızılderililer oluşturmaktadır.

Porto Riko Önemli Şehirleri

San Juan: Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehridir. 420.326 kişinin yaşadığı şehir, eski ve yeni olmak üzere iki bölümden oluşur. Eski şehir bölgesinde genel olarak kültürel ve tarihi eserler yer alır. Bu bölge surlarla çevrilmiştir ve insanların çok büyük bir kısmı bu bölgede yaşamaktadır. Yeni şehir bölümü ise otellerin, eğlence mekânlarının olduğu ve gece hayatının yaşandığı bölgedir.

Porto Riko Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin yüzde 95’i Hrıstiyandır. Hrıstiyan nüfusun yüzde 85’i Katolik, yüzde 10’u ise Protestanlardan oluşmaktadır. Kalan yüzde 5 ise çeşitli dinlere inanmaktadır. Porto Riko’da İngilizce ve İspanyolca resmi dil olarak kullanılmaktadır.

Porto Riko İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkedeki iklim, bölgelere göre çeşitlilik göstermektedir. Porto Riko’nun dağlık bölgelerinde nispeten sert bir iklim yaşanır ve bu bölgeler genellikle soğuktur. Orman arazilerinin yer aldığı bölge ise neredeyse sene boyunca yağışlı bir iklime sahiptir. Yaşamaya en elverişli bölge olan kıyı kesimlerinde ise Tropik iklim görülmektedir. Aralık ve Nisan arası ülkeye gitmek, tatilciler için en uygun dönem olacaktır.

Porto Riko Gezilecek Yerler

Abd’ye bağlı bu küçük ada ülkesinde gezilecek güzel yerler bulunmaktadır. San Juan şehrinin hemen yanı başındaki masmavi deniz, insanları adeta büyüler. Son derece temiz olan ve adeta akvaryumu andıran bu denizde gönül rahatlığı ile yüzülebilir. Aynı derecede güzel plajlara da sahip olan ülkede, diğer adalara tekne turları ile gidebilir ve yeşil ile mavinin uyumunu yerinde görebilirsiniz. Katamaran Turları ile eğlenebilir, balık tutarak güzel anlar yaşayabilirsiniz. Su sporları için de son derece uygun olan adada, doğa turları da çok fazla ilgi çekmektedir. Flamenco Kumsalı, Monkey Adası, Playa Sucia bölgesi mutlaka görülmelidir.

Porto Riko Tarihi Yerleri

Ülkede gezilecek güzel tarihi mekânlar da mevcuttur. San Juan Ulusal Tarih Alanı, Castillo de San Cristobal adındaki tarihi kale ve Castillo San Felipe Del Morro adındaki değişik mimariye sahip olan tarihi yapı görülmelidir.

Porto Riko Gece Hayatı

Ülkedeki gece yaşantısının merkezi başkent San Juan şehridir. Condado ve Isla Verde semtlerinde birçok bar, gece kulübü, diskotek ve casinoya rastlayabilirsiniz. En ünlü mekânlar ise Parrot Club, Club Laser, La Rumba, El Patio de Sam ve Logan’s Irish Pub adlı eğlence merkezleridir.

Porto Riko Ne Yenir/ Ne İçilir

Son derece zengin bir mutfağa sahip olan ülkede en çok tüketilen besin maddesi pirinçtir. Paella adı verilen etli pilav son derece lezzetlidir ve mutlaka tadılmalıdır. Empadanilla ismindeki, içi balıkla doldurulmuş bir tür börek olan yemek de ülkenin meşhur yemekleri arasındadır. Muzu kızartarak yapılan Mofongo ise son derece ilginç bir lezzettir. Morina balığı turşusu da bir diğer önemli lezzettir bu ülkede. Bizdeki içli köfteye benzeyen Alcapurria adlı yemeği de mutlaka tatmalısınız. Ananas ve Hindistan Cevizi ile yapılan Pino Colado ismindeki rom kokteyli de son derece meşhurdur ve mutlaka denenmelidir.

Porto Riko Nasıl Gidilir

Türkiye’den Porto Riko’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Abd aktarmalı olarak bu ülkeye gidebilirsiniz. Condor, Us Airways, Delta hava yolları tercih edilebilir.

Porto Riko Foto Galerisi 

Bir önceki yazımız olan Libya Gezilecek Yerleri - Libya Nerede başlıklı makalemizde Gurgi Camii, Libya Din ve Konuşulan Dil ve Libya Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

porto riko nerede

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Libya Gezilecek Yerleri – Libya Nerede

Libya Gezilecek Yerleri – Libya Nerede; Afrika kıtasında yer alan 1.759,540 km² yüz ölçüme sahip Libya’nın resmi ismi “Libya Arap...

Kapat