Sinop Gezilecek ve Görülecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Türkiye’nin keşfedilmemiş güzelliklerinin yer aldığı ve tarihi, kültürel ve doğal tabiatıyla ülkemizin en kuzey ucu olan Sinop ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Sinop Nerede

Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde bulunan Sinop, Anadolu ‘nun kuzey yönde uç noktası olan İnce Burun ‘a doğu yönde bağlanan yerde bulunmaktadır.

Sinop Hakkında Bilgiler

Antikçağ’da Paphlagonia olarak adlandırılan bölgenin kuzey ucunda Sinop‘un saptanabilen en eski adı “Sinope” dir. Tarih boyunca kale dışına pek taşmayan şehir bir liman kenti özelliği taşımaktadır. Antik çağdan beri parlak ve yoğun bir ticari ve kültürel yaşantıya sahip olan Sinop, bu niteliğini Bizans, Selçuklu, Candaroğlu ve Osmanlı yönetimlerinde de sürdürmüş, ayrıca kale ve tersanesi ile bölgenin en önemli askeri üslerinden biri olmuştur. Sinop, her zaman yağış alması sebebiyle zengin orman ve bitki örtüsüyle kaplıdır. Sinop gün geçtikçe turizm ve ticaret şehri olma özelliğini artırmaktadır. Sinop iline artan ilgi sayesinde keşfedilmemiş birçok güzelliği ortaya çıkarmış olup bu harika doğal yer ziyaretçilerini beklemektedir.

Sinop Gezilecek Yerler

İnaltı Mağarası

Deniz seviyesinden yaklaşık 1070 metre yükseklikte olan İnaltı Mağarası, Ayancık İlçesine 40 km uzaklıkta bulunan İnaltı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Mağaranın 50 m altına kadar araçla ulaşım bulunmakta olup buradan da merdivenler aracılığıyla mağaranın ağzına ulaşılabilmektedir. İnaltı Mağarası, gerek mağara içi damlataşları özelliği, gerekse doğal çevresinin güzelliği ile turizm açısından oldukça ilgi görmektedir. Daralarak ilerleyen mağarada sarkıt, dikit, sütun, örtü ve duvar damlataşları, damlataş havuzları görülmeye değerdir. İnaltı Mağarası, mistik ve gizemli görüntüsü ile gelen ziyaretçilerini adeta büyülemektedir.

Hamsilos Koyu

Karadeniz’deki ria tipi kıyı oluşumunun en güzel örneklerinden biri olan Hamsilos Koyu, doğal limanı, bataklık-kumul-deniz ve ormanlık alanları ile zengin biyolojik çeşitliliği bir arada barındıran doğa harikası bir yerdir. Şehir merkezine 14 km mesafede yer alan bu doğa harikası yer, aynı zamanda 1.derece doğal sit alanı olarak, Türkiye’nin 22. tabiat parkıdır.

Sinop Gezilecek Diğer Yerler

Erfelek Şelalesi, Sinop Arkeoloji Müzesi, Tarihi Sinop Cezaevi, Sinop Kalesi, İnceburun Feneri, Bazalt Kayalıkları, Terelek Kaya Mezarı, Deniz Şehitleri Anıtı, Ambarkaya Kaya Mezarı, Sinop Akgöl, Akliman Kumsalı, Karakum Plajı, Boyabat Kalesi,

Sinop’ta Ne Yenir

Yöreye özgü yemekler; Nokul (üzümlü, cevizli, kıymalı, yoğurtlu), Katlama Plaki (Hıdrellez yemeği), Kaşık Çıkartması (mamalika), Keşkek Yemeği, Hamsi Dolması, Ayva ve Kestane Yemeği, Kulak Hamuru (içi etli mantı), Islama, Mısır Çorbası, Mısır Tarhanası, Sirkeli Patlıcan ve Sirkeli Pırasa.

Sinop’a Nasıl Gidilir

Karayolu ve Denizyolu ile ulaşım sağlayacaklar için Otobüs Terminali ve Sinop Limanı kent merkezinde yer almaktadır. Havayolu ile ulaşım da İstanbul’dan her gün Sinop’a uçuşlar bulunmaktadır. Sinop Havaalanının kent merkezine uzaklığı ise 8 km.dir. Şehir merkezine ulaşım dolmuş, taksi ve uçak servisleri ile yapılmaktadır.

Sinop’ta Nerede Kalınır

  • Vira Hotel
  • Sinopark Hotel
  • Zinos Hotel
  • Sinop Mola Hotel
  • Otel Diyojen

Sinop gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

SİNOP GEZİLECEK YERLER FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Eshab-ı Keyf Yedi Uyurlar Mağarası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde Eshab-ı Kehf gezilecek yerler, Eshab-ı Kehf hangi şehirde ve Eshab-ı Kehf nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Eshab-ı Keyf Yedi Uyurlar Mağarası Hakkında Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, gizemli hikayesi ve mistik yapısıyla oldukça ilgi çeken ve halk arasında "Yedi Uyurlar Mağarası" olarak...

Kapat