Şile Tatili Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, İstanbul’un gürültüsünden uzaklaşıp, doğası, kumsalı ve tarihi değerleriyle özellikle İstanbullular için yaz aylarının ve hafta sonlarının bulunmaz değeri Şile ile ilgili bilgiler aktaracağız. Şile Nerede, Şile Otelleri, Şile Feneri, Şile Gezilecek Yerleri, Şile Ne Demektir, Şile Gece Hayatı nasıldır ve Şile’ye Nasıl Gidilir? gibi bir çok sorunun cevabının yer aldığı konumuza başlayalım.

Şile Nerededir

Marmara Bölgesinde İstanbul’un bir ilçesi olan Şile, Anadolu yakasında Karadeniz kıyısında yer almaktadır.

Şile Hakkında Bilgiler

İstanbul’da hafta sonu tatilinizi geçirebileceğiniz nadide yerlerden iri olan Şile, denizi, sahili, yeşili, doğası ve tarihi değerleriyle gün geçtikçe gelişmektedir. Marmara’nın ve Karadeniz’in kendine özgü yapılarını aynı anda içinde barındıran bu sevimli ilçe adını, halk tarafından mercanköşk çiçeği veya mercanköşk bitkisi olarak belli mevsimlerde çiçeklenen bir bitki türünden almaktadır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı etkilerinin yaşandığı kasabada tarihi değerleri oldukça ilgi çekmektedir. Son dönemlerde Şile’nin gelişimi açısından en önemli gelir kalemi turizm olmuştur. İstanbul Şile arası yaklaşık 80 kilometre mesafe yer almaktadır. Bu mesafenin az oluşu, ulaşım seçeneklerinin çeşitliliği, kamp, piknik ve günübirlik pansiyonların bulunuşu Şile’nin İstanbul açısından kaçamak ve nefes alma yeri olmasını sağlamıştır. Şile tatil için yaz aylarına ve gezi için diğer aylara uygun otel, aktivite ve kültür turizminin gelişimi ile birlikte sadece hafta sonları değil yılın birçok ayında ziyaret edilebilecek bir yer olmuştur.

Şile Gezilecek Yerler

Şile Feneri

Dünya’nın ikinci, Ülkemizin ise en büyük feneri olan Şile Feneri 1860’ta kurulmuş olup Şile’nin en önemli sembolleri arasında gösterilmektedir. Karadeniz üzerinden İstanbul’a gelen birçok geminin yolunu bulabilmesi için yapılan fener, yaklaşık 60 metre yükseklikte olup halen aktif halde kullanılmaktadır. Özellikle Mayıs ve Ağustos aylarında belli saatlerde ziyaretçilerine kapılarını açan Şile Feneri, orijinal halini koruyabilmiş ender fenerlerden biridir. Yapı itibariyle farklılığı ve birbirinden farklı özellikleri sayesinde Dünya’ca tanınan bu yapı Şile gezinizde mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisidir.

Şile Gezilecek Diğer Yerler

Şile Kalesi, Kumbaba Tepesi, Akçakese Köyü, Şile Kumsalı ve Plajı, Şile Evleri, Onbir Göller Vadisi, Ağlayan Kaya, Değirmençayırı Şelalesi, Hanımsuyu Çeşmesi, Heciz Kalesi, Papazın Çeşmesi, Sarıkavak Kalesi

Şile Gece Hayatı

Şile yılın bazı ayları dışında sakinliği koruyan bir yapıya sahiptir. Ancak Yaz ayının gelmesiyle birlikte özellikle Mayıs ve Eylül ayları arasında Şile eğlence hayatı oldukça renkli ve hareketli geçmektedir. Yaz aylarında nüfusun yoğunlaşmasıyla birlikte Şile barları, canlı müzik mekanları, beach clupları ve gece kulüpleri sabaha kadar eğlence imkanı sunmaktadır. Şile bezi ile meşhur bir ilçemiz bu nedenle ilçede Şile Bezi Şenliği düzenlenmekte ve bu dönemlerde Şile barları oldukça rağbet görmektedir. Momentum By Tutal, Vira Restoran, Dubara Cafe Pub, Green Mill House, Buz Bar, Fusa Cafe & Bar, Rubin, Pandora Bar Şile’nin en ünlü mekanları arasında gösterilmektedir.

Şile’ye Nasıl Gidilir

Son dönemlerde özellikle yerli turistlerin en uğrak yerlerinden biri olan Şile’ye ulaşım oldukça kolaydır. Üsküdar’dan kalkan İETT otobüsleri ile Şile’ye ulaşabilmeniz mümkündür. Ayrıca karayolu ile Ümraniye’den Şile-Ağva tabelası dikkate alınarak ilçeye ulaşılabilmektedir.

Şile’de Nerede Kalınır

  • Şile Gardes
  • Şile Doğa Clup
  • Şile Değirmen Otel
  • Şile Grand Otel
  • Şile Dört Mevsim Oteli ve Tatil Köyü
  • Lıttle Holıday Inn Şile

Denizi, sahili ve tarihi güzellikleri ile bambaşka bir ilçe olan Şile ile ilgili merak ettiğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

ŞİLE GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Antalya Akvaryum'da Keyifli Bir Gezinti başlıklı makalemizde antalya akvaryumu giriş ücreti 2017, antalya akvaryumu hakkında bilgiler ve antalya akvaryumu nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bulgaristan Sofya’da Neresi Gezilir ve Neresi Görülmeli?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Bulgaristan’ın başkenti, en büyük şehri ve en yeşil şehri olmasının yanında Avrupa ve Balkanların en...

Kapat