Şirince Hakkında Merak Ettikleriniz ve Tüm Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Türkiye’nin en gözde tatil ve gezi noktalarından, zeytin ağaçları, inciri, yemyeşil doğası, tarihi evleri ve şarabıyla ünlü Şirince ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Şirince Nerededir

Şirince Köyü İzmir’in güneyinde ve il merkezine 85 km, Selçuk ilçesinin güneydoğusunda ve ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır.

Şirince Hakkında Bilgiler

 İzmir ilimizin Selçuk ilçesine bağlı bu nefes kesici köy, dünyanın birçok yerinden gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerini adeta büyülemektedir.19 yüzyılın ilk yıllarında 2000’e yakın nüfusu ile bir Rum kasabası olan Şirince, Yunan-Türk Mübadelesi neticesinde Yunanistan’dan gelen yeni misafirlerine ev sahipliği yapmıştır. Bu döneme kadar şarap üretimi, şeftali, zeytin ve bağcılık işleriyle geçimini sağlayan eski sakinlerinin yerine tütün geçmişi olan yeni sakinlerinin gelmesiyle belli bir döneme kadar farklı bir üretim aşamasına geçilmiştir. Kirkice, Kirkince ve Çirkince gibi çeşitli adlarla anılan Şirince, Cumhuriyetin ilk zamanlarında dönemin valisi Kazım Dirik tarafından şimdiki ismini almıştır. Özellikle Mayalıların hazırlamış olduğu takvime göre 21 Aralık 2012’de kıyametin kopacağı ile ilgili tespitleri ve Şirince’nin de kıyametten etkilenmeyeceği yani dünyadaki güvenli bölgeler arasında gösterilmesiyle oldukça popüler olan Şirince, tanınırlığını oldukça artırmıştır. Şirince sizi, tarihsel mimari yapısı, yemyeşil doğası, taş döşemeli daracık sokakları, zeytin ile şeftali bahçeleri ve üzüm bağlarıyla hem tarihsel hem de doğal bir gezintiye çıkaracaktır.

 Şirince Gezilecek Yerler

 Şehrin kalabalığından kaçabileceğiniz, sakin ve huzurlu bir köy olan Şirince’de öncelikle Köy ’ün dar sokaklarını gezerek başlayabilirsiniz. Köy ‘ün 1 km dışında yer alan Ali Nesin tarafından kurulan Nesin Matematik Köyü’nü ve köyün girişinde bulunan Şirince Taş Mektep, ayrıca Aziz Dimitrios ve Ayososti Kiliselerini ziyaret edebilirsiniz. Doğasıyla insanı büyüleyen Şirince’de üretilen özellikle meyveli şarapları deneyebilirsiniz.

Şirince Nasıl Gidilir

 Ege Bölgesi’nde nerdeyse kavşak noktasında yer alan Şirince Köyü’ne ulaşım birçok yerden sağlanmaktadır. İzmir’e 85 km, Selçuk ilçesine 10 km, Kuşadası’na 28 km, Efes Antik Tiyatrosu ve Celsus Kütüphanesi’ne 10 km. mesafede yer almaktadır. İzmir’den karayolu ile ulaşmak için İzmir-Aydın karayolunu takip ederek Selçuk ilçesine oradan da Sirince Köyü’ne ulaşabilirsiniz. İzmir’den tren ve otobüsler vasıtasıyla da Selçuk’a ulaşmak mümkündür. Selçuk ilçesinden her 30 dakika da bir Şirince’ye minibüs seferleri bulunmaktadır.

 Şirince’de Nerede Kalınır

 

  • Stonehouse Byipek Hotel
  • Efes Konaklari Şirince
  • Zeytinli Konak Butik Otel
  • Güllü Konakları
  • Nişanyan Evleri Hotel
  • Kirkinca Houses & Boutique Hotel
  • Terrace Houses
  • Sihirbazin Evi
  • Ephesus Houses

Şirince Köyü’nün eşsiz doğası ve tarihsel mirasları ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

ŞİRİNCE GEZİLECEK YERLER VE RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Şile Tatili Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde şile ağva turları ve bilgileri, şile hakkında bilgiler ve şile nerededir ve nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şile Tatili Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, İstanbul’un gürültüsünden uzaklaşıp, doğası, kumsalı ve tarihi değerleriyle özellikle İstanbullular için yaz aylarının ve hafta...

Kapat