Şifa Dağıtan Ballıca Mağarası Bilgileri

Sevgili gezilecekyer.org okurlarımız bu yazımızda esrarengizliğiyle ve şifalarıyla bilinen mağaralardan bir tanesini sizlere aktaracağız. Tokat ilinde bulunan ballıca mağarasını sizler için araştırdık.

 Ballıca Mağarası

Ballıca mağarası Tokat ilinde Pazar ilçesinde bulunmaktadır. 1995 yılında bu yana ballıca mağarası açık olmaktadır. Dünyada bulunan en büyük ve en görkemli mağaralarından biridir. Dünyadaki benzerlerinin en güzel örneklerinden biridir. Ballıca mağarasının ziyarete açılmayan birçok bölümü vardır. Günümüzde 680 uzunluğundadır. Ve 8 salondan oluşmaktadır. 90-95 metre yüksekliğindedir. Mağaranın Yaz ve kış aylarında ortalama sıcaklığı 17-20 derece sıcaklığındadır. Mağaranın içi şekillerine göre bölümlere ayrılmıştır.

Ballıca mağarasının içindeki bulunan oksijen miktarı dışarıdaki havaya göre fazla olması nedeniyle astım hastalarına iyi geldiği söylenmektedir. Ballıca mağarası yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi görmektedir. Tatil günlerinde 500 kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Genel girişi çöküntü oluşmuş büyük salonlar ve bunları birbirine bağlayan, geçitler şeklindedir.

Ballıca mağarasının içinde çok ilginç yapıları vardır. Bu yapılar 10 metreyi aşan sütunlar, şapkalı bir mantara benzeyen travertenler, dev olan kolonları, boyları 30cm ve 7 metre arasında olan ilginç soğanların oluşmasıdır. Mağaranın değişik yerlerinde koloni halinde cüce yarasalar bulunmaktadır.

Ballıca mağarasının doğada eşi benzeri yoktur. İçerisinde dolaşırken bile büyüleyeceği manzara görüntü karşısında şaşırabilirsiniz. Mağaranın salon tabiri edilen birçok geniş bölümleri var. Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Çamurlu Salon, Fosil Salonu, Yarasalı Salonu, Çöküntü Salon, Sütunlar Salonu, Mantarlı Salon gibi salonları bulunmaktadır. Mağara gülleri iğneleri, damlataş havuzları ve soğan sarkıtlarıyla dünyanın oluşum yönünden en zengin en güzel mağaralarından biridir. ballıca mağarasındaki oluşumları izlemek doğal yapılmış bir mucizeyi izlemek gibidir.

Ballıca Mağarası giriş ücretleri: Tam: 9 TL öğrenci:4,5 TL’dir. Mağarada müze kart geçerli değildir.

Ballıca Mağarası ulaşım

Ballıca mağarası tokat ilinin 26 km güney batısında bulunan Pazar ilçesinin ballıca köyünde bulunmaktadır. Pazar ilçesi ve tokat ili arası yaklaşık 10 km’dir.

Pazar ilçesinden ballıca mağarasına ulaşan 8 km’lik bir yol kral yoluna bağlanan eski Selçuklu döneminden kalma bir köprünün yanından geçiliyor.Ballıca mağarasının birbirinden güzel resimlerini sizler için galeri haline getirerek sunduk.İyi seyirler dileriz.

BALLICA MAĞARASI GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Maden Deresi ve Şelalesi Hakkındaki Merak Ettikleriniz başlıklı makalemizde karasu Maden deresi ve şelalesi hakkında bilgiler, Maden deresi ve şelalesi gezilecek yerleri ve Maden deresi ve şelalesi nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Maden Deresi ve Şelalesi Hakkındaki Merak Ettikleriniz

Sevgili gezilecekyer.org okurları bu yazımızda sizlere doğa harikası, yeşil alanıyla büyüleyen bir mesir alanı olan aynı zamanda rahatça yürüyüş yapabileceğiniz...

Kapat