St.Petersburg Tatili Hakkında Bütün Bilgiler Burada

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, büyük sarayları, müzeleri, muhteşem kiliseleri ile Rusya gezilecek yerler arasında en önemli şehirlerden sayılan St. Petersburg ile ilgili bilgiler aktaracağız.

 St. Petersburg  Nerededir

St. Petersburg Baltık Denizi’nin Finlandiya Körfezi’nde Neva Korfezi kıyıları ile Neva nehri deltasında bulunan adalar üzerinde bulunan orta “tayga” bölgesinde kurulmuştur.

St. Petersburg Hakkında Bilgiler

Moskova’nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya’nın Moskova’dan sonra 2. Avrupa’nın 4. büyük şehri olan St. Petersburg, Çar I. Petro tarafından 16 Mayıs 1703’te Rus Çarlığı’nın Avrupa’ya açılan kapısı olması amacıyla kurulmuştur. Bir Doğu şehri sayılan Moskova’nın aksine Sankt-Peterburg, 5 milyonluk nüfusuyla daha “Avrupai’dir ve kuruluş amacı olan “Avrupa’ya açılan kapı” olma amacını gerçekleştirmiştir. Unesco’nun Dünya mirasları listesinde yer alan Çarlık Rusya’sının başkenti olan St. Petersburg, tarih boyunca Rusya’nın Batı’ya açılan kapısı olmuştur. Geniş bulvarları, dingin suları, köprüleri ve çarlık mimarisinin bazı örnekleri, şehrin Kuzey’in Venedik’i olarak anılmasına sebep olmuştur. Turizm, şehrin ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Sankt Peterburg, 2012 yılında Avrupalı turistler arasında 10. dünyada ise 20. en popüler şehir olmuştur.. St.Petersburg şehrinin bu kadar turist çekmesinin başlıca özelliklerinden bir iste dünyanın en çok müze bulunduran şehri olmasıdır. Bu nedenle St. Petersburg, müzeler şehri olarak da bilinmektedir.

St. Petersburg Gezilecek Yerler

State Hermitage Müzesi

Rusya’nın Sankt Peterburg şehrinde yer alan ve bir sanat ve kültür müzesi olan müze, Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden biri kabul edilmektedir. Taş devrinden kalan eserler de görebileceğiniz 3 milyon sanat eserine ev sahipliği yapan oldukça büyük ve şehrin simgelerinden olan bir müze, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Müze en çok tablo koleksiyonu bulunması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabında yer almaktadır. St.Petersburg  gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alması gereken Hermitage Müzesi mutlaka görülmelidir.

Saint Isaac Katedrali

Saint Isaac Katedrali ya da Isaakievskiy Sobor  şehirde en büyük Rus Ortodoks katedrali ve en büyük ortodoks bazilikadır ve dünyadaki en büyük dördüncü ( kubbe altı hacimli) katedraldir. Katedralin ana kubbesi 101.5 metre yüksekliğinde ve saf altın ile kaplanmıştır. Kubbe Josef Hermann tarafından on iki melek heykeliyle süslenmiştir.

St. Petersburg Gezilecek Diğer Yerler

Voskresenia Khristova Kilisesi, Peterhof Sarayı ve Bahçesi, Savior on Spilled Kanlı Kilise, Palace Meydanı, Rus Müzesi, Mariinsky Tiyatrosu, Yusupov Sarayı, Peter & Paul Kalesi, Alexander Nevsky Lavra Katedrali, Tsarskoye Selo (Pushkin) Sarayı, Rus Etnografya Müzesi, Peterhof Sarayı,Pavlovsk Sarayı ve Parkı , Erarta Müzesi ve Çağdaş Sanat Galerileri, Nevski Bulvarı

St.Petersburg Gece Hayatı

Şehirde gece hayatı oldukça hareketli ve sabah 06.00’lara kadar devam etmektedir. Her müzik zevkine uygun bir çok bar, restoran ve kafenin bulunduğu şehirde canlı müzik yapan grupların sahne aldığı içkili mekanlar da bulunmaktadır. Bu mekanlarda Rusya’nın meşhur votkasıyla yapılan pek çok kokteyl de bulunmaktadır. Hafta sonları oldukça yoğun ve birçok kulüpte kıyafet zorunluluğu bulunmaktadır. Şehirde çok sayıda striptiz Club da bulunmaktadır. Bunlar arasında en kaliteli ve popüler olanı Golden Dolls’tur. Nevsky Prospekt Caddesi gece kulüplerinin oldukça yoğun olduğu bir bölgedir.. “Fidel”, “Rossi’s Club”, “Nebar”, “Vegas”, “Maximus” ve “Spb Bar” bu caddede öne çıkan kulüplerden bazılarıdır.

St. Petersburg Ne Zaman Gidilir

Kış ve bahar aylarının çok soğuk geçmesi sebebiyle, yaz aylarını tercih etmeniz önerilmektedir. .En sıcak aylar ise havanın 20 derecelerde seyrettiği Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Mayıs ortasından Eylül ortasına kadar olan dönem kentin en güzel zamanlarıdır.

St. Petersburg Nasıl Gidilir

Pulkovo Havaalanı 2 terminali ile şehrin güneyinde bulunuyor. Şehir merkezinden 17 km uzakta bulunan “Pulkovo 2” terminali daha çok uluslararası uçuşlara, şehir merkezinden 3 km uzaklıkta bulunan “Pulkovo 1” ise iç hat uçuşlarına ev sahipliği yapıyor. Türk Hava Yolları’nın şehre İstanbul’dan direk ve aktarmalı uçuşları bulunmaktadır. Ayrıca St. Petersburg ‘a Pegasus’un aktarmalı uçuşları bulunmaktadır. Direk uçuşlar için ise bir başka alternatifiniz İstanbul’dan kalkan Rossiya Russian Havayolu.

St. Petersburg gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

St.Petersburg Gezilecek Yerler Foto Galeri

Bir önceki yazımız olan Floransa Gezilecek Yerleri ve Hakkındaki Bilgiler başlıklı makalemizde floransa gece hayatı, floransa gezilecek yerler ve floransa nerede ve nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Antalya Akvaryum’da Keyifli Bir Gezinti

Sevgiliz gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda Dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olan, içinde güzel anlar geçireceğiniz Antalya Akvaryumunu sizler için araştırdık....

Kapat