Tarsus Hakkında Bilmedikleriniz Duymadıklarınız

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, tarihsel ibadet mekanları, efsaneleri, geleneksel mimari ve el sanatları, tabiatı ve tarihsel yapıları ile Mersin turizminin parlayan yıldızı Tarsus ile ilgili bilgiler aktaracağız. Tarsus Nerededir? Tarsus Hakkında Bilgiler, Tarsus Gezilecek Yerleri Nerelerdir?  Tarsus’a Nasıl Gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Tarsus Nerededir

Mersin ve Adana illeri arasında tarihi ve doğasıyla ziyaretçilerine kapısını her daim açan Tarsus, Mersin ilimizin doğusunda ve Mersin’e yaklaşık 26 km mesafede yer almaktadır.

Tarsus Hakkında Bilgiler

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Tarsus, Mersin’in en büyük ilçesi konumundadır. Tarihi süreçte Kilikya’nın çok önemli bir bölgesi sayılan ve Kilikya’yı İç Anadolu’ya bağlayan Geçitlerden geçerek İpek Yolu gibi tarihsel açıdan önemli yolların birleşim noktasında yer alan Tarsus ayrıca zamanın önemli ticaret liman şehri olmuştur. Konumu ve bereketli arazileri ile yıllarca farklı medeniyetlerin kültürlerini ve yaşam tarzlarını içerisinde barındıran Tarsus bugün hoşgörü kentleri arasında yerini almıştır. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Tarsus, sahip olduğu kültürel ve tarihsel zenginliklerine rağmen turizm açısından yeni yeni hak ettiği yere gelmeye başlamıştır.

Tarsus Gezilecek Yerler

Türkiye’deki birçok şehirden daha büyük olan Tarsus, yaklaşık olarak 6000 yıllık tarihi ile özellikle tarih ve gezi severler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kleopatra Kapısı

Tarsus Şehir surlarından deniz kapısı olarak bilinen bu kapı Bizans döneminde inşa edilmiştir. Dönemin Roma Generali Antonius ile Mısır kraliçesi Kleopatra’nın bu bölgede bulaşmaya geldiklerinde o dönemde önemli bir liman olan Gözlü Kule’de oldukça ihtişamlı bir karşılama töreni yapılmıştır. Bu nedenle bu kapının Kleopatra Kapısı olarak anıldığı düşünülmektedir. Şehrin tam ortasında yer alan bu kapı tüm güzelliği ile Tarsus görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Ashab-ı Kehf Mağarası  (Yedi Uyurlar Mağarası)

Halkını terk eden bir topluluğun hikâyesi olan Ashâb-ı Kehf ya da Yedi Uyurlar Mağarası birçok dini literatürde kutsal kabul edilmektedir. Eshab-ı Keyf Mağarası dört köşe olarak kayadan oyulmuş ve mağaraya 1520 basamakla girilmektedir. Mağaranın üstünde 1873 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan camiye sonradan üç şerefeli bir de minare eklenmiştir. Ashab- Keyf Mağarası, Tarsus gezinizde ihmal edilmemesi gereken yerlerden biridir.

Tarsus Gezilecek Diğer Yerler

 • Paul Kilisesi
 • Tarsus Şelalesi
 • Tarsus Ulu Cami
 • Kırk Kaşık Bedesteni
 • Tarihi Tarsus Evleri
 • Roma Yolu
 • Kilikya Zafer Takı
 • Şahmeran Hamamı
 • Kubatpaşa Medresesi
 • Aziz Paul Kuyusu
 • Donuktaş Roma Tapınağı
 • Tarsus Bac Köprüsü
 • Makam-ı Daniyal Cami
 • Tarsus Kilim Müzesi
 • Tarsus Saat Kulesi

Tarsus Nasıl Gidilir

Tarsus’a en yakın havaalanı Adana’da yer alan Şakirpaşa Havaalanı olup yaklaşık 50 km mesafede yer almaktadır. Adana’dan Mersin’e çalışan birçok dolmuş ve servisler ile Tarsus’a ulaşabilirsiniz. Mersin’nin doğu kısmında ve Mersin’e 26 km mesafede yer alan Tarsus’a karayolu ile ulaşım oldukça rahattır. İster şahsi isterseniz toplu taşıma veya tren ile de Tarsus’un bütün güzelliklerine ulaşabilirsiniz.

İnanç ve kültür turizminin parlayan yıldızlarından biri olmaya aday olan Tarsus ve Tarsus gezilecek yerler ile ilgili merak ettiğiniz tüm resimlere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

TARSUS’UN EN GÜZEL RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Karadeniz Turunda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler başlıklı makalemizde çamlıhemşin, gezilecek yer ve Karadeniz hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Karadeniz Turunda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Karadeniz Gezisi Karadeniz de gezilecek yerler Rize de Nereye Gidilir Çamlıhemşin fotoğrafları Ayder Yaylasında Gezilecek Yerler Karadenizin En Güzel Yerleri...

Kapat