Sabun Çayı Şelalesine Nasıl Gidilir ve Ne Yapılır?

Değerli gezileceker.org okurlarımız bu yazımızda su ve doğaseverlerin ilgisini çekebilecek doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini hayran bırakan bir şelaleyi araştırdık Sabun Çayı şelalesi ve sizlere aktaracağız.

Sabun Çayı Şelalesi

Sabun çayı şelalesi Osmaniye ilinde bulunan Ceyhan nehrine dökülen çaydır. Bu çay Düziçi ovasının büyük bölümünün sulamaktadır. Çukurova tarihi ile ilgi çektiği kadar doğal güzellikleriyle ve bereketli topraklarıyla ilgi çekmeyi başarmaktadır. Sabun çayı şelalesi Düziçi ilçesinin düldül dağı eteklerinde yer almaktadır. Bu şelale özellikle fotoğraf düşkünü birçok yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Sabun çayı şelalesi eşsiz doğal güzelliğe sahiptir. Yaklaşık 10 metre yükseklikten akmaktadır. Sabun çayı şelalesi özellikle haftasonu haftanın yorgunluğunu atmak isteyen bir ok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalan vatandaşlar soğuk suda serinlemek için ve şifa bulmak için sabun çayı şelalesine gelmektedir.

Şelalenin yukarı kısmında, halk arasında karasu olarak bilinen bir kaynak bulunuyor. Bu kaynaktan gelen suyun şifalı su olduğu söyleniyor. Bu suyun mide rahatsızlıklarına, kaşıntı ve birçok deri hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Suyu oldukça berrak ve temiz olan sabun çayı şelalesinin içinde birçok balık çeşidi yaşamaktadır. Sabun çayı şelalesi dört şelalenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Şelale çevresinde ziyaretçiler hem temiz havanın keyfinin çıkarıyor hem de güzel manzara karşısında piknik yapabiliyorlar. Haftasonu ziyaretçi sayıları 500’ü geçmekte olduğu gözlemlenmiştir.

Sabun çayı şelalesi Çukurova bölgesinde gezilip görülmeye değer yerlerden biridir.

Daha çok insan tarafından tanınması için şelale ve civarı için yapılan en önemli tanıtımlardan biri de James Bond serisinin son filmi Skyfall’un bazı sahneleri civarda çekildiği için, Sabun Çayı Şelalesi ve bulunduğu bölge, kültürel açıdan daha da fazla önem kazanmaktadır.

Sessiz, sakin, serin ve doğa ile iç içe olması sebebiyle özellikle yaz ayların tercih edilen Sabun Çay Düziçi halkının oldukça ilgisini çekmektedir.

Sabun Şelalesine Ulaşım

Adana ve Osmaniye yaklaşık 96 km’dir. Özel aracınızla 1 saat sürmektedir. Otobüs seferleri bulunmaktadır. Sabun çayı şelalesine ulaşım için patika yol yapılmıştır. Ziyaretçiler belirli bir yerde araçlarını bırakıp eşsiz manzara içinde yürüyerek sabun çayı şelalesine ulaşabilirler.

Sabun çayı şelalesi muhteşem fotoğrafları için aşağıda sizler için hazırladığımız galerimize bakabilirsiniz.

SABUN SUYU ŞELALESİ FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Gülhane Parkı Hakkında Nerededir ve Hakkında Bilgileri başlıklı makalemizde gülhane parkı gezilecek yerleri, gülhane parkı hakkında bilgiler ve gülhane parkı nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

osmaniye sabun çayı şelalesi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gülhane Parkı Hakkında Nerededir ve Hakkında Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, İstanbul’un en eski, en büyük ve en ünlü parkları arasında gösterilen Gülhane Parkı ile bilgiler...

Kapat