Rio de Janeiro Nerededir ve En Güzel Yerleri

Brezilya’nın ikinci büyük şehri ve bulunduğu eyaletin başkenti olan Rio de Janerio, her yıl milyonlarca insanın katıldığı karnavalları, uçsuz bucaksız sahil ve plajları, Güney Atlantik Okyanusu’nun etkisiyle tropikal iklimin sağladığı doğası ve kültürel zenginliği ile gidilmesi gereken en güzel şehirlerden birisidir.

Tropikal iklimin yaşandığı Rio de Janerio; sıcak iklimi, uzun ve eşsiz kumsalları, şelaleri, kanyonları, yağmur ormanları, ekolojik parkları ve yüksek dağları ile tam bir doğa mucizesi olarak görülmektedir. Sıcak ve renkli insanların yer aldığı bu şehirde müzik, dans ve futbol her şeyden daha önce gelmektedir. Dünya’nın 35.en kalabalık şehri olarak kabul edilen Rio de Janerio renklilik ve içinde barındırdığı çeşitliliğin sembolü olarak ifade edilmektedir.

Rio de Jenario şehrinde düzenli olarak yapılan dünyanın en ünlü festivali ve en büyük karnavalı olarak bilinen Rio Karnavalı düzenlenmektedir. Bu karnavalda düzenlenen geçişlerde samba okulları ve milyonlarca insan dans ederek ve çeşitli renkli kıyafetlerle yer almaktadır.

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler

Corcovado Tepesi

Corcovado, Portekizce’de kambur anlamına gelen ve Rio de Janerio şehrinde yer alan 710 metrelik bir dağdır.Ulusal bir park olan Tujika Ormanı’nda yer alan Corcovado şehrin hemen hemen her yerinden rahatlıkla görülmektedir.Dünyaca tanınmış ve Rio de Janeiro’nun önemli simgelerinde biri olan 38 metre yüksekliğindeki Kurtarıcı İsa Heykeli bu dağın doruğunda yer almaktadır.Bu dağa ve heykele ulaşım oldukça dar olan bir yoldan veyahut 3.8 km uzunluğundaki raylı demiryolu ile sağlanmaktadır.Dağın doruğuna ulaşım 20 dakikaya yakın sürmekte olup,20 dakikada bir sefer bulunmaktadır.Demiryolu ile ulaşım her sabah 8.30 ile akşam 18.30 arası her gün kullanıma açıktır.Yılda yaklaşık olarak 300.000 kişinin en sık ziyaret ettiği yer olan ve doruğunda yer alan heykel ve gözetleme platformu ilk görülecek yerlerden birisidir.

RİO DE JANERİO HARİTA BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Niteroi Çağdaş Sanat Müzesi

Nterio Çağdaş Sanatlar Müzesi Rio de Janerio Eyaleti’ndeki Niteoi şehrinde yer almaktadır. Niteroi şehrinin simgesi olan uzay mekiği görünümündeki bu yapı Brezilyalı ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmış ve inşaat mühendisi Bruno Contarini’nin desteğiyle 1996 yılında bu proje tamamlanmıştır. Uçan bir çay bardağı tabağını andıran bu müze Rio de Jenario’da görülmesi gereken en özel yerlerden biridir.

Metropolitan Katedrali

Modern bir tarzda Edgar Fonseca tarafından tasarlanan ve Maya mimari tarzı ve piramitleri şeklinde 1964 ve 1979 tarihleri arasında inşa edilen Metropolitan Katedrali şehir merkezi içerisinde yer alan gökdelenlerin arasından sıyrılmış durumdadır. Dışardan bakıldığında katedral olarak gözükmese de içerisindeki tinsel ve ruhsal yapı sizi kendine hayran bıraktıracak türdendir. İçerisindeki renkli camları ve yaklaşık olarak 20.000 kişi kapasitesiyle büyüleneceğiniz bir ortam sizi bekliyor.

Copacabana

Copacabana,Rio de Janerio şehrinin güney bölgesi olan Zona Sul’da yer almaktadır.Yaklaşık olarak 4 km uzunluğunda bulunan dünyanın en tanınmış plajlarından biri olarak bilinmektedir. Copacabana plajı boyunca oteller, restoranlar, barlar, gece klüpleri ve rezidans binaları yer almaktadır. Renkli gece hayatı ve eğlence merkezli bu plajı özellikle yeni yıl kutlamalarında binlerce kişi ziyaret etmektedir. Copacabana’ya 40’tan fazla otobüse ek olarak üç metro istasyonunda da ulaşılabilmektedir. Uzanıp güneş ve tatilin tadını çıkarabileceğiniz Dünya’nın en güzel plajlarından biri olan Copacabana Plajını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Alternatif Gezi Noktaları

Bunların dışında Sugar Logaf Tepesi’den şehrin eşsiz manzarasını, Rodrigo de Freitas Gölü’nün etrafında bulunan bisiklet parkurunu, Enrique Lage Parkı’ndaki yeşille bezenen doğasını, modern ile eski dönem etkilerinin iç içe geçtiği Centro’yu ziyaret edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 250 bin turistin ağırlandığı, Paskalya’dan 7 hafta önce düzenlenen ve 4 gün süren Rio Karnavalı sizlere ayrı bir renk çümbüsü ve farklı bir deneyim katacaktır. Ancak bu karnavala katılabilmek için aylar öncesinden rezarvasyon yapılması gerekliliği unutulmamalıdır.

Havalimanı ve Ulaşım

Rio de Jenario şehrine İstanbul’dan direkt uçak seferi bulunmamakla birlikte tüm Avrupa ülkelerinden aktarmalı olarak Rio’ya ulaşabilmek mümkündür. Şehir merkezinin 20 km kuzeyinde bulunan Rio de Janeiro–Galeão Uluslararası Havaalanı Brezilya’nın en büyük havaalanları arasında yer almaktadır.Bunun dışında Santos Dumont Havaalanı da şehre yakınlığı sebebiyle tercih edilebilir.Şehir merkezine ise taksi,özel araç veya otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.05.30 – 22.00 saatleri arasında her yarım saatte otobüslerin çalıştığı havaalanından yaklaşık 45 dakika da şehrin birçok noktasına rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.Rio de Janeiro’nun birbirinden güzel resimlerini görmek ve incelemek isterseniz aşağıda sizler için sunduğumuz galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

RİO DE JANEİRO RESİMLERİ VE FOTOLARI

 

Bir önceki yazımız olan İbradınin Saklı Cennetleri başlıklı makalemizde İbradı Gezilecek Yerler, İbradı Görülecek Tarihi Yerler ve İbradı Otel Pansiyon Kalacak Yer hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Uçakta Kabul Edilmeyen Eşyalar Nelerdir?

Merhabalar gezilecekyer.org'un değerli takipçileri.Bildiğiniz gibi artan terör olayları nedeni ile uçaklar ile seyahat etmek isteyen kişiler yoğun bir şekilde aramadan...

Kapat