İbradınin Saklı Cennetleri

2016 Ramazan Bayramı Tatil Programı

Gündoğmuş Gezilecek Yerler

Gazipaşa Gezilecek Yerler

Tac Mahal Nerede

17.yy da Büyük Babür imparatoru Şah Cihan tarafından Hindistan’da Jumna nehri kıyısında yaptırılmış, hayatının aşkı Mümtaz Mahal’e ithaf etmiştir. Bir rivayete göre, Mümtaz Mahal, ölmeden önce eşi benzeri olmayan bir anıt mezar yaptırmak istemiştir. Hamile olan Mümtaz Mahal, çocuğunu doğururken ölür ve Şah Cihan’ın anısına, 1632’de Tac Mahal’i yaptırır.

Tac Mahal Nedir – Tac Mahal Nerede 

dünya tarihi yerler

dünya tarihi yerler

Tac Mahal Tarihi – Tac Mahal Hakkında Bilgi

Eşinin ölümünden sonra iki yıl yas tutan Babür İmparatoru Şah Cihan, devlet işlerinden elini çekip, teselliyi sanat ve mimaride bulur. Efsaneye göre, yapımında görev alan işçilerin kolları, aynısından bir tane daha yapılamaması için, tamamlanmasından sonra kesilmiştir.

Dünyanın aşk için dikilen en görkemli ve ihtişamlı anıtı olan türbe, Mimar Sinan’ın Öğrencilerinden olan Mehmet İsa Efendi ve Hattat Serdar Efendi tarafından İstanbul’dan getirtilmiş ve yapımına 20 yıl harcanmıştır.

Tac Mahal in Özellikleri

Tac Mahal’in yapımında, incecik mavi renkte damarlı, bembeyaz mermerler kullanılmıştır. Kubbeleri 82 metre yüksekliğindedir. Türbenin aynı mermerden 4 adet minaresi vardır. Anıtın dört bir yanında Yasin süresinin tamamı yazılmıştır. Yamuna ilinin kıyısında 305*580 ebatlarda dikdörtgen avluya sahip oldukça görkemli olan yapıtın, dört yanındaki 33 metrelik taç kapılarıyla anıt kubbeyi çevriliyor.

Mümtaz Mahal ve Şah Cihanın sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. Şah’ın ve eşinin asıl lahitleri ise en alt katta bulunmaktadır. Duvarlarda yüzbinlerce akik, sedef ve firuze gömülüdür. Ayrıca zümrüt, yakut, pırlanta ve incilerle bezenmiştir.

Tac mahal,1983 den bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer almakta ve Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak adını yazdırmaktadır.

TAC MAHAL RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • gaziantep
  • saklıkent
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Aya Thecla Ören Yeri

Aya Thecla Ören Yeri

7 Ekim 2015
Dades Koyağı

Dades Koyağı

13 Temmuz 2015
Vizesiz Gidilecek Ülkeler

Vizesiz Gidilecek Ülkeler

30 Haziran 2015
Vatnajökull Buzulu

Vatnajökull Buzulu

10 Haziran 2015
sarıyer piknik alanları

sarıyer piknik alanları

23 Mayıs 2015
Devlerin Geçidi

Devlerin Geçidi

17 Nisan 2015
Geysir ve Strokkur

Geysir ve Strokkur

14 Nisan 2015
Blyde Nehri Kanyonu

Blyde Nehri Kanyonu

8 Nisan 2015
Cango Mağaraları

Cango Mağaraları

5 Nisan 2015