Somaliland Nerede – Somaliland Gezilecek Yerleri

Somaliland Nerede  – Somaliland Gezilecek Yerleri; Afrika boynuzunda yer alan, dünya ülkeleri tarafından Somali’ye bağlı özerk bir bölge olarak kabul edilen, dünyadaki hiçbir ülke tarafından tanınmayan ve hiçbir ülke tarafından resmi olarak tanınmamasından dolayı hiçbir uluslar arası kurumdan yardım alamayan, buna rağmen ülke ekonomisini her yıl sürekli olarak geliştirmektedir.

Somaliland Nerede  – Somaliland Gezilecek Yerleri

Sierra Leone, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Liberya ve Burundi gibi ülkelerden daha fazla milli gelir oranına sahip olması ile dikkat çeken, Somaliland Cumhuriyeti olarak Somali’de Siad Barre rejiminin yıkılması sureti ile yaşanan iç savaştan kurtulmak ve tam bağımsız bir şekilde yaşamı sürdürebilmek için 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Yüz ölçümü toplamda 137.600 kilometre kare olan ve Somali’ye ait toprakların yüzde 21,5’lik kısmını kaplamış durumda olan, Başkenti Hargeisa olan, Puntland, Cibuti, Somali ve Etiyopya ile sınır komşusu olan ülke, Somaliland Cumhuriyetidir.

Somaliland Nüfusu

Yüz ölçümü toplamda 137.600 kilometre kare olan Somaliland Cumhuriyetinin nüfusu, üç milyon beş yüz bin’dir.

Somaliland Önemli Şehirleri

Somaliland Cumhuriyetinin Başkenti konumunda yer alan, resmi olarak Somaliland bölgesinin merkezi olarak kabul edilen, dünyadaki her hangi bir ülke tarafından tanınmayan Hargeisa, Somaliland Cumhuriyetinin en önemli şehri konumunda bulunmaktadır. Ayrıca Las Anod, Buuhodle, Oodweyne, Gabliey, Zelia, Baligubadle, Erigavo, Borama, Berbera, Burao, Caynaba ve Bazan Somaliland Cumhuriyetinin diğer şehirleridir.

Somaliland Din ve Konuşulan Dil

Somaliland Cumhuriyetinde kullanılan resmi diller; Arapça, Somali’ce ve İngilizcedir.

Somaliland İklimi Ne Zaman Gidilir

Somaliland Cumhuriyetinde sıcak ve kurak tropikal iklim egemendir. Mevsimlere göre sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu Somaliland Cumhuriyetinde yağışlar oldukça az seviyede görülmektedir. Ülkenin yüksek kesimlerinde sıcaklıklar iç kesimlere göre daha düşüktür. Somaliland Cumhuriyetinin sıcaklık ve yağış oranları önemli ölçüde kuzey doğu yönünden ve güney batı yönünden esen muson rüzgârlarına göre değişiklik göstermektedir. Ülkede Eylül ayı ile Kasım ayları arası hafif yağış gözlendiğinden ziyaretlerde bu ayların tercih edilmesi önemlidir.

Somaliland Gezilecek Yerler

Somaliland Cumhuriyetinin Başkent Hargeisa bulunan Somali halkının gelişimini ve kültürel tarihini anlatan, 1977 yılından beri açık olan, içerisinde 1400 kültürel eser bulunan Hargeisa İl Müzesi, Başkent Hargeisa yakınlarında bulunan tüp ile dalış, sörf, dalış, su sporları ve balıkçılık için ideal bir konumda yer alan ayrıca dünyanın en iyi mercan resiflerinin yer almış durumda olduğu Berbera Seaside Plajları, turistik geziler açısından tercih edilen Naasa Hablood, Somaliland Cumhuriyetinde gezilebilecek yerler arasında bulunan ender yerlerden birkaç tanesidir.

Somaliland Tarihi Yerleri

Somaliland Cumhuriyetinin Başkenti Hargeisa’da bulunan Mağara içerisindeki kaya sanatının M.Ö. 9000 yılına kadar uzandığı ve tüm dünya üzerinde en iyi korunmuş ortam olarak nitelendirilen, Somaliland’ın bağımsız bir devlet olarak kabul edilmemesinden dolayı UNESCO Dünya Mirası listesine giremeyen, Kaya Sığınakları ve Mağaralardan oluşan, 2002 yılında Fransızlarca gerçekleştirilen Arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkartılan Laas Geel ülke ziyaretleri sırasında mutlaka uğranılması gereken tarihi yerler arasında bulunmaktadır.

Somaliland Gece Hayatı

Somaliland Cumhuriyetinde gece hayatına yönelik mekân ya da etkinlik bulunmamaktadır. Ülkede alkollü içki satış ve tüketimi de olmadığından bar ya da gece kulübü tazında mekânlara rastlamak mümkün değildir.

Somaliland Ne Yenir Ne İçilir

Somaliland Cumhuriyetinin Başkenti Hargeisa’da bulunan Qaytaba Cuntada bulunan restaurantta yerel lezzetlerin tadına bakmak ve serinletici içecekler içmek mümkündür. Alkol tüketimi yasak olduğu için alkollü içki satışı ve tüketimi yapılmamaktadır.

Somaliland Nasıl Gidilir

Somaliland Cumhuriyetine Hargeisa’da bulunan hava alanı ve Burao’sa bulunan hava alanı aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca Somaliland Cumhuriyetinde bulunan Berbera hava alanı da hem askeri hem de sivil olarak ulaşım sektörüne hizmet vermektedir. Jubba Airways hava yolları, Daallo Airlines hava yolları, African Express hava yolları şirketlerinin seferleri ile Somaliland Cumhuriyetinde bulunan Hargeisa hava alanına ya da Berbera hava alanına ulaşmak mümkündür.

Somaliland Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Romanya Gezilecek Yerleri – Romanya Nerede başlıklı makalemizde Bamboo, La Motoare ve Piranha hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

somaliland,Sufurwayne

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Romanya Gezilecek Yerleri – Romanya Nerede

Romanya Gezilecek Yerleri – Romanya Nerede; Orta Avrupa’nın güneybatısında yer alan Romanya, güneyde Bulgaristan, güneybatıda Sırbistan, kuzey ve kuzeydoğuda Ukrayna...

Kapat