Romantik Bir Venedik Gezisi Hakkında Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Dünya’nın ve Avrupa’nın en romantik şehirlerinden, köprüler ve kanallar şehri olarak anılan İtalya’nın nadide şehirlerinden Venedik’teyiz.

Venedik Nerededir

Adriyatik Denizi’nin kıyılarında ve Kuzey İtalya’nın doğusunda yer alan şehir, kıyı şeridi boyunca uzanan Venetian Lagoon bataklığında, Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasında yer almaktadır.

Venedik Hakkında Bilgiler

Romantizmin kenti olarak da bilinen Venedik, 118 adacıktan oluşmaktadır. Bu adacıkları birbirine bağlayan 170 kanal ve 400 köprü bulunmaktadır. Venedik ismi, milattan önce 10. yüzyılda burada yaşayan Veneti insanlarından dolayı bu şekilde anılmıştır.  Ayrıca Venedik “La Dominante”, “Serenissima”, “Adriyatiğin Kraliçesi“, “Sular Şehri“, “Maskelerin Şehri“, “Köprülerin Şehri“, “Yüzen Şehir“, ve “Kanallar Şehri” olarak bilinmektedir. Ulaşımın kayıklarla sağlandığı Aşıklar kentinde, senenin belli dönemlerinde şehir meydanı bile 10-15 cm sular altında kalmaktadır. Venedik Ortaçağ ve Rönesans dönemi boyunca denizlerdeki en önemli kuvvet olduğu kadar 13. yüzyıldan 17. yüzyılın sonlarına kadar sanatın ve ticaretin çok önemli merkezi konumundaydı. Bu nedenle tarihte Avrupa’nın en önemli ticaret okullarına da ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Venedik, daracık dolambaçlı sokakları, görkemli sarayları, kiliseleri, kanalları ve köprüleri ile kendinizi rüyalar aleminde hissedebileceğiniz eşsiz şehirler arasındadır.

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik Büyük Kanal (Canal Grande)

Canal Grande olarak adlandırılan Büyük Kanal, geniş bir S şeklindedir. 3800 metre uzunluğunda ve yaklaşık 5 metre derinliğindeki kanal, Venedik’te su trafiğinin aktığı ana hattır. Kanal üzerinde genel taşıma deniz otobüsleri, gondol, özel bot ve deniz taksileri tarafından sağlanmaktadır. 170 civarında birbirinden harika yapının bulunduğu büyük Kanal kıyısında, Venedik’in zengin aileleri birbirleriyle yarışmaktadır. Barbaro Sarayları, Ca’ Rezzonico, Ca’ d’Oro, Palazzo Dario, Ca’ Foscari, Barbarigo Sarayı ve Venier dei Leoni Sarayları;Santa Maria della Salute basilikası, Ponte Delgi ScalziRialto ve Ponte dell’Accademia tarihi köprüleri gibi birçok sayısız tarihi ve mimari değerler yer almaktadır.

San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco a Venezia)

San Marco Meydanı’nda yer alan Bizans mimarisi sanatının en iyi bilinen örneklerinden biri olarak şehrin en meşhur kilise yapılarından biri olan San Marco Bazilikası, 5 adet kubbesi ve kilisenin özellikle renkli camları ve oymaları ile Venedik’in en önemli yapıtlarından biridir.İçerisinde barındırdığı Altın yaldızlı bu mozaikler sebebiyle Chiesa d’Oro (Church of gold) ‘’Altın Kilise’’ ile olarak da bilinmektedir. 9. yüzyılda yapılmış olan San Marco Bazilikası mozaikleri, kabartmaları, oyma eserleri, kemerli mermer sütunları, altın heykelleri ve cam işlemeleri ile Venedik’in gezilecek yerleri arasında mutlaka yer almalıdır.

Venedik Gezilecek Diğer Yerler

 • San Marco Meydanı
 • Rialto Köprüsü
 • Palazzo Ducale
 • Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası
 • Dükler Sarayı
 • Aziz Mark’ın Çan Kulesi
 • Ca’ d’ORo
 • Accademia
 • Murano Adası
 • Burano Adası
 • Ahlar Köprüsü
 • Venedik Lagünü
 • Santa Maria della Salute Bazilikası
 • Mark Saat Kulesi
 • Scuola Grande di San Rocco

Venedik Gece Hayatı

Aşıklar kenti Venedik diğer Avrupa şehirlerinin aksine gece hayatı biraz daha sakin olan bir şehirdir. Özellikle gece kulüpleri ve barların yoğun olduğu Lido bölgesi her daim hareketli olan bir bölgedir. Akropol, Molocinque, Osteria da Codroma , Piccolo Mondo gibi gece kulüpleri, 10 Metri Quadrati, AquAlta, Bacaro Caz, El Refolo gibi şarap barları, Venedik Caz Kulübü gibi canlı müzik veya Scuola Grande San Rocco gibi klasik müzik dinleyebileceğiniz mekanları tercih edilebilirsiniz.Ya da gece ışıklandırmasıyla eşsiz bir manzaraya sahip olan sular üstündeki Venedik’te saatlerce yürüyerek harika bir gece geçirebilirsiniz.

Venedik Ne Zaman Gidilir

Her mevsim gidilebilir turistik bir şehir olan Venedik’in nisan ayı gibi havaların ısınması ile birlikte hareketliliği de artmaktadır. Sıcaklığın en düşük olduğu ocak ayında ve yağış olan dönemlerde şehir meydanı su altında kalabildiğinden bu dönemlere dikkat edilmelidir. Venedik’e gidilebilecek ve şehrin imkanlarından faydalanabileceğiniz en uygun dönem Nisan- Ekim arası dönemdir. Ayrıca 800 yıl önce kutlanmaya başlayan ve şubat ayı sonlarına denk gelen Venedik Karnavalının olduğu dönemde bölgenin en fazla turist çektiği dönemler arasındadır.

Venedik Nasıl Gidilir

İstanbul’dan Venedik’e Alitalia ve Türk Hava Yolları tarafından direkt olarak uçak seferleri bulunmaktadır. Yaklaşık 2,5 saatlik bir uçuşun ardından Venedik’e ulaşabilirsiniz. Venedik’te Marco Polo Havaalanı ve Venice Treviso Airport olmak üzere iki havaalanı bulunmaktadır. Marco Polo Havaalanı şehir merkezine yaklaşık olarak 15 kilometre, Venice Treviso ise 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Taksi ve otobüs seferleri ile rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Venedik Nerede Kalınır

 • Hilton Molino Stucky Venice Hotel
 • Hotel Antiche Figure
 • Hotel Al Ponte Mocenigo
 • Carnival Palace Hotel
 • Hotel Canal Grande
 • Ai Mori d’Oriente Hotel
 • Al Ponte Antico Hotel
 • Arcadia Boutique Hotel

Venedik gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

VENEDİK GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Macaristan Budapeşte Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde Budapeşte, budapeşte gece hayatı ve budapeşte gezil hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çal Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda Trabzon ilindeki  yer altı cenneti misali bir yer olan Çal Mağarası’nı sizler için araştırdık ve...

Kapat