Rüyalar Ülkesi Dubai Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere son yılların hızla yükselişine devam eden yatırım merkezi olmasının yanında, lüksü, ihtişamı, sıcak iklimi, alışveriş merkezleri, otelleri, yüksek binaları ve sahilleriyle gezilmesi gereken yerlerden biri olan Dubai ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Dubai İle İlgili Bilgiler

Dubai, Arap Yarımadası’nda Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten birisidir. Dubai, 1900’lü yıllarda küçük bir balıkçı ve liman kasabası durumdaydı. Ancak 1969 yılında bölgede petrolün bulunması ile Dubai’nin geliri devamlı ve hızla yükselerek Dubai bir ticaret, alışveriş ve turizm kenti haline gelmiştir. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en yüksek nüfusuna ve Abu Dabi‘den sonra ikinci en geniş yüzölçümüne sahip emirliği durumundadır.

Bugün, Dubai Ortadoğu ve Basra Körfezi bölgesinde sürekli gelişen dünya çapında bir kent olarak ticari ve kültürel bir merkez, kozmopolit bir metropol kenti durumundadır. Aynı zamanda yolcu ve kargo taşımacılığı bakımından taşımacılık merkezlerinden birisidir. Dubai ekonomisi tarihsel olarak petrol sanayisi üzerine kurulmuş olsa da, Emirlik batı tipi işletmecilik usulleriyle yürüttüğü turizm, havayolları, gayrimenkul işlemleri ve mali hizmetler alanında önemli gelir kalemlerini oluşturmuştur.

Dubai son zamanlarda geniş ölçekli inşaat projeleri ve sportif karşılaşmaları ile dünyanın ilgisini çekmektedir. Dubai, aralarında dünyanın en yüksek binası olan Burç Dubai‘nin de bulunduğu çok sayıda gökdelen ve yüksek binaları, iddialı bir proje olan insan yapımı Palmiye Adaları, otelleri ve bölgenin ve dünyanın en geniş ölçekli alışveriş merkezleriyle bir sembol durumuna gelmiştir. 2012 yılı verilerine göre, Dubai en pahalı kentler sıralamasında Ortadoğu’da birinci, dünya sıralamasında ise yirmi ikinci kent durumundadır.

Dubai Nerede

Arap Yarım Adası’nın Basra Körfezi kıyılarında kurulmuş olan Dubai,16 m.deniz seviyesinde bulunmaktadır.

Dubai Gezilecek Yerler

Burç Halife ( Burj Khalifa)

Burç Halife  (Burj Khalifa), Dubai’de inşası  4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdelenidir. Bu dev yapı 828 metrelik yüksekliğe sahiptir ve 160 katı kullanılabilir bir yapıdır. Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapılmıştır. Bu da dünyada ilk defa betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırmıştır. Ayrıca binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamıştır. Köşeleri ise keskin değil, dairesel birleşimlerle yapılmıştır. Burç Halife görkemi, güzelliği ve mimari tasarımının yanında tam bir rekor canavarı durumundadır. Şuan ki mevcut rekorları şöyledir;

En çok katlı yapılar

– En yüksek bina

– Şimdiye kadar yapılmış her açıdan en yüksek yapı

– Dünyanın en yükseğe çıkan asansörü

– Dünyanın en hızlı asansörü

– Dünyanın en yüksekte yer alan camisi

– Dünyanın en yüksek restoranı

– Dünyanın en yüksek gece kulübü

Palmiye Adaları

Palmiye Adaları Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’ de Basra Körfezi kıyısında bulunan yapay takımadalar topluluğudur. Yapay takımadalar Palm Deyra,Palm Cumeyra ve Palm Cebel Ali’dir.  Her bir yerleşim yeri üst çevresi bir hilal ile kapalı bulunan Palmiye Ağacı görünümünde olan Palmiye Adaları’nın yerleşim de çok sayıda ikamet, serbest alan ve eğlence merkezleri barındırması planlanmaktadır.

İlk iki ada Palm Cumeyra ve Palm Cebel Ali yaklaşık olarak 100,000 m3 kaya ve kum ihtiva etmektedir. Palm Deyra, yaklaşık olarak 1 milyar metre küp kaya ve kum içerecektir. Üç adada sahile kıyı villalar, apartmanlar, marinalar, su konulu eğlence parkları, alışveriş merkezleri, spor tesisleri, sağlık kaplıcaları ile birlikte toplam 100 lüks hotel olarak düşünülmektedir.

