San Diego – San Diego Nerede

San Diego, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaleti sınırları içinde yer almakta olup; ülkenin sekizinci, eyaletin ise ikinci büyük şehridir. Ilıman iklimi ve eşsiz plajları ile tatilcileri cezbeden şehir, bulunduğu coğrafya itibarıyla aynı zamanda stratejik bir öneme sahiptir. Zira, Meksika sınırındaki San Diego şehri, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetlerinin Pasifik Okyanusu Merkezi durumundadır.

San Diego – San Diego Nerede

San Diego Hakkında Bilgi ve San Diego Tarihi

San Diego şehrinin tarihinin 10 bin yıl önceye kadar dayandığı ileri sürülmektedir. Bölgede ilk yerleşim gösterenler Kumeyaay yerlileridir. Şehrin bugünkü halinin temelleri 1769 yılında atılmıştır. Meksika – Amerika Savaşı’nın sonrasında, 1850 yılında, San Diego Amerika Birleşik Devletleri’nin bir şehri haline gelmiştir.

San Diego Gezilecek Yerler

San Diego’da görmeye değer birçok yer mevcuttur. Bunlar arasında en önde gelenler ve görmeden dönülmemesi tavsiye edilenler şunlardır:

San Diego Hayvanat Bahçesi (San Diego Zoo)

Balboa Park’ta bulunan hayvanat bahçesi dünyanın en ünlü hayvanat bahçelerinden biridir. Bu ünün ana nedeni ise hayvanat bahçesinde bulunan panda ve koalalardır. 3000’den fazla hayvanın barındırıldığı hayvanat bahçesinde, yağmur ormanları gibi doğal ortamlar oluşturularak hayvanların konforu mümkün olduğunca ön planda tutulmuştur.

Sea World

San Diego’nun dünya çapında ünlü yerlerinden biri olan Sea World, birçok su şovunun belirli bir çizelge doğrultusunda gerçekleştirildiği büyük bir su ve eğlence parkıdır. Şovlara önceden bilet alınması ve şov saatinden yaklaşık olarak 15-20 dk önce parkta hazır olunması tavsiye edilmektedir. Parkın adı kadar ünlü katil balinası Shamu, seyircilere unutulmaz saatler yaşatan şovların ana kahramanıdır.

San Diego’da gezilmesi ve görülmesi tavsiye edilen diğer yerlerden bazıları şu şekildedir:

Wild Animal Park

Balboa Park

Old Town

La Jolla

Mission Körfezi

Del Mar

Coronado Adası

Mount Soledad

Legoland,

Gaslamp Quarter,

Midway Müzesi

Pasifik Plajı, vb.

San Diego ya Nasıl Gidilir

San Diego’ya ortalama 20 saat süren bir uçuş ile aktarmalı olarak ulaşmak mümkündür. Şehre ısı farklılıkları çok fazla olmadığından her dönem gidilebilir. Ancak, amaç deniz- kum- güneş tatili yapmak ise San Diego’ya Mayıs- Eylül döneminde gidilmesi tavsiye edilmektedir.

San Diego da Ne Yenir San Diego Yemekleri

Ilıman iklimin hüküm sürdüğü San Diego’da sebze ve meyvenin birçok çeşidinin yetiştiği ve tüketildiği gözlemlenmektedir. Amerika’nın her yerinde olduğu gibi San Diego’da da fast- food yemek türünü ve bu yönde hizmet veren restoranları sıklıkla görmek mümkündür. Meksika sınırında yer alan şehirde, özellikle Old Town (Eski Şehir) olarak isimlendirilen bölgede, Meksika yemeklerinin yenebileceği restoranlar oldukça fazla sayıdadır. Dünya mutfaklarının birçoğunun en iyi uygulamalarını da şehirdeki birçok restoranda bulmak mümkündür.

Amerika San Diego Resimleri

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Enez – Enez Oteller – Enez Nerede

Antik çağlarda adı “Anios” şeklinde olan, Yunan Prensesi “Eneyaz”dan adını alan şirin tatil beldesi Enez, Edirne’ye bağlı bir ilçe olup,...

Kapat