Seyşeller Adalarında Tatile Ne Dersiniz?

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizlerle, palmiye ağaçlarının gölgesinde kartpostal güzelliğinde kumsalları, mavi ve yeşilin tonlarının mükemmel bir uyum içerisinde yer aldığı uçsuz bucaksız okyanusu, birbirinden farklı etnik grupların aynı coğrafyada bulunduğu, bir yeryüzü cenneti olan Seyşeller’deyiz.

Hint Okyanusu’nda 115 tane granit ve mercan adasından oluşan Seyşeller ender bulunan flora ve faunası, beyaz kumsalları, kristal berrak denizi, antik çağlara uzanan tarihi ve konaklama çeşitliliği ile dünyanın tropik turizm cennetlerinden bir tanesi kabul edilmektedir.

Seyşeller İle İlgili Kısa Bilgiler

Seyşeller Nerededir?

Seyşeller veya resmi adı Seyşeller Cumhuriyeti olan bu ada, Afrika’nın doğusunda, Madagaskar’ın kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Seyşeller’de Hangi Adalar Bulunur ve Fiziki Özellikleri

Bölge olarak Hint Okyanusu ve Madagaskarın 1200 km kadar kuzeydoğusunda ve Zengibar’ın yaklaşık 1600 km doğusunda bulunan Seyşeller Adası’nın yüzölçümüne 92 ada ve adacık, mercan ve granit ada ve kayalıkları da dahil edilmiştir. Seyşeller bünyesinde bulunan adalardan en büyüğü 142 km²’lik yüzölçümü ile Mahé Adası’dır. .Diğer önemli adaları ise; Praslin, La Digue, Silhouette, Destroches ve Aldabra Adalarıdır. Adaların büyük çoğunluğunun fiziki yapısı granit ve genellikle volkanik türde olup, dağlık bir yapıya sahiptir.

Seyşeller Resmi Dil

Fransızca, İngilizce ve Seyşeller Kreyolu resmi statüye sahip dillerdir. Seyşeller Kreyolu, Fransızca kreyollerindendir. Seyşeller’de yaklaşık 72.700 kişi tarafından konuşulmaktadır.

Seyşeller Gezilecek Yerler

Mahe Adası

Mahe Adası Seyşellerin en büyük ve en yüksek adasıdır. Adanın uzunluğu 28 km olup denizden yükseklik 905 metre civarındadır. Seyşeller Cumhuriyeti nüfusunun büyük bölümü bu adada ve özellikle adanın kuzeyindeki “Victoria” şehrinde yer alan doğu sahilinde ve denizden kazanılan arazide yaşamaktadırlar. Ülkenin başkenti olan “Victoria” şehri ve ülkenin havaalanı bu ada üzerinde yer almaktadır. Bir nevi bu ada Seyşellerin uluslararası kapısı konumundadır. Bu sebeple Mahe Adası ticaretin merkezidir.

Mahe Adası’ndan komşu adalar ve Seyşeller içindeki diğer tüm adalara günlük geziler için bir ulaşım merkezidir. Buradan birçok adaya rahatlıkla ulaşabilir birbirinden güzel tabiat güzelliklerini yaşayabilirsiniz.

Seyşeller-Viktoria Şehri

Victoria, Seyşeller’nın başkentidir. Şehir ilk olarak İngiliz sömürgecileri tarafından kurulmuştur.. Victoria şehrinin nüfusu yaklaşık olarak 25.000 civarındadır. Victoria’nın uluslararası havaalanı bulunduğun her yıl yüz binlerce turist bu bölgeye gelmektedir. Ayrıca ulusal stadyum ve devlet kurumları da bu şehirde yer almaktadır. Victoria şehri, Seyşel Adaları bölgesinin en büyük şehri olma özelliğini de taşımaktadır.

Viktoria Şehri Seyşeller Önemli Gezi Noktaları

Şehirde Gezilecek Yerler arasında;

– Saat Kulesi,

– Botanik Bahçeleri,

– Ulusal Müze,

– Eski İngiltere Mahkeme Binası,

– Doğa Bilgisi Müzesi

– Bay Selwyn Selwyn Clarke Pazarı

– Selwyn Koyu ve Plajları

Seyşeller Viktoria gezilecek yerler listesinde muhakkak olmalıdır. Bu bölgelerin cazibesi, turizm cenneti olan bu adalara oldukça turist çekmektedir.

Seyşeller Gece Hayatı

Şehirde gece hayatının oldukça renkli olduğu söylenebilir. Gece kulüpleri, barlar ve eğlence mekanları haftanın hemen her günü kalabalık olmaktadır. Büyük gece kulüplerinde Afrika’nın yerel dansçılarının dans gösterileri ve yerel aktiviteler yer almaktadır. Bu bölgede yer alan otellerin barları ve birbirinden harika okyanus manzaralı gece kulüpleri sabaha kadar farklı etkinliklerle eğlenceyi doya doya yaşamak isteyenlere farklı alternatifler sunmaktadır.

Seyşeller’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Seyşeller’e direk uçuş bulunmamakla birlikte, en büyük şehir olan Victoria’ya havayoluyla Doha veya Katmandu üzerinden aktarmalı olarak ulaşabilir. Ya da Dubai aktarmalı İstanbul’dan THY ile yaklaşık 8-9 saat süreli bir uçuş ile Victoria’ya ulaşılabilmektedir. Başkente yaklaşık olarak 10 km mesafede olan yere otobüs ve taksilerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

SEYŞELLER GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

 

Bir önceki yazımız olan Brüksel Gezilecek Yerleri ve Tüm Bilgileri başlıklı makalemizde brüksel gece hayatı, brüksel gezilecek yerler ve brüksel hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Adapazarı Gezilecek Yerleri ve Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlerle doğal zenginlikleri, kültürel çeşitliliği ve gelişmekte olan sanayisiyle Sakarya’nın merkez ilçesi olan Adapazarı’ndayız. Adapazarı gezilecek...

Kapat