Burç El Arap

Burç El Arap ya da “Arapların Kulesi” olarak anılmakta olup, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nde lüks bir oteldir. İsmi Yelken Otel olarak da geçmektedir.

Yapımına 1994 yılında Basra Körfezi yakınlarında başlanan otel 1 Aralık 1999 yılında kapılarını müşterilerine açmıştır. Otel deniz kıyısında önceden büyük kaya bloklarının denize indirilmesiyle oluşturulan bir adacık üzerine kurulmuştur. Otel dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olmakla ün yapmıştır. Ve otele konaklama haricinde günübirlik kültür gezileri de düzenlenmektedir. Burj Al Arab, Arap Kulesi anlamına gelse de, mimari açıdan denizde yüzen bir yelkeni andırdıgı için Yelken Otel de denilmektedir.

Otelin dış yüzeyi hem mevcut ağırlığı azaltmak hem de sıcak havanın sirkülasyonunu sağlamak amacıyla büyük bez kumaşlardan yapılmıştır. Bu yönüyle de geceleri projektörlerle aydınlatılan dış yüzeyde değişik renk figürleri oluşmaktadır.

Dubai Hakkında İlginç Bilgiler

 • Dünyadaki her dört vinçten biri Dubai’de bulunmaktadır.
 • Palmiye adasına harcanan kum ile 2,5 Empire State binası doldurabilmektedir.
 • Burj El Arab binasındaki altınlar 46,265 Mona Lisa tablosuna eşittir.
 • Dubai polis arabaları son model spor arabalardır.
 • Dubai’de yaşayanların yüzde 85’i yabancı kökenlidir.
 • Deve yarışlarında robot kullanılmaktadır.
 • Burj Khalifa’nın yüksekliği nedeniyle orada oturanlar Ramazan’da oruç açmak için biraz daha fazla beklemektedirler.
 • Dünyanın en uzun binası Burj Khalifa 85 km’den görülmektedir.
 • Burj Al Arab otelinin yüzde 39’u kullanılmayan boş alandan ibarettir.
 • Dubai, çıkardığı bir günlük petrol ile 4.5 olimpik yüzme havuzu doldurulabilmektedir.
 • Dubai’nin en zengin 4 milyarderinin toplam varlıkları Honduras’ın milli gelirine eşittir.
 • Yaz aylarında şehir çok sıcak, her bina klimalı, otobüs durakları dahi klimalıdır.

Dubai Gece Hayatı

Dubai, diğer özellikleri kadar çekici ve gösterişli olmasa da Dubai gece hayatı’nın etkisi daha düşüktür. Dini kurallar nedeniyle cadde ve sokaklarda alkol satan dükkanlar bulamayabilirsiniz. Bulunsa dahi içki alabilmeniz için müslüman olmamanız gerekmektedir. Bunun dışında Dubai eğlence hayatı genellikle otellerin barlarında ve gece kulüplerinde yoğunlaşmış durumdadır.

 Dubai Nasıl Gidilir

Dubai’ye Türkiye’den Türk Hava Yolları ve Emirates Hava Yollları’nın direk uçuşları ile gidilebilmektedir. İstanbul-Dubai uçuşları yaklaşık olarak 4 saat sürmektedir. Ayrıca Fly Dubai Hava Yolları Sabiha Gökçen Havaalanı kalkışlı olmak üzere haftada 5 gün, Air Arabia Hava Yolları Sabiha Gökçen’den kalkışlı olmak üzere her gün, ayrıca Etihad Hava Yolları haftada 5 gün olmak üzere ve Türk Hava Yolları’da haftada 4 gün olmak üzere başkent Abu Dhabi’ye havayolu ulaşımı sağlamaktadır. Bu alternatif uçuşlar ile uçabilir oradan karayolu ile Dubai’ye ulaşabilirsiniz.

DUBAİ GEZİLECECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Kırşehir Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde kırşehir gezilecek yerleri, kırşehir hakkında bilgi ve kırşehirin en güzel yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Alanya Gezilecek Yerleri ve Otelleri

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları sömestr tatiline sayılı günler kala acaba biz nerede tatil yapsak? Diye düşünüyorsanız önce bir sitemize göz gezdirin.Sizler...

Kapat