Romanya Gezilecek Yerleri – Romanya Nerede

Romanya Gezilecek Yerleri – Romanya Nerede; Orta Avrupa’nın güneybatısında yer alan Romanya, güneyde Bulgaristan, güneybatıda Sırbistan, kuzey ve kuzeydoğuda Ukrayna ile Moldova, kuzeybatıda ise Macaristan ile komşudur.

Romanya Gezilecek Yerleri – Romanya Nerede

237.500 kilometre karelik bir alana sahip olan ülkenin başkenti Bükreş şehridir.

Romanya Nüfusu

Ülkenin nüfusu 2011 yılı verilerine göre 20.121.641 kişiden oluşmaktadır. Nüfusun yüzde89.5’ini Rumenler, yüzde 6,6’sını Macarlar, yüzde 2,5’ini ise Alman kökenliler oluşturmaktadır.

Romanya Önemli Şehirleri

Bükreş: Romanya’nın başkenti ve aynı zamanda en kalabalık şehridir. 2.354.510 kişinin yaşadığı şehir son derece modern olan mimarisi ve düzenli şehirleşmesi ile dikkat çekmektedir. Tuna nehrinin bir kolu boyunca inşa edilen şehrin tarihi, Kazıklı Voyvoda olarak da bilinen Vlad Tepeş dönemine kadar uzanmaktadır.

Braşov: Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer alır ve kış turizmi ile ün yapmıştır. Dağ sporları ve Kayak merkezleri için tercih edilen güzel bir bölgedir.

Romanya Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin resmi dili Rumencedir. Bunun dışında ülkede yaşayan Alman ve Macarların etkisi ile Macarca ve Almanca da konuşulmaktadır. Ülkenin yüzde 82’si Hristiyandır. Bunlar arasındaki en kalabalık grubu Ortodokslar oluşturmaktadır. Avrupa’daki en yüksek ateist nüfusa sahip ülkelerden biri olan Romanya’da yaklaşık yüzde 18’lik kesim hiçbir dine inanmamaktadır.

Romanya İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkede tipik bir karasal iklim görülür. Yaz ayları genel olarak sıcak ve kurak iken, kış ayları kar yağışlı ve çok sert geçmektedir. Kayak yapmak için ülkeye gitmek isteyenler Aralık ve Mart ayları arasını tercih edebilirler. Yaz turizmini sevenler ise yaz aylarında bu ülkeyi ziyaret edebilirler.

Romanya Gezilecek Yerler

Birçok gezilecek yere sahip olan Romanya’da, başkentten başlayarak güzel yerleri gezebilirsiniz. Herastrau Gölü ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Nicolae Balcescu Bulvarı ve Herastrau Parkı diğer önemli mekânlardır. Parlamento Sarayı eşsiz mimarisi ile dikkat çekmektedir. Kış turizmi için Braşov bölgesine gidebilir ve buradaki kayak merkezini görebilirsiniz. Deniz ve kumsal isteyenler için de Romanya’da alternatifler vardır. Köstence bölgesi, ülkenin deniz kenarındaki turistik bölgesidir. Güzel bir kumsala ve temiz bir plaja sahip olan bölge, ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Romanya Tarihi Yerleri

Ülkede birçok tarihi mekân vardır. Bunların başında da meşhur kazıklı voyvoda’nın kalesi gelmektedir. Bran Kalesi, Braşov yakınlarındadır. Bunun yanı sıra Cretulescu Kilisesi, Mogosoaia Sarayı, Black Church, Old Town gezilmesi gereken diğer yerlerdendir.

Romanya Gece Hayatı

Hızlı bir gece hayatına sahip olan ülkede başkent Bükreş, çılgın eğlenceleri ve partileri ile ün yapmıştır. Sabahlara kadar herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadan, eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Bükreş’teki en ünlü mekânlar Piranha, Bamboo, La Motoare, Fire Club, Kulthurhaus, Gren Hours adlı eğlence merkezleridir. Braşov şehri ise özellikle kış aylarında eğlenceli bir gece hayatına sahiptir. Dağ eteklerinde yer alan bar ve diskotekler sabaha kadar açıktır. En ünlü mekânlar ise Groove Garden, Bavaria, King’s Pub, Paris Panam ve Dean’s adlı gece kulüpleridir.

Romanya Ne Yenir/ Ne İçilir

Uzun süre Osmanlı egemenliğinde kalan Romanya, Türk mutfağından da oldukça etkilenmiştir. Lahana Sarması, Mititei adı verilen sulu köfte, Tokitura adındaki et yemeği son derece lezzetlidir. Mısır unundan yapılan Mamaliga yemeği de denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Izgara, kebap, sarma, tavuk suyu çorba gibi Türk yemekleri de halk arasında sıkça pişirilmektedir. Türk Kahvesi ve Türk Çayı da ülkede son derece popülerdir. Romanya’ya özgü yerel şaraplar da oldukça lezizdir ve mutlaka denenmelidir.

Romanya Nasıl Gidilir

Türkiye’den Romanya’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır ve THY ile sadece 1 saat 30 dakikalık bir yolculuğun ardından başkent Bükreş’e inebilirsiniz.

Romanya Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Sudan Nerede – Sudan Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Başkanlık Sarayı, Camii Kebir ve Sudan Din ve Konuşulan Dil hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

romanyanın gezilecek şehirleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sudan Nerede – Sudan Gezilecek Yerleri

Sudan Nerede – Sudan Gezilecek Yerleri; Resmi adı Sudan Cumhuriyeti olan ülkedir. Kuzey Sudan da denir. Afrika’nın en geniş üçüncü...

Kapat