Santa Harabeleri Nerede ve Hakkındaki Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Türkiye’nin gizli cennetleri arasında gösterilen Gümüşhane’nin turizm merkezi olan Santa Harabeleri ile ilgili bilgiler aktaracağız. Santa Harabeleri nerede, nereye bağlı, fotoğrafları, Santa Harabeleri’ne nasıl gidilir, Santa Harabeleri – Trabzon ve Gümüşhane arası kaç km? Gibi en çok merak edilen soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Santa Harabeleri Nerede

Gümüşhane şehir merkezine yaklaşık olarak 70 km mesafede bulunan Santa Harabeleri, Yağmurdere Bucağına bağlı Dumanlı Köyü’ne 9 km mesafede yer almaktadır.

Santa Harabeleri Hakkında Bilgi

Günümüzde Dumanlı olarak bilinen Santa’nın eskiden Rumca Ksantha kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı ilan edilen bu bölgenin Ortaçağ’da maden işleriyle uğraşan bir kasaba olduğu sanılmaktadır. Cumhuriyet Dönemi’nin ilk yıllarına kadar Rum nüfusunun ağırlıklı olduğu bu bölge 1923’te yapılan Nüfus Mübadelesi ile boşalmıştır. O döneme ait Rum işçiliğinin birçok sivil ve dini mimari örneklerinin yer aldığı Santa Vadisi’nde bilinen 13 kiliseden sadece beşi günümüze kadar ulaşabilmiştir. Bilinen kiliselere ek olarak günlük ibadet işlerinde kullanılması için yapılan ancak günümüze ulaşamamış Şapel, taş işçiliğinin en güzel örneklerinden olan ancak çeşitli nedenlerle özgünlüğü koruyamamış 300’e yakın konut ve 7 mahalle bulunmaktadır. Santa Harabeleri, Türkiye’deki inanç turizminin bilinen en önemli merkezlerinden Ayasofya ve Sümela Manastırı’ndan sonra Doğu Karadeniz Bölgesi’nde dini, kültürel ve ticari açıdan en önemli turizm bölgesi olmaya aday bir yerdir.

Santa Harabeleri Gezilecek Yerler

Piştoflu’da; Aziz Aya Kyriake, Aziz Christophoros ve Panteleimonos Kiliseleri,Terzili’de; Metamorfoz ve Aya Theodoros Kiliseleri, İşhanlı’da; Aziz Georgios ve Kyriake Kiliseleri, Zurnacılı’da; Aziz Kyriake,Aziz Georgios ve Aziz Constantine Kiliseleri, Binatlı’da; Aziz Georgios ve Profizitic Ilion Kiliseleri, Zincanlı’da; Apostol Pavio ve Kutsal Apostol Petro Kiliseleri, Çakallı’da; Aziz Georgios ve Zodoxu Rigis Kiliseleri Santa Bölgesinde yer almakta olup ancak bunlardan Santa  İşhanlı Kilisesi, Santa Terzili Kilisesi, Santa Piştovlu Kilisesi, Santa Çakallı Kilisesi ve Santa Sincanlı Kiliseleri olmak üzere sadece beşi günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Santa Harabeleri’ne Nasıl Gidilir

Santa Harabeleri-Gümüşhane yaklaşık 73 km mesafede yer almaktadır. Santa Harabeleri’ne Gümüşhane-Bayburt – Yağmurdere Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 20 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Santa Harabeleri Trabzon’dan yaklaşık 58 km mesafede yer almaktadır. Bunun için arabayla Trabzon üzerinden gelecekler için öncelikle Maçka’ya, Maçka yolu üzerinden Altındere Vadisi Milli Parkı ve Sümela Manastırı geçilerek Dumanlı Köyüne ve oradan yaklaşık 7 km mesafede bulunan Santa Harabeleri’ne ulaşılabilmektedir.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin gelişmeye açık en önemli turizm bölgelerinden biri olmaya aday olan Santa Harabeleri ile ilgili resimlerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

SANTA HARABALERİ FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Malatya'nın En Güzel ve Görülecek Yerleri başlıklı makalemizde malatya gezilecek yerleri, malatya hakkında kısa bilgi ve malatya nerede ve nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Karagöl Sahara Milli Parkı Hakkındaki Tüm Bilgiler

Gezilecekyer.org okurlarımız bu yazımızda Karadeniz’in doğal güzelliklerinden bir doğa harikası olan gezerken oksijen depolayacağınız Artvin ilinde bulunan bir parkı Karagöl...

Kapat