Stockholm Gezilecek ve Görülecek Yerleri Nerelerdir?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, eşsiz mimarisiyle büyüleyici bir şehir olan, suda yüzen şehir veya prens ve prenseslerin şehri diye de anılan İsveçin en önemli şehirlerinden Stockholm ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Stockholm Nerededir

Kuzey Avrupa şehri olan Stockholm, Mälaren Gölü‘nün Baltık Denizi ile birleştiği bölgede, İsveç’in orta güneydoğu kuşağında yer almaktadır.

Stockholm Hakkında Bilgiler

Yaşam standardının dünya üzerinde en yüksek olduğu yerlerden biri olan Stockholm, İsveç’in başkenti ve en büyük şehridir. Mimari yapıları, parkları, tarihî merkezleri, yeşil alanları ve eğitim merkezleriyle oldukça ileri bir Avrupa şehri olan Stockholm, 13. yüzyıldan beri bir İskandinavya kültür, siyaset, medya ve ekonomi merkezidir. Kentin adalara ve kanallara yayılmış olması, ona Kuzeyin Venediği ve kültürel hayatı ve görselliği nedeniyle de Kuzeyin Paris’i olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca konumundan dolayı suyun üzerindeki güzellik demek olan Beauty on Water olarak adlandırılır da nitelendirilmektedir. Yıllık 1 milyonun üzerindeki turist sayısıyla İskandinavya’da en çok ziyaretçi alan Stockholm, mavi Baltık Denizi, yeşil doğa ve adacıkların iç içe geçtiği harika bir doğal güzelliğe sahiptir.

Stockholm Gezilecek Yerler

Gamla Stan Meydanı

Tarihi şehir olarak da bilinen bu bölgede, eski İsveç’e ait evler ve kraliyete ait binalar bu bölgede yer almaktadır. İsveç’in Stockholm şehrinin merkezinde bulunan tarihi ada’da çok sayıda turistik mekan bulunmaktadır. Avrupa şehirlerinin çoğunda bulunan “Old Town”(Eski Kasaba) merkezine karşılık gelmektedir. Meydan da  Stockholm Kraliyet Sarayı, Stockholm Katedrali, Parlamento Binası, Nobel Müzesi ve Riddarholm Kilisesi bulunmaktadır.. Dar ve eğri sokaklarıyla Orta Çağı yansıtan tarihi yerleriyle Stockholm’de gezilecek yerler arasında olması gereken yerlerden biridir.

Vasa Müzesi

Vasa dünyadaki ayakta duran tek 17. yüzyıl gemisidir. Orijinal parçalarının %95’ten fazlasının korunduğu, yüzlerce oyma heykelin bulunduğu Vasa,  benzersiz bir sanat hazinesi ve önde gelen turistik bir manzaradır. Gemi, Stockholm’de amaca uygun olarak yapılmış olan bir müzede sergilenmekte olup, aynı anda dokuz birbiri ile ilişkili sergiyi, zengin mal stokları bulunan bir dükkanı ve lüks bir restoranı barındırmaktadır. Vasa müzesi, İskandinavya’daki tüm diğer müzelerden daha fazla ziyaretçi çekmektedir. Stockholm sadece Vasa için bile ziyaret edilmeye değerdir.

Stockholm Gezilecek Diğer Yerler

 • Moderna Museet – Stockholm
 • Stockholm Belediye Binası(Stadhuset)
 • Drottningholm Sarayı
 • Stockholm Ortaçağ Müzesi
 • İsveç Tarih Müzesi
 • Rosendals Bahçesi
 • Hallwyl Müzesi
 • Skansen Açıkhava Müzesi
 • ABBA The Museum
 • Monteliusvagen
 • Stockholm Kanalları
 • Stockholms Stadsbibliotek
 • Stockholm Katedrali
 • Gröna Lund

Stockholm Gece Hayatı

Stockholm’un gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçmektedir. Stockholm’de bir çok Avrupa şehrinin aksine, gece hayatı saat 23:00’den sonra daha da hareketlenmektedir. Mekana akşam 10 gibi ya da daha erken gitmek, uzun kuyruklar da beklemenizi engelleyecektir. Stockholm’de gece dışarıda eğlenmek veya  gittiğin kulüpte bir şeyler yudumlama bütçenizi zorlamanıza neden olabilir.Ama şunu da belirtmekte fayda var, Stockholm gece hayatındaki zenginlik size bir çok alternatif eğlence olanağı sunacaktır. Stockholm’de gece hayatının merkezi Södermalm ve Stureplan’dır. Ucuz bar tercih ederseniz Götgatan, daha çok öğrenciler ve gençlerin tercih ettiği Bondegatan, daha zengin kitle tercihen Stureplan bölgesini tercih etmektedir.

Stockholm Ne Zaman Gidilir

Soğuk bir ülke olduğundan dolayı Stockholm’e gelmek ve gezmek için en uygun vakit Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kışın neredeyse hiç aydınlanmayan bir havadan, yazın ise günün geç saatlerine kadar güneşin batmadığı bu yer de farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Stockholm Nasıl Gidilir

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un Stockholm’e direkt seferleri bulunmaktadır. Bunun dışında çok sayıda firmanın aktarmalı uçuşları da bulunmaktadır. Çok sayıda firma da aktarmalı uçak seferleri düzenlemektedir. İstanbul’dan Stockholm Arlanda Havaalanı’na yaklaşık 3,5 saatte ulaşılabiliyor. Arlanda Havaalanı’ndan şehir merkezine Swebus, Flygbussama ve Stockholm Express hızlı treni ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Stockholm Nerede Kalınır

 • Luxury Apartments
 • Sheraton Stockholm Hotel
 • Radisson Blu Strand Hotel, Stockholm
 • Nobis Hotel
 • Grand Hotel Stockholm
 • Lydmar Hotel

Stockholm gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

STOCKHOLM GEZİLECEK YERLERİ FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Lizbon Gezilecek Yerler ve Bilgileri başlıklı makalemizde lizbon gece hayatı, lizbon gezilecek yerler ve lizbon hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Galata Kulesi Efsanesi ve Hakkındaki Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, kartpostal kapaklarını ve birçok duvar afişlerini süsleyen ve İstanbul gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken...

Kapat