Selimiye Camii Hakkında Tüm Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Dünya mimarlık tarihinin başyapıtları arasında gösterilen ve Mimar Sinan’ın  “ustalık eserim“ diye nitelediği yapıt olan Selimiye Camii ile ilgili bilgiler aktaracağız. Selimiye Camii özellikleri nelerdir? Selimiye Camii hakkında bilgi, Selimiye Camii hangi ilimizdedir? Selimiye Camii ziyaret saatleri? Selimiye Camii ne zaman kuruldu? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Selimiye Camii Nerededir?

Edirne‘nin ve Osmanlı İmparatorluğu’nun simgesi olan Selimiye Camii, kentin merkezinde, eskiden Sarıbayır ve Kavak Meydanı denilen yerde bulunmaktadır.

Selimiye Camii Hakkında Bilgiler

Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan Edirne’nin en önemli anıtsal eseri olan ve şehrin siluetini taçlandıran Selimiye Camii, 16. yy.’da Sultan II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Kesme taştan yapılan Selimiye Camii, iç bölümüyle 1620 metrekare, tümüyle ise toplam 2475 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Selimiye Camii, yerden yüksekliği 43.28 metre olan 31.30 metre çapındaki kubbesi ve çok uzaklardan dört minaresi ile göze çarpan yapı, kurulduğu yerin seçimiyle Mimar Sinan’ın aynı zamanda usta bir şehircilik uzmanı olduğunu da göstermektedir. Caminin kapısındaki kitabeye göre yapımına 1568 yılında başlanmış, 27 Kasım 1574 Cuma günü açılması planlanmışsa da ancak II. Selim’in ölümünün ardından 14 Mart1575’te ibadete açılmıştır.

İç tasarımında kullanılan ve döneminin en iyi örnekleri olan taş, mermer, ahşap, sedef ve özellikle çini motifleri ve ince işçilikleri ile kubbe ve kemerlerindeki kalem işleri, mermer döşemeli avlusu ve yapıyla bağlantılı el yazması kütüphanesi, eğitim kurumları, dış avlusu ve arastası ile bir sanat türünün zirvesini temsil etmektedir. Yapının çini süslemelerinin, Osmanlı ve dünya sanatında ayrı bir yeri vardır. XVI. yy çiniciliğinin en güzel örnekleri olan bu çiniler, sır altı tekniğinde olup İznik’te yapılmıştır. Mihrap duvarındaki büyük çini panolarda al, mavi çiçek ve yaprak süslemeler, pencere üstlerinde lacivert üzerine ak, sülüs elhem suresi yazılı kartuşlar, en üstte de geniş bir ayet bordürü yer almaktadır. Minber Köşkündeki çini pano, lacivert üzerine ortada kırmızı, ak bahar çiçekli ağaç altında yaprak, sümbül ve lalelerle bezenmiştir. 2000’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Selimiye Camii ve Külliyesi, 2011’de ise Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir.

Selimiye Camii Ters Lale Motifi

Anlatılan bilgilere göre caminin yapılacağı arsa üzerinde bir lale bahçesi bulunmaktaydı. Bu arsanın sahibi, başlarda arsasının satılmasını istememiştir. En sonunda, Mimar Sinan’dan camide bir lale motifi olmasını isteyerek arsasını satmıştır. Mimar Sinan da lale motifini ters olarak yapmıştır. Lale motifi bu arsada bir lale bahçesi olduğunu, ters olması ise sahibinin tersliğini temsil etmektedir

Selimiye Camii Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Selimiye Camii yanında bulunan Selimiye Vakıf Müzesi’ni her gün 09:00 – 17:00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. Küçük odalarda eski eserler sergilenmektedir.

Selimiye Camii’ye Nasıl Gidilir?

Selimiye Camii’ne gitmek için öncelikle Edirne’ye ulaşmanız gerekmektedir. İstanbul’dan Edirne’ye hem D-100 karayoluyla, hem de TEM otoyoluyla gidebilirsiniz. İstanbul’dan Edirne’ye olan mesafe 238 km olup yaklaşık iki buçuk saat sürmektedir. Ege Bölgesi üzerinden gitmek isteyenler ise D-550 karayoluyla Çanakkale üzerinden geçiş yapabilirler.

Selimiye Camii ile ilgili merak ettiğiniz ve oldukça ilginizi çekeceğini umduğumuz resimlere aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

SELİMİYE CAMİİ RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Kariye Müzesi Nerede ve Hakkındaki Bilgiler başlıklı makalemizde kariye müzesi gezilecek yerler, kariye müzesi hakkında bilgiler ve kariye müzesi nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kariye Müzesi Nerede ve Hakkındaki Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazımızda kültür merkezleri olmalarının yanı sıra olağanüstü güzellikleri ve sırları barındıran Ziyaretçi akınına uğrayan önemli müzelerimizden...

Kapat