Rize Kalesi Gezilecek Yerleri ve Bilgileri

Sevgili gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazıda Tarihi yerleri severlerin dikkatini çekebilecek bir yeri görüntüsüyle, manzarasıyla sizleri büyüleyecek Rize Kalesini aktaracağız.

Rize Kalesi

Kale, şehir merkezinin güneybatısında bir tepe üzerine kurulmuştur. İç ve aşağı kalelerden oluşur. Rize, Karadeniz bölgesinin en güzel köşelerinden biridir. Ilık iklimi, gür ormanları, karlı ve bulutlu dağları, denizi, içme ve ılıcaları ve her mevsim yemyeşil güzelliğiyle çok zengin bir turizm potansiyeline sahiptir. Rize Kalesi, şehrin tarihselliğinin simgesi olması dolayısıyla ülkemiz kültür tarihi açısından da önemlidir. Günümüzde kale dört bölümde incelenmektedir. İç kale, aşağı kale, Surlar, İç Kale ile Atatürk Caddesi arasındaki Dış Kale kalıntıları.  Sur duvarlarını güçlendirmek için yapılmış destek kuleleri ve savunma amaçlı yapılmış savunma kuleleri mevcuttur.

Kale ve sur yükseklikleri yaklaşık 2 metre ile 20 cm arasında değişmektedir. İç Kale deniz seviyesinden 150 m. yükseklikte, doğal bir yükselti üzerine yapılmıştır. Düzgün olmayan, yamuk şekilde bir planı olan İç Kale’nin girişi doğu yönündedir. İç kale bir dönem Cenevizliler tarafından kullanılmıştır. Bir zaman harap olmuş ve sonrasında Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde yenilenmiştir. Duvar kalınlıkları 2-3 metre civarındadır. Yapı malzemesi olarak yontma taş ve horasan harcı kullanılmıştır. Kalenin güneyinde yer alan ve 1989 yılında onarım gören bölümler ise düzgün yonu taşıdır.  Günümüzde Karadeniz’in bu güzel şehrine gelen turistlerin ziyaret ettiği noktalardan biridir. Kale hem görkemli yapısıyla hem de Rize şehir merkezinde bulunması sebebiyle yoğun bir ilgi görmektedir. Özellikle tarihi yerleri sevenler için gezilip görülmeye değer bir yerdir.

Rize kalesi civarında birçok cafe ve restaurantlar bulunmaktadır. Günün yorgunluğunu buralarda bir şeyler yiyip, içerek atabilirsiniz.

Rize Kale cafe de sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. Rize botanik çay bahçesinde yeşillikler içinde güzel manzarasıyla bir şeyler içebilirsiniz.

Rize Kalesi ulaşım

Rize Kalesi, Rize şehir merkezindeki Kale Mahallesi’nde yer almaktadır.  Rize Kalesi ile Rize Otogarı arasında yaklaşık 1,5 kilometre mesafe bulunmaktadır. Yol kısa olsa da çıkacağınız merdivenler sizi biraz yoracaktır. Dinlene dinlene çıkabileceğiniz Rize Kalesi’ne vardıktan sonra göreceğiniz Rize manzarası, yorgunluğunuza değecektir. İl merkezinde bulunduğu için kolay bir ulaşım yoluna sahiptir.Rize Kale’sinin birbirinden güzel görsellerini görmek isterseniz sizler için hazırlamış olduğumuz galerimizi inceleyebilirsiniz.

RİZE KALESİ GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Bursa Suuçtu Şelalesi Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Su uçtu Şelalesi hakkında bilgiler, Su uçtu Şelalesi hangi şehirde ve Su uçtu Şelalesi nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Cape Town Hakkında Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Güney Afrika’nın en gizemli yerlerinden ve iki büyük okyanusu birleştiren şehir olan Cape Town’a gidiyoruz....

Kapat