Sivas Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org  takipçileri bugün sizlere, İç Anadolu Bölgemizin çok değerli şehirlerinden, İpek Yolu’nun kesişme noktasındaki önemiyle, tarihsel ve kültürel dokusunun yanında coğrafi özelliklerinin güzelliğiyle kadim şehir olan Sivas ile ilgili bilgiler aktaracağız. Sivas nerede ve hangi bölgededir, Sivas’ın gezilecek yerleri nerelerdir, Sivas’ta gece hayatı nasıldır, Sivas’ta nerede kalınır? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım

Sivas Nerededir

Ülkemizde İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan bu kadim şehir, Yeşilırmak, Fırat Nehri ve Kızılırmak Nehirlerinin oluşturduğu vadiler arasında yer almaktadır.

Sivas Hakkında Bilgiler

Dağlık ve engeli bir yapıya sahip olan Sivas, İpek Yolu’nun Anadolu’daki önemli noktalarından birinde yer alması sebebiyle tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Bu bölgeye hakim olan bir çok medeniyet tarafından Sipas, Megalopolis, Talaurs, Eyalet-i Rum, Eyalet-i Sivas diye ve günümüzde de Sivas olarak anılan tarihi şehir, Anadolu tarihini çok yakından tanıtan örnek şehirlerden biridir. Kültür ve tarih turizmi açısından oldukça değerli yapı taşlarının yer aldığı Sivas, özellikle yoğun olarak Selçuklu Dönemi’nin etkileri görülmüştür. Medreseleri, Camileri, Hanları, Çeşmeleri, Kaplıcaları, Yayları, Türbeleri ve Müzeleri ile Sivas çok kültürlü ve tarihsel gelişimiyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Sivas Gezilecek Yerler

Çifte Minareli Medrese

Sivas’ın en önemli tarihi ve sembol sayılan yapılarından biri olan Çifte Minare, taç kapısının üzerinde yer alan bilgilere göre dönemin İlhanlı veziri Şemseddin Mehmet Cüveyni tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Anadolu’nun en değerli medreselerinden biri sayılan bu yapı, Sivas gezilecek yerler listenizde olması gereken ilk yerlerden biridir.

Sivas Gezilecek Diğer Yerler

Sivas Kalesi, Şifaiye (Buruciye) Medresesi, Sivas Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Güdük Minare, Aşık Veysel Müzesi, Şifaiye (Buruciye) Medresesi, Ahi Emir Ahmet Kümbeti, Aşık Veysel Müzesi, Ziya Bey Yazma Eserler Kütüphanesi, Gemerek Sızır Şelalesi, Kangal Balıklı Kaplıcası, Kesik Köprü, Sivas Ulu Camii, Kurşunlu Hamam, Sarissa, Divriği Ulu Camii, Sızır Şelalesi, Suşehri,

Sivas Gece Hayatı

Gece hayatının aşırı hareketli ve renkli geçmediği çok kültürlü şehir olan Sivas’ta gece hayatı kendi tarihi ve yapısıyla paralel yönde gelişme göstermiştir. Şehir merkezlerinde yer alan türkü barlar, saz evleri, cafe ve canlı müzik sunan mekanlar genellikle öğrenci yoğunluğu ile belli dönemlerde daha çok doluluk göstermektedir.

Sivas Nasıl Gidilir

Havayolu ile Sivas’a ulaşım; Turizm açısından birbirinden değerli yapıları ile önemli bir şehir olan Sivas’a birden çok uçak firmalarının hemen hemen her gün düzenledikleri uçuşlar ile ulaşabilirsiniz. Karayolu ile Sivas’a ulaşım; Türkiye’nin neredeyse tüm illere karayolu bağlantısı olan illerinden biri olan Sivas’a direk veya çevre illere ait birçok otobüs firmasının düzenlediği seferlerle ulaşabilirsiniz.

Sivas Nerede Kalınır

  • Sivas Termal Yaşam Merkezi
  • Eretna Hotel & Spa
  • Buruciye Hotel
  • Revag Palace
  • Hilton Garden Inn Sivas
  • Royal Sivas Otel
  • Sivas Büyük Hotel
  • Köşk Hotel

Sivas’ın gezilecek yerleri ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

SİVAS GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Adile Sultan Sarayı Hakkındaki Bilgiler başlıklı makalemizde Adile Sultan Sarayı düğünleri, Adile Sultan Sarayı giriş ücreti ve Adile Sultan Sarayı nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Tuz Gölü Nerededir?Hakkındaki Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, tabiat güzelliği ve etkileyici manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Tuz Gölü ile ilgili...

Kapat