Sapanca – Sapanca Nerede

Sakarya iline bağlı bir ilçe olan Sapanca, gölü ile sadece bölgede ülkede, hatta dünyada tanınan bir belde haline gelmiştir. Sakarya’nın yüzölçümü olarak en küçük ilçesi olsa da nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ilçedir.

Sapanca – Sapanca Nerede

sapanca nasıl gidilir

sapanca

 

Sapanca Hakkında Bilgi ve Sapanca Tarihi

M.Ö. 1200’lü yıllarda Frigyalılar’ın bölgeye gelmesiyle, Sapanca, bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Sapanca, gerçek anlamda M.S. 378 yılında Bitinya Krallığı tarafından kurulmuştur. İlk defa 391 senesine ait Lazca bir kaynakta, ilçe için “Siphonensis Lacus” ismi kullanılmıştır.

Sapanca Gezilecek Yerler

İstanbul’dan 137 km uzaklıkta olan Sapanca, İstanbullular için de bulunmaz bir kaçamaktır. İlçenin doğusunda Arifiye, kuzeyinde Samanlı Dağları ve Pamukova, batısında ise Kocaeli Maşukiye beldesi bulunmaktadır. Sapanca’nın Adapazarı merkeze olan uzaklığı, 14 Kilometre olup, ilçenin en güzel manzaralardan biri Sapanca Gölü’dür.

Sakarya’da gezilmesi, görülmesi gereken yerlerden bazıları şu şekildedir:

  • Kırkpınar Köyü,
  • Kartepe,
  • Samanlı Dağı,
  • Sapanca Gölü, vb.

Sapanca Ne Yenir

Sapanca’da yemyeşil bir doğa içinde yapılacak köy kahvaltıları, alabalık restoranlarında yenecek lezzetli alabalıklar; muhakkak denenmesi gereken lezzetlerin içinde başı çekmektedir.

Sapanca Nasıl Gidilir

Sapanca’ya şahsi araç ile ulaşımlar oldukça rahattır.  Zira Sapanca, İstanbul-Ankara TEM otoyolunun üzerindedir. İstanbul gişelerinden otoyola girdikten itibaren normal bir seyirle 60-80 dakika sonra Sapanca gişelerine ulaşılmaktadır.

Bölgeye otobüs ile ulaşım da mümkündür. Günün her saatinde otobüs seferi bulmak mümkündür. Sakarya-İstanbul arasında hizmet veren iki firma günün erken saatlerinden geç vakitlere kadar talebi karşılayacak şekilde yolcu taşımaktadırlar.

Sapanca Resimleri

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

sapanca nerede,sapanca nerde,sapancada gezilecek yerler,sapanca neresi,sapancada nereye gidilir,sapanca git,sapanca nereye,sapanca nereye gidilir,sapancada nerelere gidilir,sapanca nerededir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şeytan Sofrası – Şeytan Sofrası Nerede

Ayvalık’ın güneyinde, merkezden 8 Km kadar uzaklıkta bulunan bir tepe olan Şeytan Sofrası, sönmüş bir lav birikintisinin oluşturduğu kayalıklardan teşekkül...

Kapat