San Francisco Hakkında Herşey

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, rüyalarımızı süsleyen güzellikte, ünlü kızıl Golden Gate Köprüsü’nün bulunduğu yer, birçok filmden aklımızda kalan yokuşları, devasa yapıları, eğlenceli sokakları ve renkli gece hayatıyla hayaller kenti San Francisco’dayız.

San Francisco Nerededir?

San Francisco veya City and County of San Francisco Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde yer almaktadır.

San Francisco Hakkında Bilgiler

San Francisco Yarımadası’nın kuzeyine kurulmuştur. Şehrin batısında Büyük Okyanus, kuzey ve doğusunda ise San Francisco Körfezi bulunmaktadır. Şehir, San Francisco Körfezi Bölgesi’nde en önemli kültürel ve finansal merkez durumundadır. San Francisco 1906 yılında meydana gelen yıkıcı deprem ve yangınlarla adeta yok olmuş, fakat kısa sürede tekrar inşa edilmiştir. Gelişen hippi akımı, gay hakları hareketi ile San Francisco, Birleşik Devletler içerisinde liberalizmin adeta kalesi durumuna gelmiştir. San Francisco Batı’nın Wall Street’i, yani finans merkezidir. Ayrıca teknoloji dünyasının merkezi sayılan Silikon Vadisi de bu şehrin sınırları içerisindedir. San Francisco’da tüm mağazaları kolaylıkla bulabilirsiniz. San Francisco aynı zamanda sunduğu turist atraksiyonlarının sayısına bağlı olarak sonsuz hediyelik eşya seçeneği sağlayan bir şehirdir. San Francisco’nun meşhur China Town (Çin Mahallesi) Bölgesi’nin varlığı bunun kanıtı niteliğindedir.

San Francisco Gezilecek Yerler

 Golden Gate Köprüsü ( Altın Kapı)

Golden Gate Köprüsü, San Francisco şehrinin ve tüm San Francisco Körfez Bölgesi’nin, hatta birçokları için en az New York’taki Özgürlük Heykeli kadar ABD’nin de simgesi sayılmaktadır. Şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüsü sayılan Golden Gate, uzunluğu 2,73 km’dir. Köprü, adını San Francisco Körfezi’ne açılan 1,6 km genişliğindeki boğazdan almıştır.

Alcatraz Adası

Önceleri İspanyol’ların yönetiminde olan ada, “La Isla de los Alcatraces” (Pelikanlar Adası) adını taşımaktaydı. San Francisco Körfezi’nde sahile 2,4 km uzaklıkta 9 hektar alana yayılmış olan Alcatraz Adası, ABD’nin en ünlü hapishanelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Bugün Alcatraz Adası ve Alcatraz Hapishanesi, yılda 750 bin ziyaretçinin gittiği bir müze ve 1982 yılından beri Golden Gate Ulusal Dinlence Bölgesi’nin bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Çin Mahallesi (Chinatown)

San Francisco’daki Çin Mahallesi, kendi geleneklerini, dillerini, ibadet yerlerini, sosyal kulüpleri ve kimliğini korumaya devam eden topluluğun mekanıdır. Çin Mahallesi, San Francisco’daki Grant Caddesi ve Stockton Caddesi üzerinde yoğunlaşmış olup, 1950’lerden bu yana, sanatçı gösterileri, sokak dansları, dövüş sanatları, müzik ve moda gösterisi de dahil olmak üzere bir dizi gösteriler düzenlenmektedir. Bu Mahallede yer alan Chinatown restoranları, Dim Sum çay evleri önemli bir turistik cazibe merkezi konumundadır.

San Francisco Gezilecek Diğer Yerler

 • Fisherman’s Wharf (San Francisco Balıkçı İskelesi)
 • Union Meydanı
 • Pier 39
 • Bay Bridge (Körfez Köprüsü)
 • Alamo Meydanı
 • Sausalito
 • Angel Island
 • The Walt Disney Family Museum
 • Golden Gate Park
 • AT&T Park
 • San Francisco Teleferik Sistemi
 • Kaliforniya Bilimler Akademisi
 • Exploratorium

San Francisco Gece Hayatı

San Francisco restoranlarıyla ünlü olduğu kadar, barları ve gece kulüpleriyle de meşhurdur. Burada herkes kendi tarzında bir yere mutlaka rastlayacaktır. Şehrin güzel mekanlarından biri Elixir, hem dekorasyonu hem de sunduğu farklı kokteyllerle ziyaretçilerini mutlu eden bir mekan. Biscuits and Blues yemekle birlikte güzel müzik dinleyebileceğiniz ve tüm geceyi başka bir yere gitmeyi aklınızdan dahi geçirmeden tamamlayabileceğiniz nezih bir yerdir. San Francisco şehrinin ruhunu yansıtan mekanlardan biri de South Beach’teki Infusion. Bunların dışında şehrin sokaklarında gezerken rastlayacağınız irili ufaklı pek çok bardan biri muhakkak size hitap edecektir.

 San Francisco Nerede Kalınır

 • Taj Campton Place
 • Four Seasons Hotel San Francisco
 • Mandarin Oriental San Francisco
 • The Ritz-Carlton, San Francisco
 • The St. Regis San Francisco
 • Fairmont Heritage Place, Ghirardelli Square
 • Le Meridien San Francisco

 San Francisco’ya Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları’nın San Francisco’ya direkt uçuşları bulunmaktadır. Bunun yanında Lufthansa, Alitalia ve Air France ile aktarmalı uçuşlar yaparak da San Francisco’ya ulaşmanız mümkündür.

San Francisco gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

SAN FRANCİSCO GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Fas Gezilecek ve Görülecek Yerleri başlıklı makalemizde fas gezilecek noktalar, Fas Gezilecek Yerleri ve fas tatil yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Fas Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün hep birlikte Arap şehirleri içerisinde en etkileyicilerinden biri olan, nice imparatorluklara ve hanedanlara ev sahipliği yapmış,...

Kapat