Sierra Leone Nerede – Sierra Leone Gezilecek Yerleri

Sierra Leone Nerede – Sierra Leone Gezilecek Yerleri; Resmi adı ile Sierra Leone Cumhuriyeti olarak bilinen, Batı Afrika’da bulunan 71.740 kilometre kare yüz ölçümüne sahip, özgür bırakılmış Afrikalı köleler tarafından kurulan, 1961 yılında bağımsızlığını elde etmiştir.

Sierra Leone Nerede – Sierra Leone Gezilecek Yerleri

1990-2002 yılları arasında iç savaşın yaşandığı, elmas madenleri nedeni ile zengin bir ülke konumunda olan, ancak batılı sömürgeciler tarafından kışkırtılan, iç savaş sonucunda fakirleşen, yaşanılan iç savaş sırasında binlerce gencin ve çocuğun asker olmaya zorlandığı, asker olmayı kabul etmeyenlerin ayaklarının kesildiği ve bu neden ile nüfusunda oldukça fazla sayıda ayaksız ve elsiz sakat insan bulunduran, Başkenti Freetown olan ülke Sierra Leone’dir.

Sierra Leone Nüfusu

71.740 kilometre kare yüz ölçümüne sahip Sierra Leone Cumhuriyetinin nüfusu, 5.485 milyondur. Ortalama yaş ömrü kadınlarda 48,6 erkeklerde ise 42,6 olarak görülmektedir. Temne, Mende, Kuranko, Limba, Pöller ve Crole etnik grupları ülke genelinde görülmektedir.

Sierra Leone Önemli Şehirleri

Bir bölge ve üç eyaletten meydana gelen Sierra Leone Cumhuriyetinin önemli şehirleri; 1.473 milyon nüfusa sahip, ülkenin kültür ve finans merkezi sayılan, Atlantik Okyanusu kenarında konuşlanan, dünyanın dördüncü büyük doğal limanına sahip olan, Charlotte Şelaleleri ve Cape Sierra Leone Deniz Feneri ile Lumley Beach plajları ile dikkat çeken Başkent Freetown, Makeni, Bo, Koidu, Kenema ve Kabala ile Bonthe’dir.

Sierra Leone Din ve Konuşulan Dil

Sierra Leone Cumhuriyetinde İslamiyet dini hâkim olmak ile birlikte, nüfus genelinde Müslümanlar yüzde yetmiş yedi, Hıristiyanlar yüzde yirmi bir ve yerel dine inananlar yüzde iki oranında görülmektedir. Sierra Leone Cumhuriyetinin resmi dili İngilizcedir. Halk arasında Temne, Mende ve Krio dilleri de kullanılmaktadır.

Sierra Leone İklimi Ne Zaman Gidilir

Tropikal iklimin egemen olduğu Sierra Leone Cumhuriyetinde yüksek nem ve sıcaklıklar gözlenmektedir. Yüksek olan nem oranından kaynaklanan sıcaklığı denizden esen rüzgârlar düşürmektedir.  Kasım ayı içerisinde ülke ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi en uygun dönem olarak değerlendirilmektedir.

Sierra Leone Gezilecek Yerler

Bunce Adası, Outamba-Kilimi National Park, Sierra Leone Müzesi, Ulusal Rail Müzesi, Charlotte Şelaleleri, Lumley Beach gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Ayrıca ülkenin Başkenti Freetown yarım adasında bulunan kumsallar görülmeye değer muhteşemlikte doğal güzelliklerdir. Tiwai Adası da vahşi doğayı gözlemek isteyen ziyaretçilerin ilgisini çekecek niteliktedir.

Sierra Leone Tarihi Yerleri

Sierra Leone Cumhuriyetinin Başkenti Freetown’da bulunan Cape Sierra Leone Deniz Feneri, Sierra Leone Müzesi, eski dönem Koloniyal dönem evleri ve Cotton Tree tarihi açıdan gezilmesi gereken güzelliklerdir. Sherbro Adasının Bonthe Kasabasında bulunan taştan yapılan Kilise İngiliz Koloniyel döneminin özelliklerini yansıtması nedeni ile tarihi gezilerde tercih edilebilecek yapıtlardandır.

Sierra Leone Gece Hayatı

Sierra Leone Cumhuriyetinin Başkenti Freetown’da bulunan Aberdeen bölgesindeki Man Of War Körfezindeki kumsallarda bulunan çok sayıdaki bar ve gece kulübü gece hayatına renk katan mekânlar arasındadır. Paddy’s Kulübü kumsallarda bulunan bar ve gece kulüplerinden en göze çarpanı ve iç savaş zamanında dahi açık kalmayı başarabilmiş bir mekândır. Ancak Paddy’s Kulübüne girebilmek için izin alınması zorunludur. Ülkede gece hayatı denilince sayılabilecek diğer mekânlar arasında The Office, Buggy’s, O’casey, Blues Bar, Plan B, Old Shool gelmektedir.

Sierra Leone Ne Yenir Ne İçilir

Sierra Leone Cumhuriyetinin temel besin kaynağı pirinç olarak gözlenmektedir. Pirinç genel olarak güveç ya da çorba yanında yemeklerde sunulmaktadır. Ülke genelinde mevsimsel yeşillikler oldukça fazla tüketilmektedir. Okyanus kenarında bir ülke olması nedeni ile balık ürünleri mutfak kültüründe oldukça rastlanılan yemek çeşitleri arasında bulunmaktadır.

Sierra Leone Nasıl Gidilir

Sierra Leone Cumhuriyetine Başkent Freetown’da bulunan Freetown Lungi uluslararası hava alanı üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Royel Air Maroc hava yolları şirketi, Air France hava yolları şirketi ve British Airways hava yolu şirketi uçuş seferleri ile Freetown Lungi uluslararası hava alanına ulaşmak mümkündür.

Sierra Leone Foto Galerisi >>>>>>>

 

Bir önceki yazımız olan Tanzanya Nerede - Tanzanya Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde tanzanya, Tanzanya Din ve Konuşulan Dil ve tanzanya dini hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

sierra leone cumhuriyeti nerede

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Tanzanya Nerede – Tanzanya Gezilecek Yerleri

Tanzanya Nerede – Tanzanya Gezilecek Yerleri; Resmi adı ile Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti olarak bilinen, Afrika’nın orta doğu bölgesinde yer alan,...

Kapat